یک تولیدکننده اسباب بازی مطرح کرد رقابت نابرابر با کشورهای همسایه

اجاره: یک تولیدکننده اسباب بازی می گوید: ما در شرایطی در حوزه اسباب بازی با کشورهای همسایه رقابت می نماییم که آنها مواد اولیه این کار را از پتروشیمی های کشور ما با هزینه کمتری تهیه می کنند.
محمد ملاجردی در گفت وگو با ایسنا، درباره تاثیر نوسان نرخ ارز روی تولید و فروش اسباب بازی در کشورمان، بیان کرد: موادی که برای تولید در نمایشگاه اسباب بازی دوره قبل خریداری و بهره برده بودم، کیلویی ۴۴۰۰ تومان بود اما حالا همان مواد اولیه که محصول پتروشیمی های خودمان است، کیلویی ۹۵۰۰ تومان تهیه می کنم و نتوانستم به تناسب آن افزایش قیمت داشته باشم.
او افزود: مواد اولیه ی کار ما که در بورس عرضه می شود، به یک سری از تولیدی های بزرگ و دلال ها تعلق پیدا می کند. قیمت این مواد در بورس کیلویی ۵۷۰۰ تومان و همان مواد در بازار با قیمت ۹۳۰۰ هزار تومان عرضه می گردد که ما این مواد را به شکل تناژ تهیه می نماییم.
این تولید کننده با اشاره به مشکل دیگری که در این حوزه به وجود آمده است، اظهار نمود: اخیراَ به علت نبود ثبات قیمت ارز، دیگر نمی توانیم مثل گذشته به صورت مدت دار در بازار کار نماییم. حتی در بی ارزش ترین بخش های کاری که با چک های مدت دار معامله می کردیم حالا باید آن را فقط با جابجایی پول نقد انجام دهیم.
ملاجردی که به مدت سه سال در حوزه تولید اسباب بازی فعالیت می کند، درباره اینکه تا چه اندازه در تولید از طراح استفاده می نماید، توضیح داد: معمولا همه ی تولید کننده های اسباب بازی برای شروع کار از یک طرح خارجی کپی می کنند. ما هم از طرح های خارجی کپی می نماییم اما تغییراتی هم در آن تولید می نماییم و سلیقه خودمان را هم به آن اضافه می نماییم. ۸۰ درصد تولیدات داخل نمونه هایی هستند که از تولیدات خارجی کپی شده اند و زمانی که تولید کننده از نظر مالی قوی شد، ایده هایی که در ذهنش وجود دارد، کم کم اجرایی می کند.
او با اشاره به اینکه محصولات تولیدی اش را در همه ی شهرهای دیگر ایران عرضه می کند، درباره صادرات اسباب بازی ایران هم اظهار داشت: به تازگی کشورهایی مثل عراق در فضای مجازی با تولید کنندگان اسباب بازی ایرانی همچون من آشنا شده اند و درخواست سفارش داده اند.
این تولید کننده با اشاره به اینکه فاصله ما در حوزه اسباب بازی با کشورهای دیگر بسیار است، اعلام نمود: چند نمونه از محصولاتی که از روی نمونه های خارجی تهیه شده است، وقتی در کنار محصول اولیه خارجی قرار می دهم حتا بهتر از نمونه اولیه است اما مشکل این است که کشورهای همسایه مواد اولیه اسباب بازی را از پتروشیمی های ایرانی ارزان تر از خودِ ما تهیه می کنند و ما در چنین شرایطی در حوزه اسباب بازی با کشورهای دیگر رقابت می نماییم.
وی همینطور درباره وضعیت تولید کنندگان اسباب بازی در کشور اظهار داشت: اسباب بازی اولویت اصلی خانواده ها نیست اما تجربه ثابت کرده که نسبت به پوشاک پدر و مادر خانواده اولویت دارد و معمولا پدرو مادرها ترجیح می دهند اگر فرزندانشان از یک اسباب بازی خوششان آمد به جای آن که برای خودشان لباس بخرند، نیاز فرزندشان را تامین کنند. گرچه فروش فعلی ما با عنایت به وضعیت اقتصادی پس از عید اُفت کرده اما نسبت به صنف های دیگر افت کمتری داشته است.
ملاجردی بیان کرد: اگر من مواد اولیه را مناسب تر تهیه کنم بطور قطع با فکر بازتری روی یک تولید و محصول جدیدی با کیفیت بهتر متمرکز می شوم. تولیدکننده های بزرگی در ایران داریم که اسباب بازی های درجه یکی دارند و آنها را صادر می کنند.