معاون پژوهشکده پولی و بانکی اعلام کرد: بانک مرکزی اعتقادی به میخکوب شدن نرخ ارز ندارد

اجاره: معاون پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، اظهار داشت: بانک مرکزی اعتقادی به میخکوبی نرخ ارز ندارد و حتی طی روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت محدود نرخ ارز بودیم.
به گزارش اجاره به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، حمید زمان زاده، درباره ثبات بازار ارز بدون میخکوب نرخ، اظهارداشت: بازار ارز در ماه های اخیر به علت مجموعه عوامل داخلی و خارجی با تلاطم هایی مواجه گردید که خوشبختانه با اقدامات دولت و بانک مرکزی در بحث بازار ارز و مقررات گذاری در این حوزه ثبات نسبی در بازار بوجود آمد.
وی ادامه داد: از طرفی همزمان بانک مرکزی هم کوشش کرد تا نرخ ارز را تثبیت و در کوتاه مدت در بازار ثبات تولید کند. در چند روز اخیر هم شاهد افزایش محدوده نرخ ارز بودیم که این نشان دهنده این است که بانک مرکزی اعتقادی به میخکوب کردن نرخ ارز در یک نرخ مشخص ندارد.
معاون پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در ادامه تصریح کرد: از آنجایی که تعدیلات لازم با عنایت به وضعیت تراز تجاری و وضعیت متغیر بنیادی اقتصاد کلان صورت خواهد گرفت، بنا بر مجموعه این شرایط بازار هم اکنون شرایط باثباتی دارد.
زمان زاده در ادامه اظهار داشت: همینطور خروج آمریکا از برجام هم با موضع گیری معقولانه دولت مواجه گردید که باعث حفظ ثبات بازار و چشم انداز مثبت شد. وی درباره مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا، روسیه و چین و تاثیر آن بر بازار ارز اظهارداشت: اگر به توافق با اتحادیه اروپا برسیم تهدیدها و تحریم های آمریکا هم حداقل تاثیر را بر اقتصاد کشور خواهد داشت.
وی اضافه کرد: به نظر من ما می توانیم مذاکرات و برجام را با شرکای اروپایی، چین و روسیه به پیش ببریم و همینطور وضعیت اقتصاد کلان و بازار ارز را با ثبات نسبی مدیریت نماییم..