مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی: صدمه به کشت نیشکر سبب بحران تولید و اشتغال در خوزستان می گردد

اجاره: مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با بیان این که کشت نیشکر مورد حمایت نظام صنفی کشاورزی در خوزستان است، اظهار داشت: کشت نیشکر در استان از مرداد ماه شروع می گردد و مقارن با کشت گیاه دیگری در خوزستان نیست.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، محمود شمیلی ۱۶ اردیبهشت ماه در نشست مشترک با رییس نظام صنفی کشاورزی خوزستان که با محوریت بررسی راهکارهای موجود برای گذر از بحران آبی برگزار شد، با بیان این که کشت نیشکر مورد حمایت نظام صنفی کشاورزی در خوزستان است، اظهار نمود: کشت نیشکر در استان از مرداد ماه شروع می گردد و مقارن با کشت گیاه دیگری در خوزستان نیست.

وی اضافه کرد: زراعت نیشکر تابستانه است وفقط با زراعتی مثل برنج همزمانی دارد و تداخلی با سایر کشت ها ندارد از این رو لازم است تا میزان آب مصوب شده در ستاد خشکسالی، برای آبیاری به کشت نیشکر اختصاص داده شود.

شمیلی با بیان این که که ضرر و زیان گیاه دایمی نیشکر به مراتب بیشتر و فراتر از یک گیاه فصلی است و خسارت به آن را باید درسه بعد مختلف کشاورزی و صنعتی و اشتغال دید، خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی مقایسه گیاه نیشکر با سایر گیاهان زراعی از نظر دوره داشت، مقایسه درستی نیست به علت اینکه زراعت هایی که در استان خوزستان انجام می شود، عموما در فصل پاییز و اوایل بهار است و پس از آن زراعت خاصی غیر از اجرای بسیار محدود برخی باغات نداریم.

مدیرعامل توسعه نیشکر و صنایع جانبی با تاکید بر این که تنها زراعت تابستانی در خوزستان نیشکر است، تصریح کرد: این گیاه در طول سال فقط یک بار برداشت می گردد و این در شرایطی است که یک کشاورز در سایر اراضی غیر نیشکری می تواند در طول سال دو تا سه بار محصول را بکارد و برداشت کند از این رو هیچ گیاهی را نباید با نیشکر مقایسه کرد.

این مقام مسئول بیان کرد: زمان آب بری زراعت نیشکر از رودخانه ها هم با هیچ زراعت دیگری همزمانی ندارد درعین حال در زمان کاشت دیگر محصولات کشاورزی هم کشت نیشکر در مرحله ای از کشت قرار دارد که نیازی به آبیاری ندارد و این مسئله باید برای افکار عمومی و کشاورزان به صورت شفاف بیان شود تا از مشکلاتی که به علت بحران آبی، آبیاری مزارع نیشکر را تهدید می کند، کاسته شود.

وی با اظهار این که نیشکر هم مانند سایر گیاهان کشاورزی در خوزستان تحت پوشش صنف کشاورزی است، اظهار داشت: شرکت توسعه نیشکر نیزهمانند دیگر صنوف کشاورزی، حق عضویت خویش را به نظام صنفی کشاورزی پرداخت می کند و از این منظر تفاوتی با سایر زراعت های موجود در استان خوزستان ندارد.

شمیلی، با تاکید بر حفظ یکپارچگی در صنعت کشاورزی خوزستان اظهار داشت: ریاست نظام صنفی کشاورزان خوزستان هم با اعتقاد بر ضرورت پشتیبانی از کشت نیشکر در خوزستان در این نشست مشترک اظهار نمود که کشت نیشکر در استان، همانند سایر گیاهان زراعی تحت حمایت های نظام صنفی کشاورزی قرار دارد.

وی اظهار نمود: نیشکر در سطح وسیعی از استان خوزستان کشت می گردد واز شمال تا جنوب را در بر می گیرد، از این رو حمایت های نظام صنفی کشاورزی خوزستان می تواند خیلی از تنگناهای پیش روی این زراعت در استان را مرتفع سازد.

شمیلی، پرداخت “معوض کشت” را از مباحث دیگر عنوان شده در این نشست عنوان نمود و در تبیین آن اظهار داشت: در بعضی استان ها مثل اصفهان مقرر شده است که صنایع آب بر مثل فولاد، پتروشیمی٬ ذوب آهن و… بخشی از درآمدهای خویش را به کشاورزانی که به دلیل خشکسالی قادر به کشت و کار نیستند اختصاص دهند.

مدیرعامل توسعه نیشکر و صنایع جانبی، با بیان این که اشتغال بیش از ۱۹ هزار نفر و معیشت ۱۰۰ هزار خوزستانی، وابسته به توسعه نیشکر و همینطور تولید محصول استراتژیک شکر است، تصریح کرد: در استان خوزستان هم اگر مقرر است “معوض کشت ” پرداخت شود، شرکت توسعه نیشکر هم یکی از متضررین خشکسالی است که باید از این منظر مورد توجه قرار بگیرد و این معوض کشت به علت خشکسالی به نیشکر هم تعلق بگیرد.

وی، با بیان این که در استان خوزستان بیش از ۵۰ درصد تولیدات کشاورزی توسط توسعه نیشکر تولید می گردد ٬ خاطرنشان کرد: گیاه نیشکر دارای ارزش افزوده بالایی است وعلاوه بر رونق کشاورزی و همینطور تولید شکر٬ صنعت و اقتصاد استان هم با کشت نیشکر در خوزستان رونق پیدا می کند و اگر به هر دلیلی این زراعت متحمل خسارت شود، بخش صنعت هم خسارت جبران ناپذیری متحمل خواهد شد.

شمیلی بیان کرد: کاهش ضریب امنیت تولید برای شرکت توسعه نیشکر بعنوان بزرگترین قطب متمرکز کشاورزی – صنعتی کشور، تبعات ناگواری در سطح منطقه ای و ملی به دنبال خواهد داشت واشتغال و رونق اقتصادی در دو بخش کشاورزی و صنعت صدمه جدی خواهد دید.

وی اظهار داشت: بر مبنای مصوبه ستاد خشکسالی مقرر شده به کشت های دائمی آب تعلق بگیرد و نیشکر در راس گیاهانی است که به صورت دائمی در استان کشت می گردد. ارزش افزوده ای هم که با استفاده از کشت نیشکر نسبت به آب مصرفی تولید می شود، ارزش افزوده بالایی در استان خوزستان است.

شمیلی با بیان این که شرکت توسعه نیشکر برای افزایش بهره وری وحفظ منابع آبی گام های موثری برداشته است٬ اظهار داشت: به تازگی در پروژه شورورزی٬ شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با بهره گیری از زهاب نیشکر برای کشاورزی٬ فرصت جدیدی برای استان بوجود آورده است. با استفاده مجدد از زهاب، علاوه بر برنامه ریزی برای مهار ۳۵ هزار هکتار از اراضی کانون شماره ۲ مولد ریزگرد در منطقه٬ می توان یش از یک میلیون تن به میزان تولیدات کشاورزی استان اضافه نماییم.