انتقاد شدید کلانتری از وزارتخانه های مسوول در احیای دریاچه ارومیه

اجاره: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: دولت موضوعی را مصوب می کند اما در عمل دستگاه استانی هرچه که خواست انجام می دهد. مدیران به شدت عافیت طلب شده اند و اصلا حاضر نیستند برای یک مساله کوچک اندکی ریسک کنند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا عیسی کلانتری در پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی ستاد احیای دریاچه ارومیه که در کتابخانه مرکزی دانشگاه شریف برگزار شد، تصریح کرد: اگر قرار باشد دولت تصمیم بگیرد و دستگاه های اجرایی استانی به شیوه خود اجرا کنند بی گمان ما یک نظام ناکارآمد خواهیم بود.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه به انتقاد از عملکرد واحدهای مختلف که با مساله احیاسازی دریاچه ارومیه در ارتباط هستند، پرداخت و اظهار داشت: مشکل اصلی دریاچه ارومیه این است که زیرمجموعه دستگاه های اجرایی در استان ها تصمیمی که دولت اتخاذ می کند را قبول ندارند. انتقاد را از خودمان شروع می کنم و می گویم خود ما هم در سازمان حفاظت محیط زیست آن طور که باید برای دریاچه ارومیه کاری نکردیم.

جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به تعهدات خود درباره دریاچه ارومیه عمل نکرده است

وی ادامه داد: واحدهای اجرایی دیگری هم که خارج از سازمان حفاظت محیط زیست فعالیت می نمایند و با مبحث احیای دریاچه ارومیه مرتبط هستند، کار اساسی در این زمینه انجام نداده اند. بعنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی به خصوص جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اصلا به تعهدات خود درباره دریاچه ارومیه عمل نکرده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مصوباتی درباره عدم توسعه سطح زیرکشت آبی در حوضه دریاچه ارومیه، اظهارکرد: پس از تصویب مصوباتی به منظور جلوگیری از توسعه سطح زیرکشت آبی در حوزه، سالانه ۸۰۰۰هکتار سطح زیر کشت آبی در حوضه توسعه پیدا کرده است. این یعنی ۲۴ هزار هکتار افزایش مساحت زیر کشت کشاورزی در منطقه طی سه سال که با احتساب ۱۰ هزار متر مکعب آب مصرفی در هر هکتار، به عبارتی در انتها این سه سال ۲۴۰ میلیون متر مکعب افزایش مصرف آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه وجود داشته است و وقتی این اطلاعات کنار هم قرار می گیرند به نظر می رسد که دولت توسط برخی سر کار گذاشته شده است.

کلانتری درباره مساله رهاسازی مازاد آب سدها اظهار نمود: مساله رهاسازی مازاد آب سدها در زمان حمید چیت چیان – وزیر نیروی دولت یازدهم – تصویب و قرار شد اگر آب سدها در حوزه آبریز از یک میزان بیشتر شد در اختیار دریاچه قرار گیرد و همه آن سهم دریاچه باشد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون سه بار با وزیر نیرو مکاتبه کردم، علی رغم اینکه هر ماه هم جلسه داری اما زیر مجموعه وزیر نیرو به ما جواب نمی دهند. دلیل آنها هم این است که شاید در تابستان درجه حرارت ارومیه ۵۰ درجه شود و آب بیشتری تبخیر شود ازاین رو ما نمی توانیم آب سدها را در اختیار دریاچه قرار دهیم.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: دلایل و توجیهاتی که از جانب وزارت نیرو عنوان می گردد فقط برای انجام ندادن کار است و در واقع با این عملکرد ستاد احیاء بطور قطع موفق نخواهد شد.

سال ۱۳۹۳ وزارت صنعت در تناقض با مصوبه هیات وزیران یک کارخانه قند را به حوضه دریاچه ارومیه آورد

وی مدعی شد: در سال ۱۳۹۳ تصمیم گرفته شد که سطح زیر کشت چغندر افزایش پیدا نکند اما وزارت صنعت و معدن یک کارخانه قند را از مشهد به حوضه دریاچه ارومیه آورد که این مساله به صورت واضح با مصوبه هیات وزیران در تناقض است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: به این شکل نمی توان تصمیم گرفت و آنها را اجرایی کرد در نتیجه موفقیتی هم در کار نخواهد بود. مگر اینکه بخواهید دولت را ناکارآمد نشان دهید. رئیس جمهور به تازگی در سفر تبریز به من گفتند که به شدت با این موضوعات برخورد خواهند کرد.

کلانتری تصریح کرد: اگر واقعا عضو دولت هستید مصوبات دولت را باید اجرایی و به آن عمل کنید. اگر هم نمی خواهید عضو دولت باشید استعفا بدهید و بروید.

اگر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در راس آن باشد

وی در انتها اظهار نمود: اگر مصوبات را قبول ندارید وزیرتان بیاید و بگوید این مصوبات را قبول نداریم. اگر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در رأس آن باشد. مدیر کلی که سیاست های مجموعه را نمی تواند در منطقه اجرا نماید مجبور نیست بماند، بهتر است استعفا بدهد و برود.

در این جلسه که با حضور عیسی کلانتری – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و مسعود تجریشی – مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق این ستاد ارومیه – برگزار شد، عباس سروش – معاون آب و آبفای وزارت نیرو، علی مراد اکبری – معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، حمید ظهرابی – معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، تقی کهوریان – معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی و کارشناسانی از این وزارتخانههای ذکر شده و دفاتر استانی حضور داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، در ابتدای نشست علی حاجی مرادی – مسئول واحد سیاستگذاری دفترتلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه – با عرضه گزارشی به تشریح وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت و در ادامه این نشست هم کارشناسان سازمان های مختلف به عرضه گزارش از عملکرد سازمان خود پرداختند.