جزئیات طرح مدیریت هوشمندانه یارانه آرد و نان نان پخته و فروخته شده مبنای اختصاص آرد به نانوا

به گزارش اجاره، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به طرح مدیریت هوشمندانه یارانه آرد و نان، اظهار داشت: فاز دوم این طرح به زودی اجرا خواهد شد که طی آن به هر نانوا متناسب با میزان نانی که پخته و فروخته و همین طور تراکنش هایی که در دستگاه کارتخوان ثبت شده است، بعلاوه چند درصد بیشتر، آرد اختصاص داده خواهد شد.
محمد جلال در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان، اظهار نمود: فاز نخست این طرح در اواخر اردیبهشت در استان زنجان اجرا و بعد از آنکه نتایج آن مشخص شد، ظرف مدت ۱۰۰ روز زیرساخت های آن در کشور به یک بلوغ قابل قبول رسید تا پروسه فروش نان با ابزار جدیدی تحت عنوان کارت خوان هوشمند صورت گیرد.
وی با بیان اینکه کارت خوان هوشمند اصلی ترین ابزار فروش نان است، اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۷۶ هزار نانوایی به این کارت خوان مجهز هستند که از این تعداد ۱۸ هزار کارت خوان (نانوایی) در روستاهای مختلف کشور موجود است. بر این اساس روزانه ۹.۵ میلیون تراکنش خرید نان از جانب مصرف کنندگان ثبت می شود. درحقیقت هدف از فاز یک طرح، مشاهده پذیر کردن زنجیره گندم، آرد و نان بوده است.
جلال در ادامه در مورد میزان رشد مصرف آرد یارانه ای توضیح داد: آرد یارانه ای توزیع شده بین نانوایان بصورت طبیعی سالانه ۲.۵ درصد رشد دارد. امسال به علت حذف ارز ترجیحی و افزایش قیمت در بازارهای موازی، بنظر می رسید مصرف نان در میان مردم افزایش یابد اما آمارها نشان داده است که میزان مصرف آرد در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نداشته و مصرف معادل سال قبل بوده است. دلیل آن هم ایجاد شفافیت و مشاهده پذیری زنجیره افرادی بود که انگیزه سو استفاده داشتند.
مشاور وزیر اقتصاد به این سؤال که میزان انحراف مصرف آرد چقدر بوده است؟ پاسخ داد: با وجود افزایش قیمت در سایر اقلام غذایی، امسال افزایشی در زمینه قیمت نان نداشتیم. البته هنوز انحراف مصارف آرد وجود دارد که مقرر است در فازهای آتی طرح به آن پرداخته شود. میزان انحراف نیز حدودا ۵۰۰۰ تن آرد در روز است.
جلال همین طور به این سؤال که طی اجرای طرح مذکور آیا گزارشی از تخلف نانوایان دریافت شده است یا خیر؟ خاطرنشان کرد: ممکنست در بعضی از نانوایی ها تخلف صورت گیرد، برای اینکه گاهی از الگویی مانند تراکنش های غیرواقعی استفاده می شود. البته تشخیص این تخلفات کار پیچیده ای نیست و در فاز بعدی طرح، رفتار متقلبانه به شدت کاهش خواهد یافت.
واریز کمک هزینه به حساب نانوایان
ایشان در ادامه با تکیه بر اینکه در فاز یک طرح مذکور دولت تصمیم گرفت امسال هزینه قیمت نان برای مردم طبق روال هر ساله افزایش پیدا نکند، اظهار نمود: از آنجائیکه امسال پرداخت ارز ترجیحی هدفمند شد و قیمت برخی کالاهای اساسی افزایش پیدا کرد، دولت تصمیم گرفت قیمت نان که هر سال چند درصدی متناسب با تورم افزایش می یافت، امسال افزایش پیدا نکند، اما افزایش هزینه های نانوایان باید به نحوی جبران می شد؛ بنابراین دولت تصمیم گرفت امسال که قیمت نان را ثابت نگه داشته است، به نانوایان کمک هزینه پرداخت کند؛ به این شکل که در فاز اول طرح، در آخر هر روز به هر نانوا معادل ۱۵ درصد از فروش نان، کمک هزینه پرداخت می کند و این ۱۵ درصد در فاز دوم، به میزان شایان توجهی افزایش خواهد یافت.
مشاور وزیر اقتصاد به این سؤال که کمک هزینه دولت به نانوایان از کدام محل تامین می شود؟ اظهار داشت: این کمک هزینه که بابت افزایش اجاره و دستمزدها پرداخت می شود، از ردیفی که سازمان برنامه و بودجه به آرد و نان مختص کرده است جبران خواهد شد.
جزییات فاز دوم طرح
جلال در ادامه از فاز دوم به عنوان متناسب سازی خرید آرد نانوا با عملکرد مردم یاد کرد و اظهار داشت: فاز بعد کاهش انحراف مصارف آرد یارانه ای است. البته دولت دو ملاحظه مهم دارد؛ اول این که در هیچ یک از فازهای این طرح قیمت نان آزاد نخواهد شد و دوم این که دولت هیچ برنامه ای برای سهمیه بندی نان ندارد؛ یعنی در حقیقت در اجرای این طرح قرار نیست برای مردم تغییری ایجاد شود. در حقیقت مقرر است بجای اختصاص سهمیه به نانوا، از ظرفیت داده ای استفاده گردد و هر نانوا برمبنای عملکرد فروش خود از آرد یارانه ای بهره مند شود.

