کمبود بطری کار دست بازار داد کاهش ۴۰ درصدی عرضه آب بسته بندی در بازار

اجاره: دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی از کاهش ۴۰ درصدی عرضه آب بسته بندی به علت کمبود بطری اطلاع داد.
پیمان فروهر در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با کاهش میزان آب معدنی و آشامیدنی بسته بندی در بازار، اظهار نمود: میزان هر کیلوگرم PET به ۲۳ هزار تومان رسیده است که نسبت به قیمت ۴۵۰۰ تومانی سال قبل نزدیک به ۵۰۰ درصد رشد یافته است. همین مسئله باعث تا شاهد رشد افسارگسیخته قیمت مواد اولیه بطری باشیم و بازار این مواد به دست دلالان و سودجویان افتاده که سبب شده میزان عرضه آب بسته بندی در بازار حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.
وی همینطور در پاسخ به این که گفته می گردد بطری های شیشه ای آب بسته بندی روانه بازار شده است تا اینگونه کمبود بطری پلاستیکی آب بسته بندی جبران شود، خاطرنشان کرد: چنین مساله ای امکان پذیر نیست، چون که میزان تولید آب بسته بندی شیشه ای بسیار پایین است و تنها یک کارخانه در این بخش فعالیت می کند و توزیع گسترده ای وجود ندارد و فقط مخصوص مصرف در بعضی رستوران ها و کافی شاپ هاست. علاوه بر این با عنایت به قیمت بالای بطری آب بسته بندی شیشه ای مردم تمایل چندانی نسبت به خرید نشان نمی دهند و اگر هم در بعضی واحدهای فروش شاهد توزیع این بطری های شیشه ای آب هستیم، شاید به این دلیل است که فروشندگان قصد دارند میزان فروش در این رابطه را محک بزنند.
دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی با تاکید بر اینکه به علت زیاده خواهی و طمع تولید کنندگان مواد اولیه بطری میزان تولید آب معدنی و آشامیدنی بسته بندی در بازار کاهش یافته است و خیلی از کارخانه ها در حال خاموشی هستند، اظهار نمود: پریفرم فروشان علی رغم توافق انجام شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت لجبازی کرده اند و پریفرم را به بازار عرضه نمی کنند.

فروهر افزود: به علت اینکه چندی قبل مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی در جلسه مشترک با تولیدکنندگان پریفرم به آنها اعلام نمود که حق ندارند هر کیلو پت را ۷۰۰۰ تومان خرید کرده و به مبلغ ۲۰ هزار تومان بفروشند، بنابراین پریفرم فروشان لجبازی کرده اند و متاسفانه مواد مورد نیاز تولید بطری را به بازار عرضه نمی کنند که بنابراین شاهد کاهش ۴۰ درصدی آب بسته بندی در بازار هستیم.
وی با اشاره به اینکه مجتمع تندگویان به اندازه توان خود در حال تولید است، تصریح کرد: متاسفانه به حدی نوسان قیمت مواد اولیه بطری جذاب شده است که به تعداد خریداران بورس اضافه شده و سهم مواد مورد نیاز به تولید کنندگان کاهش یافته و مشخص نمی باشد که پت عرضه شده به کجا می رود و به دست چه کسی می رسد؟
دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی با اشاره به پیشنهادی که مقرر است از جانب فعالان این صنعت به وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور قطع دست دلالان مواد اولیه بطری عرضه شود، بیان کرد: با این پیشنهاد دست سودجویان بازار مواد اولیه بطری قطع خواهد شد و امیدوار هستیم شرایطی در بازار پیش آید که دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم.
دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی در انتها با تاکید بر این که کنترل فساد در حوزه مواد اولیه بطری حائز اهمیت است، بیان کرد: باید مواد اولیه بطری به دست جریان واقعی و تولیدکننده اصلی برسد و تنها راهکار پیش رو حذف دلالان بورسی، راستی آزمایی کدهای سایت بهین یاب، شناسایی کارخانجات غیرفعال از بورس، کنترل و نظارت شدید نسبت به عملکرد و فروش تولیدکنندگان پیریفور که بخش اعظم مواد خویش را از بورس تهیه می کنند و هم جلوگیری از صادرات غیرقانونی و غیررسمی PET مهم ترین مسائلی است که توسط مسئولان و دستگاه های نظارتی قرار گیرد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، از ابتدای سال جاری تا کنون قیمت هر کیلو پت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود ۵۰۰ درصدی داشته است و شرایط تولید آب بسته بندی برای صنعتگران این حوزه با مشکلات فراوانی روبرو شده است که علاوه بر گرانی بیش از اندازه با کمبود و عدم دسترسی به مواد اولیه جهت تولید روبرو هستند و متاسفانه علی رغم نامه نگاری های مختلف در این راستا کماکان دست سودجویان این حوزه قطع نشده و شاهد کاهش میزان تولیدی تا ۴۰ درصدی بطری بسته بندی آب معدنی و آشامیدنی در کشور هستیم و واحدهای فروش از کمبود محصول در این بخش خبر می دهند.