افزایش عجیب واردات محصولات توتون و تنباکو

اجاره: در فصل بهار امسال واردات محصولات از توتون و تنباکو با افزایش ۱۳۸.۹ درصدی، محصولات فلزی فابریکی با رشد ۷۹.۹ درصدی، وسایل نقلیه موتوری با رشد ۶.۳ درصدی و ماشین آلات و دستگاه های برقی با رشد ۵.۱ درصدی رو به رو شده اند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، واردات بخش صنعت در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به گونه ای است که در مورد شش گروه میزان واردات افزایش یافته و ۱۸ گروه هم با کاهش واردات روبرو شده اند.

محصولات از توتون و تنباکو با بیش از ۱۳۸ درصد رشد، بخش انتشار، چاپ و تکثیر رسانه های ضبط شده با ۸۲.۱ درصد رشد، کک و فرآورده های حاصل از نفت با ۸۳.۹ درصد رشد، محصولات فلزی فابریکی به استثنای ماشین آلات با ۷۹.۹ درصد رشد، ماشین آلات و دستگاه های برقی با ۵.۱ درصد رشد و وسایل نقلیه موتوری با ۶.۳ درصد رشد در میزان واردات طی مدت مذکور روبرو شده اند.

میزان واردات برخی محصولات صنعتی هم با رشد منفی طی سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده که در این خصوص می توان به کاهش ۱۱.۹ درصدی واردات محصولات غذایی و آشامیدنی، کاهش ۳۸.۶ درصدی منسوجات، کاهش ۴۳.۸ درصدی پوشاک، کاهش ۳۹.۷ درصدی دباغی و پرداخت چرم، محصولات چرمی و انواع پایپوش، کاهش ۳۲.۵ درصدی چوپ و محصولات چوبی به استثنای مبل و کاهش ۱۰.۸ درصدی کاغذ و محصولات کاغذی اشاره نمود.

این در حالی است که واردات مواد و محصولات شیمیایی با کاهش ۵.۱ درصدی، محصولات از لاستیک و پلاستیک با کاهش ۳۲.۴ درصدی، محصولات کانی غیر فلزی با کاهش ۲۲.۴ درصدی، فلزات اساسی با کاهش ۲۶.۹ درصدی، ماشین آلات و تجهیزات با کاهش ۵ درصدی، ماشین آلات دفتری و حسابداری با کاهش ۱۱.۷ درصدی، رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی با کاهش ۰.۲ درصدی، ابزار پزشکی، اپتیکی، دقیق و انواع ساعت با کاهش ۱.۱ درصدی، سایر تجهیزات حمل و نقل با کاهش ۵۴ درصدی، مبلمان و سایر مصنوعات با کاهش ۲۱.۹ درصدی، ضایعات و پسماند با کاهش ۸.۱ درصدی و فرش و صنایع دستی با کاهش ۳۶.۴ درصدی همراه شده اند.

در ذیل جدول مربوط به واردات بخش صنعت طی سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به تفکیک گروه فعالیت آورده شده اند.