در گفت وگو با ایسنا اعلام شد شروط افزایش وام شرکت های دانش بنیان در نوسانات ارزی، امهال بازپرداخت تسهیلات در شرایط تحریم

اجاره: رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از تغییر میزان وام در تلاطمات ارزی اخیر برای شرکت های دانش بنیان اطلاع داد و اظهار داشت: در صورتیکه شرکتی پس از خرید خارج با تغییر ارز مواجه شده باشد و این تغییرات در قیمت نهایی آنها اثرگذار باشد، میزان وام درخواستی آنها تغییر خواهد نمود.

دکتر بهزاد سلطانی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه برای دوران تحریم در حال برنامه ریزی های خاص برای شرکت های دانش بنیان هستیم، اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان که وام آنها در صندوق مصوب شده باشد و از جانب دیگر اگر مبادرت به خرید مواد اولیه از خارج کرده باشند و تغییر نرخ ارز باعث شود که در قیمت نهایی محصولات آنها اثرگذار باشد، این دسته از شرکت ها می توانند به صندوق رجوع کنند و ما با بررسی، میزان وام آنها را تغییر دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در دوران تلاطمات ارزی شرکت های دانش بنیان مشروط بر اینکه خرید خارجی داشته باشند و وام آنها در صندوق مصوب شده باشد، در چتر حمایتی صندوق قرار خواهند گرفت، اظهار نمود: علاوه بر آن در شرایط بحرانی کنونی خدمات اشتغال زایی تولید کردیم.

سلطانی تولید ارتباطات شرکت هایی دانش بنیان داخلی و خارجی را از دیگر خدمات صندوق در شرایط تحریم نام برد و اضافه کرد: تولید این ارتباط در دوران تحریم بسیار مهم می باشد. علاوه بر آن در صورتیکه شرکت ها در دوران تحریم با مشکلاتی مواجه شوند و توانایی عودت وام را نداشته باشند ما به آنها امهال می دهیم. این همان اقدامی است که تابحال انجام داده ایم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت این شرکت ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بر مبنای ارزیابی ها، زمان بازپرداخت را برای شرکت ها تمدید می نماییم، در عین حال تصریح کرد: این حمایت ها مشمول همه شرکت ها نخواهد شد و دارای شرایط خاصی است.

اولویت های صندوق در شرایط بحرانی

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برنامه های این صندوق در حوزه های اولویت دار مانند بحران کم آبی، اظهار داشت: در حوزه آب، پشتیبانی از شرکت های فعال در حوزه آب شیرین کن ها همچون اولویت های این صندوق است؛ از این رو با شناسایی این شرکت ها به صورت خاص به آنها تسهیلات اعطا می نماییم.

وی حوزه های اولویت دار این صندوق را “آب” و “ریزگردها”، ذکر و تصریح کرد: حوزه “انرژی تجدیدپذیر” از دیگر اولویت های ما است. هم اکنون تعدادی از شرکت ها در حوزه تولید پنل های خورشیدی فعال می باشند که جزو اولویت های ما است و ما از آنجایی که می دانیم این شرکت ها دانش بنیان هستند، تسهیلات را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

سلطانی، پشتیبانی از شرکت هایی را که مبادرت به کاهش مصرف انرژی در ساختمان می کنند، از دیگر اولویت های این صندوق نام برد.

سرمایه گذاری خارجی و فعالیت های بین الملل

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در پاسخ به این سوال که آیا این صندوق مجاز است وارد سرمایه گذاری های خارجی شود، افزود: در این زمینه برای ما صراحتی در قانون وجود ندارد، ولی ما اعتقاد داریم که باید وارد این حوزه شویم و در این زمینه به دنبال اصلاح مقررات هستیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده اظهار داشت: در سازمان تجارت بین الملل عضو هستیم تا سرمایه های ایرانی ها خارج از کشور را جذب نماییم، این اقدام مشکل است ولی این برنامه را در دستور کار قرار دادیم.

سلطانی ارتباط میان شرکت های دانش بنیان داخلی با خارجی را از دیگر برنامه های این صندوق عنوان نمود و اضافه کرد: با کشورهایی چون هند و چین این برنامه در حال اجرا شدن است.

