رییس اتحادیه بارفروشان: انحصار واردات موز در ازای صادرات سیب رانت بوجود آورده است

حدود یک هفته ای می شود که قیمت موز از ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان به بیشتر از ۳۰ هزار تومان رسیده است. افزایش قیمتی که رئیس اتحادیه بار فروشان علت آنرا انحصار واردات موز در ازای صادرات سیب و باز شدن پای دلالان به این بخش می داند.

مصطفی دارایی نژاد در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که چرا موز گران شده است، اظهار داشت: ۸ ماه است که قیمت موز را در میدان مرکزی میوه و تره بار ۲۰ تا ۲۳ هزارتومان نگه داشته ایم اما متاسفانه افزایش قیمت موز از جایی آغاز شد که وزارت جهاد کشاورزی در نامه ای به وزارت صمت اعلام نمود واردات موز فقط منوط به صادرات سیب باشد.

وی با اشاره به اینکه با این نامه پای دلالان به صادرات سیب و واردات موز باز شده است، اظهار داشت: دلالان بر روی حواله ای که به واردکنندگان واگذار می کنند ۵۰۰۰تومان می کشند. این یعنی آنها فقط حواله های سیب هایشان را کانتینری ۱۰۰ میلیون تومان به واردکنندگان می فروشند.

رییس اتحادیه بارفروشان افزود: ۶۶ قلم میوه جات و سبزیجات داریم ولی وزارت جهاد گفته فقط در برابر صادرات سیب، موز وارد شود. این انحصار برای برخی افراد رانت بوجود آورده است.

وی خاطرنشان کرد: بارها و بارها در این خصوص اخطار داده ایم ولی متاسفانه کسی توجه نکرد و هم اکنون هم موز در میدان مرکزی میوه و تره بار به کیلویی ۳۰ هزارتومان رسیده است و قیمت آن برای مصرف کننده بیشتر از ۳۰ هزارتومان خواهد بود.

دارایی نژاد در انتها اظهار داشت: چه ایرادی دارد در ازای صادرات کلیه محصولات کشاورزی موز وارد شود؟ اتفاقا این اقدام سبب رونق کار سایر کشاورزان هم می شود. مگر بین کسی که سیب زمینی و پیاز و پرتقال می کارد با کسی که سیب کاشته است، فرقی وجود دارد ؟

منبع: