هشدار تحلیلگران به مردم تاثیرات التهابات در بازار ارز

به گزارش اجاره با شدت گرفتن نوسان در بازار غیررسمی ارز، تقاضا برای خرید افزایش یافته که این امر بر التهابات آن افزوده است. تحلیلگران بازار در کنار انتقادات نسبت به سیاست های اخیر ارزی، از مردم می خواهند که اینگونه بازار ارز را جارو نکنند؛ زیرا این اوضاع را برای آنها بدتر می کند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، قیمت دلار امروز (یک شنبه) در بازار غیررسمی به ۸۷۰۰ تومان رسیده است. این ارز در هفته گذشته تا حدود ۷۴۰۰ تومان قیمت خورده بود، اما در فاصله دو روز بیش از ۱۰۰۰ تومان گران شده که جای تامل دارد. نرخ یورو هم به ۹۵۰۰ تومان رسیده است. شدت گرفتن نوسان در بازار ارز باعث تولید و تکرار روال قبلی یعنی هجوم متقاضیان برای خرید ارز شده؛ به صورتی که بررسی های میدانی از این حکایت دارد که خانوارها برای خریدهای خرد وارد بازار شده و به دنبال دریافت دلار هستند. البته در کنار آن تقاضای سرمایه ای و تجاری هم وجود دارد. صرافان می گویند در این بین حتی افرادی می آیند که با دریافت حقوق حدود دو میلیون تومانی خود می خواهند آن را به دلار تبدیل کنند.

صرافان و دلالان بازار ارز از روند رو به رشد قیمت ها در دو روز گذشته متعجب مانده و می گویند بازار ثبات ندارد و هر لحظه امکان دارد قیمت ها تا بیش از این افزایش پیدا کرده یا امکان دارد سقوط کند. صرافان معتقدند در مدت اخیر عرضه ارز بسیار کاهش یافته و ارز بازار تامین نشده و این خود با عنایت به تقاضایی که وجود دارد بر التهابات آن افزوده است.

اما در شرایط پیش آمده برای بازار ارز، گفت وگو با تحلیلگران ارز از این حکایت دارد که متاسفانه در شرایطی که عرضه کم و تقاضای خانگی، تجاری و سرمایه ای در بازار بالا می رود، نمی توان انتظاری غیر از این داشت و افزایش قیمت ها طبیعی است. به قول آنان به هرحال وقتی که بانک مرکزی نتوانسته در سیاست های جدید ارزی تمامی تقاضاهای موجود را تعریف و پاسخ دهد، مشخص است که این تقاضا به سمت بازار ارز حرکت خواهد نمود.

در این باره افسری – تحلیلگر بازار ارز – بر این تاکید دارد که از همان ابتدای اجرای سیاست ارزی بارها تحلیلگران و کارشناسان اخطار دادند که این روند و سیاست نمی تواند پاسخگوی بازار ارز باشد و باید دولت بازار غیررسمی را به رسمیت بشناسد ولی متاسفانه بی توجهی مسئولان به اخطار کارشناسان اکنون چنین نتایجی را رقم زده است. به هرحال تصمیمات اتخاذ شده نمی تواند همیشه درست باشد و باید به نظر کارشناسان اهمیت داده شود.

وی می گوید: اگر در فروردین ماه که نوسان بازار باعث عبور قیمت دلار از ۵۰۰۰ تومان شد به گونه ای بازار ارز کنترل و مدیریت می شد و چنین تصمیم های هیجانی گرفته نمی شد، به صورت حتم اکنون وضعیت دلار اینگونه نبود.

این تحلیلگر بازار ارز با اشاره به رفتار هیجانی مردم در بازار ارز خاطرنشان کرد: نمی توان از مردم گله کرد؛ چون که آنان حس می کنند متاسفانه ارزش پول شان در حال کاهش است و وقتی اقتصاد ما نمی تواند این تضمین را به آن ها بدهد که ثبات برقرار است در نهایت امکان دارد دست به هر اقدامی بزنند. با این وجود مردم باید بدانند که در این شرایط نباید به سمت التهاب بازار و هیجان آن کشیده شده و اینگونه بازار را جارو کنند. به هر حال گرچه رفتار مردم در بازار ارز ناشی از شرایط موجود است و آنها عامل اصلی آن نیستند، اما اصرار بر تولید تقاضای کاذب باعث بدتر شدن اوضاع موجود می گردد که به نفع خود مردم نیست.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، از ۲۱ فروردین ماه سال جاری با شدت گرفتن نوسان بازار ارز و عبور قیمت ها از ۶۰۰۰ تومان، دولت به یکباره تصمیم به اجرای سیاست جدید ارزی در بازار گرفت و با بیان دلار ۴۲۰۰ تومانی و تعیین نرخ برای سایر ارزها امیدوار بود تا جریان گردش ارزی را کنترل کرده و ساماندهی کند. به همین منظور اعلام نمود که دیگر بازار ارز را به رسمیت نشناخته و معاملات ارزی صرافان ممنوع می گردد. اما این سیاست اعمالی بر بازار ارز دوام نیاورد و از همان ابتدا بازاری که دیگر از نگاه مسئولان رسمیت نداشت، به فعالیت خود در فضایی غیرشفاف ادامه داد.

کارشناسان اخطار داده بودند که شرایط موجود به نفع حوزه ارزی پیش نخواهد رفت و نمی توان بازار ارز را اینگونه دستوری و با حذف بازیگران آن بخصوص صرافان اداره کرد. این در شرایطی است که زمزمه هایی در مورد تغییرات در سیاست فعلی و نرخ موجود ارز مطرح است که امکان دارد بزودی در مورد آن تصمیم گیری شود.