وی، فعالیت ذیل پیمان های بین الملل مانند اسکپ، ارتباط با صندوق های شبیه صندوق نوآوری و شکوفایی مانند TBE و NRDC هند، فینپ برزیل، VPR فرانسه و صندوق آلمان و پیگیری عضویت در اتحادیه صندوق های مشابه در اتریش را از دیگر برنامه های این صندوق دانست و اظهار داشت: عضویت در اتحادیه های بین المللی به ما اعتبارات هم می دهد مانند هیاتی که از صندوق اسکپ سازمان ملل به ایران آمده بود و به ما پیشنهاد راه اندازی صندوق مشترک در ایران را داد.

به گفته وی بر طبق این پیشنهاد، با سرمایه گذاری مشترک بانک توسعه اسلامی، سازمان ملل و ایران؛ صندوقی برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان تولید می گردد که با آن موافقت شد.

سلطانی از حمایت شرکت ها برای حضور در “شو روم” های فناوری اطلاع داد و اظهار داشت: شو روم ها، نمایشگاه های فناوری دائمی است و در آن محصولات دانش بنیان به همراه توضیحات آن به مدت یک سال قرار می گیرد که برای حضور شرکت ها در این رویداد ما ۷۰ درصد هزینه های شرکت ها را پرداخت خواهیم کرد؛ ضمن آنکه ۷۰ درصد هزینه های شرکت ها را که در سفرهای دولت و یا اتاق بازرگانی حضور دارند هم پرداخت می نماییم. البته به شرطی که ۳۰ درصد از جانب شرکت دانش­ بنیان مربوط پرداخت شده باشد.

گلایه از سنگین بودن وثایق

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به مشکلات مالی کشور، با تاکید بر اینکه تابحال ۱۴۲ میلیارد تومان مشارکت سرمایه گذاری مصوب کرده ایم، اظهار نمود: بعضی از شرکت ها از سنگین بودن وثایق صندوق گلایه دارند، ولی باید این سوال پرسیده شود که چرا این شرکت ها این پول را به صورت مشارکتی تقاضا نمی کنند و صرفا از صندوق تقاضای وام دارند؟ در این صورت ما از شرکت ها وثیقه ای دریافت نخواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه شرکت های نوپا نباید وام بگیرند، افزود: ما راه را برای این شرکت ها مسدود نکردیم و خدمات مشارکت سرمایه گذاری را برای شرکت ها تعریف کردیم. صندوق در سرمایه گذاری مشارکتی، به اندازه سهمی که در شرکت آورده است، سود دریافت می کند و یا در ضرر آنها شریک خواهد بود.

سلطانی با اشاره به اینکه این مورد در بدو ورود شرکت ها به صندوق در بخش “میز پذیرش” تشریح می شود، اظهار نمود: در زمانی، متوسط زمان بررسی طرح ها ۷ ماه بود و بر مبنای دستور هیات امنای صندوق، این امر اصلاح گردید و هم اکنون این زمان به ۳ ماه رسیده است و هم اکنون بررسی طرح های بعضی از شرکت های نوپا و کوچک ۳ هفته انجام می گردد و شرکت بزرگ دانش بنیان داریم که بررسی طرح های آنها در مدت ۵ ماه بوده است، ولی به صورت کلی متوسط ۳ ماه است، اما ما درصدد کم کردن این زمان هستیم.

انتقاد نسبت به بوروکراسی صندوق برای عرضه خدمات

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه ما نسبت به ایراد بوروکراسی صندوق غافل نیستیم و در حال اصلاح آن هستیم، خاطرنشان کرد: صندوق یک نهاد جوان ۵ ساله است؛ از این رو حتما اشکالاتی در فعالیت های ما وجود دارد، ولی چشم خویش را نسبت به این ایرادات نبسته ایم.

وی با اشاره به اینکه بوروکراسی بانک ها زمان بر تر نسبت به صندوق است، اظهار داشت: ما برای کاهش بوروکراسی ها، به سمت اینترنتی کردن رفتیم. با این اقدام هر شرکت دانش بنیانی دارای کد و کارتابل خاصی است و می تواند تقاضاهای خویش را از تمام استان های کشور به ما ارسال نماید و ما با بررسی تقاضاها مبالغ درخواستی را به آنها عرضه می دهیم.

سلطانی با اشاره به اینکه هنوز بعضی از فعالیت های ما با استفاده از اینترنتی صورت نمی گیرد، اظهار نمود: از ۴۰ خدمت این صندوق ۲ تا ۳ مورد اینترنتی نشده است و اینترنتی کردن این خدمات در دستور کار قرار دارد.