طلا نمی تواند از این گران تر شود

اجاره: قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا در بحبوحه دورنمای نرخ های بهره بالاتر این کشور، کاهش پیدا کرد.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات جاری بازار سنگاپور با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۲۶۷.۲۳ دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در اوت با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۲۶۸.۸۰ دلار رسید.

به گفته بارناباس گان، تحلیلگر بانک، در سنگاپور OCBC با عنایت به تنش های تجاری فزاینده و همینطور رونق اقتصاد آمریکا در مقایسه با اقتصادهای دیگر، عواملی وجود دارد که قیمت دلار را بالاتر خواهد برد. قیمت طلا به شدت تحت تاثیر روند حرکت دلار قرار دارد و در واقع در واکنش به رشد ارزش دلار، طلا جذابیت کمتری پیدا کرده است.

بازارهای سهام آسیا روز دوشنبه در بحبوحه تشدید تنش های تجاری جهانی سقوط کردند. شاخص دلار در برابر سبدی از شش ارز بزرگ در ۹۴.۵۲۵ واحد هم ایستاد که بالاترین حد از ژوییه سال ۲۰۱۷ بود.

طلا معمولا در شرایط تنش های سیاسی و اقتصادی از تقاضا برای این فلز بعنوان دارایی مطمئن سود می برد، اما این دفعه رشد ارزش دلار سبب شده است این فلز پرارزش برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر شود.

به گفته استفن اینس، مدیرمعاملات منطقه آسیا – اقیانوسیه در شرکت OANDA، در بحبوحه دورنمای نرخ های بهره بالاتر آمریکا و دلار قوی، معامله گران در زمان افزایش قیمت ها به فروش روی می آورند. برای این که طلا به بالای ۱۲۸۲ دلار صعود کند باید ارزش دلار به میزان قابل توجهی افت کند.

بر اساس گزارش رویترز، جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا، هفته گذشته اظهار نمود: این بانک به روند تدریجی افزایش نرخ های بهره ادامه خواهد داد.

نرخ های بهره بالاتر آمریکا از جذابیت طلا بعنوان یک دارایی بدون بازده کم می کند.

قیمت طلا هفته گذشته تحت تاثیر دورنمای نرخ های بهره بالاتر در آمریکا و ارزش بالای دلار، به پایین ترین قیمت در شش ماه اخیر سقوط کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۱۶.۳۴ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، ۸۷۱.۴۹ دلار معامله شد و هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، در ۹۵۴.۱۰ دلار ایستاد.