رئیس اتاق بازرگانی تهران: دلار باید از تبادلات اوراسیا حذف شود

به گزارش اجاره رئیس اتاق بازرگانی تهران می گوید: با عنایت به این که تجارت منطقه ای میان کشورهای اوراسیا در جریان است می توان انتظار داشت که کشورهای عضو برای تجارت دیگر وابسته به دلار نباشند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری امروز در همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا بیان نمود: در طول دهه های گذشته حجم تجارت مشترک میان کشورهای مختلف جهان زیر سایه بهبود تکنولوژی به شکل قابل توجهی افزایش یافته است و امروز توسعه روابط اقتصادی به حدی رسیده موضوعات امنیتی هم در دل تجارت مشترک دنبال می شود.
وی با اشاره به اینکه شکل گیری اتحادیه های اقتصادی در توسعه تجارت اهمیت فراوانی دارد تشریح کرد: اتحادیه اروپا یکی از قدیمی ترین اتحادیه های فعال در این عرصه به شمار می رفت، با وجود آنکه در این سال ها مشکلاتی مانند جنگ یا بحران های اقتصادی به وجود آمد این اتحادیه توانست به فعالیت خود ادامه دهد که بطور قطع در وضعیت اقتصادی کشورهای عضو اثرگذار است.
به قول رئیس اتاق بازرگانی حتی در شرایط رقابت اقتصادی میان چین و آمریکا هم نمی توان انتظار داشت که ارتباط میان دو کشور قطع شود و بطور قطع همکاریهای اقتصادی میان آنها هم ادامه خواهد داشت.
خوانساری ضمن اشاره به اهمیت شکل گیری ارتباط جهانی در اقتصاد اظهار نمود: اصلی ترین و ابتدایی ترین نتیجه این مورد دسترسی مردم به کالاهای ارزانتر و با کیفیت تر است. ازاین رو ما می توانیم با حضور در اتحادیه های مختلف اقتصادی فضای رقابت را افزایش دهیم که پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا یکی از این گام های مثبت است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: این اتحادیه اقتصادی ظرفیت بسیار بالایی برای صادرات کالا و همینطور تعیین نیازهای وارداتی کشور دارد. هر یک از اعضای این اتحادیه دارای مزیت هایی است که ایران می تواند در همکاری با آنها تجارت خویش را گسترش بدهد و باید تلاش نماییم در این عرصه به یک استاندارد مشترک برسیم.
وی ضمن اشاره به بحث هایی که در ارتباط با حذف دلار و رسیدن به یک ارز جایگزین در اتحادیه ارواسیا صورت گرفته بیان نمود: اینکه تلاش نماییم تجارت از انحصار دلار بیرون برود بطور قطع به نفع کشورها خواهد بود. اینکه در آینده جایگاه دلار چه باشد یک بحث دیگر است اما اینکه ما در منطقه برای تجارت از ارز دیگری جز دلار استفاده نماییم یا برایش یک رقیب دیگر به وجود بیاوریم بطور قطع اهمیت فراوانی دارد و امیدواریم که اوراسیا این مورد را هم پیگیری کند.

منبع: