نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد ادامه افزایش قیمت طلا در هفته جاری

اجاره: نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز نشان داد هر دو گروه کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران، انتظار دارند قیمت طلا در هفته جاری افزایش پیدا کند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، انتظار می رود در نشست سیاست گذاری هفته جاری بانک مرکزی آمریکا، افزایش نرخ های بهره برای سومین بار در سال میلادی جاری تصویب شود و نرخ ها به میزان ۲۵ واحد دیگر افزایش پیدا کند. اما این مورد مانع از خوش بینی تحلیلگران به افزایش قیمت طلا نشد.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت ۱۸ نفر شرکت کردند که از میان آن ها ۱۳ نفر یا ۷۲ درصد افزایش قیمت طلا و دو نفر یا ۱۱ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند، در حالیکه سه نفر یا ۱۷ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خرد ۳۷۴ نفر شرکت کردند که از میان آن ها، ۲۱۵ نفر یا ۵۷ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۰۵ نفر یا ۲۸ درصد کاهش قیمت این فلز زرد را پیش بینی کردند در صورتی که ۵۴ نفر یا ۱۴ درصد نظری نسبت به روند قیمت طلا نداشتند.

برای هفته گذشته ۵۹ درصد از کارشناسان وال استریت و ۵۲ درصد از سرمایه گذاران افزایش قیمت طلا را پیش بینی کرده بودند.

در معاملات روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۱۰ دلار یا ۰.۸ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۲۰۱.۳۰ دلار بسته شد که پایین ترین قیمت از ۱۴ سپتامبر بود. این کاهش رشد قیمت طلا برای کل هفته را به کمتر از ۰.۱ رساند.

پیتر هاگ، مدیر معاملات طلای شرکت “کیتکو متالز” انتظار دارد بانک مرکزی آمریکا درباره تحکیم سیاست پولی لحن ملایمی داشته باشد، از این رو به افزایش قیمت طلا خوش بین است.

جاسپر لاولر، مدیر تحقیقات در گروه “لندن کپیتال” هم اعتقاد دارد باآنکه روند صعودی طلا ضعیف بوده اما روند معاملات و جو بازار از بالا رفتن قیمت ها پشتیبانی می کند. اگر بانک مرکزی آمریکا دستورالعمل خویش را تغییر ندهد، دلار ضعیف شده و طلا افزوده می شود.

آدام بوتون، مدیر فارکس لایو هم اعتقاد دارد طلا به کف قیمت امسال رسیده است و بازار خوش بینی بیش تری نسبت به رشد اقتصاد جهانی و نگرانی کمتری نسبت به ریسک های اقتصادی پیدا کرده است. این امر ارزش دلار را تحت فشار منفی قرار داد و سبب بهبود اندک قیمت طلا می گردد.

رالف پترسون از شرکت “هریتج وست فایننشیال” هم انتظار دارد روند رشد طلا سرعت پیدا کرده و به ۱۲۲۶ دلار برسد. اما جیم ویکاف، تحلیلگر فنی کیتکو با عنایت به نمودارهای فنی که هم اکنون منفی هستند، انتظار دارد قیمت طلا ثابت یا رو به کاهش باشد.

شون لاسک، مدیر معاملات شرکت “والش تریدینگ” هم با اشاره به افزایش قیمت طلا در اوایل هفته گذشته و سپس ریزش ۱۰ دلاری قیمت این فلز در روز جمعه، پیش بینی نمود روند صعودی طلا به مانع بخورد.

تحلیلگران ماندن طلا در بالای مرز ۱۲۰۰ دلار را نشانه ای برای احتمال صعود بیش تر قیمت این فلز می بینند. قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۱۸ تابحال ۸.۳ درصد کاهش داشته است.