وی ادامه داد: در حقیقت هر میزان فروشی که در تراکنش یک نانوایی ثبت گردد، مبنای خرید آرد نانوا در آینده می شود؛ بدین سبب هیچ شخص ثالثی آرد را بین نانوایان سهمیه بندی نمی کند و فقط تلاش نانوا در عرضه نان، میزان دسترسی به آرد یارانه ای را تعیین خواهد کرد؛ بدین سبب میزان رضایت مردم، بهره مندی نانوا از آرد یارانه ای و کمک هزینه دولت تاثیر دارد. البته میزان کمک هزینه نیز برای جبران افزایش هزینه های اجاره و دستمزد ترمیم خواهد شد.

مشاور وزیر اقتصاد با تکیه بر اینکه رضایت مردم در فاز دوم طرح در سرنوشت اقتصادی نانوا اثرگذار است، در مورد زمان اجرای فاز دوم توضیح داد: مقدماتی فراهم شده و این فاز به زودی بصورت آزمایشی در یک استان اجرا خواهد شد تا نتایج آن مشخص و به سایر استانها نیز منتقل شود.
محدودیت نانوایان در دسترسی به آرد برای پخت بیشتر نان برداشته می شود
جلال در ادامه اظهار داشت: گلایه تعدادی از نانواها این بود که سهمیه آرد محدودی دارند و نمی توانند ساعت کار خودرا بالا برند. رویکرد در فاز دوم این است که سهمیه آرد برای نانوا برداشته شود و میزان عملکرد کارت خوان مبنای امکان خرید آرد نانوا قرار گیرد. این رفتار در بازه های ۱۰ روزه، ۱۵ روزه یا یک ماهه بررسی می شود و فردی که قصد عرضه خارج از شبکه آرد را داشته باشد از سهمیه آرد برخوردار نخواهد بود. فقط فروش نان به مردم و تحقق تراکنش خرید معیار عملکرد نانوا خواهد بود.
امکان استفاده از کارت نانوا فراهم می شود

وی همین طور در مورد امکان استفاده کارت بانکی نانوا برای اتباع یا افرادی که کارت بانکی برای خرید نان ندارند، توضیح داد: مقرر است استفاده از کارت بانکی نانوا طی فرآیندی به نانوایان آموزش داده شود. براین اساس نانوایان یکی از کارت های بانکی خودرا در کارت خوان ثبت می کنند و چنانچه مشتری به هر علتی کارت بانکی نداشته باشد، می تواند پول نقد خودرا به نانوا دهد و نانوا تراکنش را با کارت خودش ثبت کند.
مشاور وزیر اقتصاد افزود: البته ممکنست در این پروسه وسوسه سوءاستفاده وجود داشته باشد، اما از آنجاییکه این پروسه داده محور است، نانوایان باید متوجه باشند که رفتار آنها مدام تحلیل می شود و یک رفتار غیرعادی به آسانی قابل مشاهده می باشد.

جلال با تکیه بر اینکه دولت با ایده اولیه سهمیه بندی نان مخالفت کرد، اظهار داشت: در ابتدا برخی تحلیل گران براین باور بودند که کشور با کمبود آرد مواجه خواهد شد اما اجرای فاز اول طرح نشان داد با وجود اینکه قیمت نان تغییر نیافت و محدودیت خرید اعمال نشد، میزان نانی که در کارت خوان هوشمند ثبت و آردی که توزیع می شود، نسبت به میزان آرد معادل نان مصرفی مردم ۱۵ درصد کمتر از آرد توزیع شده بین نانوایان است.

منبع: