جزییات تسهیلات کرونائی برای تالارها

اجاره: برمبنای دستورالعمل پرداخت تسهیلات بنگاه محور به تالارهای پذیرایی لطمه دیده از بیماری کرونا ابلاغ گردیده، برمبنای مساحت تالارها بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات به آنها تعلق می گیرد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، با پیشنهاد اتاق اصناف ایران و تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی «پرداخت تسهیلات بنگاه محور به تالارهای پذیرایی لطمه دیده از کرونا» در کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا مطرح و در چهل و هشتمین جلسه از این کارگروه مورخ ۲۱ تیر ۱۴۰۰ تصویب گردید. در نهایت دستورالعمل پرداخت این تسهیلات از طرف معاون اقتصادی رییس جمهوری جهت اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی ابلاغ گردید.
مبلغ تسهیلات استحقاقی دارندگان تالارهای پذیرایی به شرح زیر است:
گروه یک: سقف مبلغ تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی برای مساحت تا ۲۰۰ متر مربع (فضای سالن) / مساحت برای تا ۴۰۰ متر مربع (باغ تالار)
گروه دو: سقف مبلغ ۳۰۰ میلیون تومانی برای مساحت ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر مربع (فضای سالن) / مساحت برای بازه ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مربع (باغ تالار)
گروه سه: سقف مبلغ ۴۵۰ میلیون تومانی برای مساحت ۵۰۰ متر مربع و بیشتر(فضای سالن) / مساحت بازه ۱۰۰۰ متر مربع و بیشتر(باغ تالار)
­در خصوص فضای سالن و یا باغ تالار فقط یکی از این دو ملاک محاسبه قرار می گیرد.
۱۲ درصد سود و ۲۰ ماه قسط
تسهیلات این دستورالعمل طی عقد مرابحه عام بصورت یک مرحله ای با نرخ ۱۲ درصد و اقساط ۲۰ ماهه پرداخت می شود. مدت سه ماه نیز برای بازپرداخت قسط اول این تسهیلات بعد از گرفتن آن، تنفس محاسبه و اعمال خواهد شد که مجموعاً دوره اقساط ۲۲ ماه خواهد بود.
تا اختتام شهریور فرصت دارید
در این راستا، متقاضیان گرفتن تسهیلات بانکی باید تا اختتام شهریور ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه کارا (وزارت کار)، به آدرس اینترنتی https: //kara.mcls.gov.ir ضمن ثبت نام، اطلاعات لازم را برمبنای فرم های مربوطه تکمیل کنند.
مرجع بررسی، تائید تقاضا و اطلاعات متقاضیان در ابتدا اتحادیه صنفی هر شهر و بعد اتاق اصناف شهرستان و در نهایت تأیید سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان و استان مربوطه است. اتحادیه شهرستان مربوطه موظف است نسبت به بازدید مجدد از تالار متقاضی اقدام و مساحت سالن و فضای باز مفید و غیرمفید را بررسی و طی صورتجلسه گزارش بازرسی را تکمیل و در پرونده متقاضی نگهداری کرده و در سامانه، مساحت را مطابق گزارش بازرسی تأیید و یا اصلاح نماید.
برمبنای دستورالعمل ابلاغی، پرداخت این تسهیلات از محدودیت های متعارف در تسهیلات بانکی همچون بدهی غیرجاری متقاضی و ذینفعان و چک های برگشتی متقاضیان و ذینفعان، مستثنی است و مشمول محدودیت های مقرر در ماده (۵) مکرر قانون صدور چک نبوده و بعنوان مستثنیات دین تلقی می شود. طلبکاران دولتی یا خصوصی و دستگاه های اجرائی نیز اجازه برداشت و توقیف این تسهیلات را نخواهند داشت.
مهلت پرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل توسط بانکهای عامل تا اختتام آبان ماه ۱۴۰۰ و محل تامین منابع مالی مورد نیاز این دستورالعمل نیز منابع مصوب ستاد ملی مدیریت کرونا برای اعطای تسهیلات به کسب وکارهای به شدت لطمه دیده از کرونا است.
بازپرداخت وام مستلزم فعالیت تالارها است
اتاق اصناف ایران ضمن انتشار این اطلاعیه تاکید کرده که تالارهای پذیرایی به سبب موج های شیوع ویروس کرونا در کشور، در بیشتر ایام ۱۷ ماه گذشته تعطیل بوده و گرفتار خسارات شدید و بلکه تعطیلی کامل شده اند. این تسهیلات هرچند با تاخیر زیادی مصوب شده است اما به شرط تسهیل شرایط بازپرداخت، می تواند قسمتی از خسارت ها را جبران کند.
لازم به تاکید است که این تسهیلات، در قالب وام ارائه شده و کمک بلاعوض دولت به تالاردارن لطمه دیده از کرونا و تعطیلی های الزامی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیست. پس دولت باید در نظر داشته باشد، بازپرداخت این وام، مستلزم ادامه فعالیت و کسب در آمد است و مادامی که تالارهای پذیرایی در سیبل تعطیلی های ناشی از شرایط قرمز کرونائی قرار گیرند بازپرداخت این تسهیلات مشکل و معضل بعدی خواهد بود. از ین جهت، اتاق اصناف ایران بابت استمهال بیشتر این تسهیلات، همچنان پیگیر و مصر خواهد بود.
گفتنی است که در پی انتشار ویروس کرونا، تالارهای پذیرایی بعنوان مشاغل پرخطر از اسفندماه سال قبل تعطیل شدند و فقط با رعایت پروتکلهای بهداشتی در مناطق زرد اجازه فعالیت دارند. رییس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس تهران قبل تر از از ورشکستگی کامل این صنف آگاهی داده و گفته بود که تسهیلات کرونائی هم نتوانسته به اعضای این صنف کمک نماید. او همین طور گفته بود که برمبنای برآوردها حدود ۱۰۰ هزار نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم در پی تعطیلی تالارها بیکار شده اند.

منبع: