در بازار جهانی طلا گران می گردد یا ارزان؟

اجاره: نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز نشان داد کارشناسان وال استریت نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین هستند در حالیکه سرمایه گذاران درباره روند قیمت طلا در هفته جاری اختلاف نظر داشتند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، طلا هفته گذشته تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا، به پایین ترین حد در شش ماه گذشته سقوط کرد. بدین سان این فلز پرارزش با وجود سقوط بازارهای سهام که از نگرانی ها نسبت به تشدید جنگ تجاری جهانی، تنش پیدا کرده بودند، نتوانست از موقعیت خود بعنوان یک دارایی مطمئن سود ببرد.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت ۱۷ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۰ نفر یا ۵۹ درصد افزایش قیمت طلا و ۵ نفر یا ۲۹ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند در حالیکه ۲ نفر یا ۱۲ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۲۲۷۶ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خرد شرکت کردند که از میان آنها ۹۱۵ نفر یا ۴۰ درصد کاهش قیمت طلا و ۷۹۶ نفر یا ۳۵ درصد افزایش قیمت این فلز زرد را پیش بینی کردند؛ ۵۶۵ نفر یا ۲۵ درصد نظری نسبت به روند قیمت طلا نداشتند.

برای هفته گذشته ۶۳ درصد از هر دو گروه کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران نسبت به روند افزایش قیمت طلا خوش بین بودند که پیش بینی درستی نبود.

در معاملات روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در اوت ۲۰ سنت کاهش پیدا کرد و در ۱۲۷۰.۷۰ دلار بسته شد و برای کل هفته ۰.۶ درصد کاهش ثبت نمود. طلا روز پنج شنبه در ۱۲۷۰.۵۰ دلار بسته شد که پایین ترین قیمت از دسامبر بود.

کالین سیژیسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA با وجود عملکرد ضعیفی که طلا در هفته گذشته داشت، همچنان به افزایش قیمت این فلز خوش بین است و به کیتکو نیوز اظهار داشت: از نظر فنی، قیمت طلا آماده بهبود به نظر می آید.

کن موریسون، دبیر نشریه “موریسون در بازارها” هم انتظار دارد قیمت طلا بهبود پیدا کند. وی اظهار داشت: بدبینی به طلا روز پنج شنبه به بالاترین سطح از دسامبر سال ۲۰۱۶ رسید اما بهبود قیمت در اواسط معاملات به همراه ضعیف شدن رشد دلار، برای طلا دلگرم کننده است. طلا می تواند تا سطح ۱۲۸۸ دلار پیشروی کرده و پتانسیل صعود به ۱۳۰۵ دلار را هم دارد.

دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت “آر جی او فیوچرز” هم انتظار دارد طلا بهبود پیدا کند. وی پیش بینی نمود دلار ضعیف تر می گردد و این مورد از رشد قیمت فلزات پرارزش حمایت خواهد نمود.

شون لاسک، مدیر معاملات در شرکت “والش تریدینگ” هم افزایش خرید طلا پیش از آخر ماه جاری و سه ماهه دوم را پیش بینی نمود.

در این بین، جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد رویترز با اشاره به وضعیت نامطلوب نمودارهای فنی، کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی نمود.