رئیس اتاق اصناف خبر داد دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه کالاها تامین شد

اجاره: رئیس اتاق اصناف ایران از تامین دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه کالاها و خدمات وارداتی اطلاع داد و اظهار داشت: افزایش قیمت موجود در بازار عوامل بسیاری دارد که افزایش نرخ دستمزد کارگران و دیگر هزینه های تولید به خودی خود در گران تر شدن محصولات مختلف موثر است.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، طی ماه های اخیر که بازار ارزی با نوسانات مختلف و بی سابقه ای مواجه شده بود، فعالان بازار، تجار و تولیدکنندگان نگران تامین ارز مورد نیازشان بودند اما اسحاق جهانگیری – معاون اول رئیس جمهور – اعلام نمود که بر مبنای سیاستگذاری ارزی جدید دولت همه نیازمندان از واردکنندگان تا تولیدکنندگان و حتی دانشجویان و مسافران می توانند از دلار ۴۲۰۰ تومانی استفاده کنند و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

گرچه در این میان بعضی از اصناف و تولیدکنندگان از تامین نشدن دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا و مواد اولیه تولید خبر می دهند اما علی فاضلی – رئیس اتاق اصناف ایران – در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: بر مبنای مذاکرات صورت گرفته با مسئولان دولتی و وزیر صنعت، معدن و تجارت همه کالاها و خدماتی که تعرفه برای آن ها تعریف شده است، از دلار ۴۲۰۰ تومانی استفاده می نمایند. البته حتی اگر همین نرخ دلار برای همه محصولات رعایت شود باز هم اختلاف حدود ۵۰۰ تومانی با نرخ ارز سابق وجود دارد و یکی از دلایلی است که سبب افزایش قیمت محصولات وارداتی و حتی تولید داخلی که به مواد اولیه وارداتی نیاز دارند، می گردد. از جانب دیگر هم هزینه های تولید کالا و خدمات مختلف هم مانند نرخ دستمزد، اجاره، انرژی و… افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: طی جلسات مختلفی که با وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیگر مسئولان مختلف داشتیم، خیلی از مشکلات موجود در این زمینه حل شد. بعنوان مثال خیلی از اتحادیه های صنفی توانسته اند نسبت به گشایش اعتبار برای خود اقدام نمایند و بعضی از آنها در کمتر از هفت روز توانسته اند این کار را انجام دهند. در حالیکه در گذشته دلار ۴۲۰۰ تومانی شامل حال آن ها نمی شد و در دلار ۴۲۰۰ تومانی هیچ گونه محدودیت و سقفی تعیین نشده است.

فاضلی با اشاره به اینکه سقف اعلام شده برای تخصیص ارز از جانب بانک مرکزی بسیار بیشتر و بالاتر از سال قبل است، اظهار نمود: افزایش قیمت موجود در بازار عوامل بسیاری دارد که افزایش نرخ دستمزد کارگران به میزان ۱۹.۵ درصد و دیگر هزینه های تولید به خودی خود در گران تر شدن محصولات مختلف موثر است.

رییس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: در این زمینه باید گفت مساله ای بعنوان کمبود کالا و عرضه وجود ندارد اما در بعضی حوزه ها با مشکلاتی مواجه هستیم. بعنوان مثال در زمینه کالاها و تجهیزات دندانپزشکی ۲۷ قلم کالا وجود دارد که ۲۶ قلم آن هیچ مشکلی ندارد و فقط در تامین دستکش دندانپزشکی با مشکل مواجه شدیم که طبق اعلام اتحادیه مربوطه “تولید این محصول مونوپل یک شرکت مالزیایی است که این شرکت هم مونوپل آمریکایی هاست و بنابراین است که در این زمینه با مشکل مواجه شدیم”. ازاین رو در اکثریت کالاها بخصوص کالاهای اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد اما برخی کالاها هستند که در قالب تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار نداشتند در حالیکه پیش از آن با سیستم بدون انتقال ارز به کشور وارد می شدند که مشکل آن ها هم حل شده است.