یک کارشناس: با خروج خارجی ها دست خودروسازان در حنا نمی ماند

اجاره: عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اظهار داشت: با تعلیق فعالیت پژو سیتروئن در ایران و حتی در صورت خروج دیگر خودروسازان خارجی، خودروسازان داخلی بر توسعه خودروهای داخلی و پلتفرم های در دست طراحی متمرکز خواهند شد ازاین رو اصطلاحا دست این شرکت ها در حنا نمی ماند.
شهرام آزادی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: تعامل با خودروسازان خارجی هدف نیست بلکه وسیله ای برای رسیدن به هدف تولید خودروهای به روز و با کیفیت داخلی است ازاین رو باآنکه تعلیق فعالیت های پژو سیتروئن بر صنعت خودرو بی تاثیر نخواهد بود اما مشکل اساسی هم محسوب نمی گردد.

وی با اشاره به اینکه خودروسازان در تعامل با خودروسازان خارجی باید به دنبال انتقال تکنولوژی برای دستیابی به دانش تولید خودروهای به روز و با کیفیت باشند، تصریح کرد: در چند سال اخیر این هدف تا حد زیادی محقق شده و حتی در صورت خروج خودروسازان خارجی هم صنعت خودرو به راه خود ادامه خواهد داد.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: خروج احتمالی خودروسازان خارجی از ایران مزایایی هم خواهد داشت که همچون آن تمرکز بیشتر خودروسازان داخلی بر روی تولید و توسعه پلتفرم های داخلی است.

وی اضافه کرد: دو خودروساز بزرگ داخلی در چند سال اخیر کار طراحی و تولید پلتفرم را شروع کرده اند و بعد از این می توانند با تمرکز بیشتر در این حوزه زودتر به خودکفایی از خودروسازان خارجی دست یافته و خودروهایی با کیفیت مناسب و با برند داخلی عرضه کنند.

آزادی با اشاره به اینکه هم اکنون همکاری و تولید مشترک با خودروسازان خارجی حدود ۲۰ درصد فعالیت خودروسازان داخلی را به خود اختصاص می دهد، خاطرنشان کرد: خودروسازان به راحتی می توانند این سهم ۲۰ درصدی را با خودروهای داخلی جایگزین کنند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، چند روز پیش شرکت پژو سیتروئن اعلام نمود که به دنبال خروج آمریکا از برجام، فعلا فعالیت های خود در ایران را تعلیق می کند. در واکنش به این اتفاق کارشناسان این اقدام پژو سیتروئن را به “خودزنی” خودروساز فرانسوی تعبیر کردند.

به گفته آنها “با توجه به اینکه پژو پیش از این برای بازگشت دوباره به ایران مجبور به پرداخت غرامت چند صد میلیون یورویی شده بود و هم پژو و هم سیتروئن در فعالیت های خود در ایران اقدام به سرمایه گذاری قابل توجهی کرده اند و امکان خروج سرمایه گذاری انجام شده را هم ندارند با توقف فعالیت در ایران این شرکتها خودزنی کرده اند”.