تولید سنتی چای یکی از علل کمبود درآمد چایکاران

اجاره: استاندار گیلان تولید سنتی محصول چای را یکی از علل کمبود درآمد چایکاران دانست.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، «مصطفی سالاری» بامداد امروز در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با اشاره به ضرورت اقدامات اساسی در حوزه چای اضافه کرد: در سال حدود ۱۵۰ میلیارد تومان به صورت بلاعوض به چایکاران پرداخت می شود، اما به دلیل نبود درآمد کافی رضایت کامل در بین چایکاران وجود ندارد.
وی تولید سنتی محصول چای را یکی از علل کمبود درآمد چایکاران دانست و اظهار داشت: وجود یک مرکز مطالعاتی قوی در گیلان برای بررسی نوع ارقام و عرضه برنامه مدون در مسیر بهسازی و بهزراعی محصول چای ضروری می باشد تا هر اقدامی به صورت هدفمند انجام و درآمد چایکاران از این طریق افزایش پیدا کند.
نماینده عالی دولت در گیلان به تمرکز بر برندسازی و تنوع در بسته بندی محصولات برنج در سال زراعی جاری اشاره و تصریح کرد: باتوجه به این که مردم گیلان در موضوعات اجتماعی همراهی بسیار خوبی دارند که می توان از این ظرفیت کمال بهره را در هدایت به سمت تنوع در تولیدات و افزایش درآمد کشاورزان ببریم.
وی تصریح کرد: در این مسیر سازمان های مردم نهاد هم بعنوان یک بازوی اجتماعی توانمند می توانند ما را همراهی کنند.
استاندار گیلان اظهار داشت: در تشکیل کمیته چای استان هم تلاش ما بر استفاده از خردجمعی و حضور بخش های دولتی، خصوصی و تشکل های صنفی بوده تا علاوه بر تولید یک شبکه قوی تصمیم های موثری برای تولید بهتر این محصول و فروش آن گرفته شود.
در این دیدار معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با اشاره به این که بیشتر چایکاران به صورت تک محصولی فعالیت دارند، اظهار داشت: باید بکوشیم تا یک سبد تولید متنوع برای کشاورزان بخصوص چایکاران گیلانی درنظر گرفته شود تا افزایش درآمد را به دنبال داشته باشد.
«محمدعلی طهماسبی» به وجود استعداد و زمینه تنوع در تولید محصولات مختلف در کشاورزان گیلانی اشاره نمود و اضافه کرد: با استفاده از ظرفیت کارآفرینان برجسته کشور در این بخش می توانیم مردم را به تولید هم زمان چند محصول ترغیب نماییم.