وزارت اقتصاد اعلام کرد؛ ۷۰۳ هزار نفر وام بدون ضامن گرفتند

به گزارش اجاره، وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام نمود: بانکهای دولتی از شروع بهمن ۱۴۰۰ تا اختتام مردادماه امسال، ۲۳ هزار و ۶۷۳ میلیارد و ۳۵۶ میلیون تومان تسهیلات به ۷۰۳ هزار و ۴۶۰ نفر پرداخت کرده اند.

به گزارش اجاره به نقل از وزارت اموراقتصادی و دارایی، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی از اواخر دی ماه سال قبل بانکهای دولتی را موظف کرد در پرداخت تسهیلات کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان فقط اعتبارسنجی را ملاک پرداخت قرار دهند و از روش سنتی درخواست ضامن دست بکشند.
به دنبال این رویکرد، وزارت امور اقتصادی و دارایی در ۲۹ دی ماه سال قبل طی بخشنامه ای بانکهای دولتی را به پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن مکلف کرد و با وجود آنکه بانک مرکزی بخشنامه مرتبط را در ۱۲ تیرماه به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ اما بانکهای دولتی از همان ابتدای بهمن ماه سال ۱۴۰۰ اعطای تسهیلات بدون ضامن و بر مبنای اعتبارسنجی را در دستور کار قرار دادند.
در همین راستا از آغاز بهمن ماه سال قبل تا اختتام تیرماه امسال ۱۵ هزار و ۹۳۱ میلیارد و ۶۳۲ میلیون تومان تسهیلات در چارچوب ۴۷۵ هزار و ۴۴۸ فقره تسهیلات توسط بانکهای دولتی پرداخت شده است که این آمار در انتها مردادماه با جهشی قابل توجه به ۲۳ هزار و ۶۷۳ میلیارد و ۳۵۶ میلیون تومان تسهیلات به ۷۰۳ هزار و ۴۶۰ نفر رسید که تنها در یک ماه ۷ هزار و ۷۴۱ میلیارد و ۷۲۴ میلیون تومان رشد داشته است.
گزارش عملکرد بانکهای دولتی و خصوصی شده در ارتباط با تسهیلات خرد تا سقف یک میلیاردریال بدون ضامن از ۱۴۰۰.۱۱.۱ تا ۱۴۰۱.۵.۳۱

طبق این جدول، بیشترین تسهیلات بدون ضامن توسط بانک سپه با ۷ هزار و ۷۴۶ میلیارد تومان در ۲۷۴ هزار و ۹۹۴ فقره پرداخت شده است. در واقع ۳۳ درصد از کل تسهیلات پرداختی بدون ضامن توسط بانک سپه انجام شده است.
بعد از آن بانک تجارت با ۱۸ درصد، بانک قرض الحسنه مهر ایران با ۱۴ درصد، رفاه کارگران با ۱۳ درصد و بانک ملی با ۱۲ درصد رتبه های بعدی را از نظر بیشترین میزان پرداخت وام بدون ضامن دارا هستند.

منبع: