کاهش قیمت طلا از سر گرفته شد

اجاره: قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا تحت تاثیر بالا ماندن ارزش دلار در آستانه نشست هفته جاری بانک مرکزی آمریکا کاهش پیدا کرد.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۱۹۶.۱۷ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۱.۳ درصد کاهش داشت.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر حدودا بدون تغییر در ۱۲۰۰.۶۰ دلار ماند.

انتظار می رود در معاملات آسیایی نقدینگی اندک باشد، چونکه بازارها در ژاپن و چین به مناسبت تعطیلات عمومی بسته هستند.

سرمایه گذاران بعد از این که چین مذاکرات تجاری میان رده و همینطور سفر پیشنهادی معاون نخست وزیر این کشور به واشنگتن را که قرار بود هفته جاری انجام بگیرد رد کرد، به تحولات پیرامون جنگ تجاری میان آمریکا و چین چشم دوختند.

ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارزی در دیلی فارکس اظهار داشت: به نظر می آید اخباری که از چین منتشر می گردد تاثیر منفی روی طلا دارد و دلار آمریکا رشد محتاطانه ای داشته و به همان میزان هم طلا اندکی کاهش پیدا کرده است. با این وجود این تغییرات نسبتا ملایم بودند چونکه آنچه که روی داده، پیش تر اعلام شده و در قیمت ها تاثیر گذاشته بود.

چین هفته گذشته به تلافی اقدام آمریکا برای وضع تعرفه روی ۲۰۰ میلیارد دلار واردات کالای چینی که از روز دوشنبه اجرا شد، روی ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی تعرفه وضع کرد.

با وجود این که طلا عموما یک دارایی مطمئن به حساب می آید اما ماه ها جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن، سبب شده سرمایه گذاران با این اعتقاد که آمریکا در این جنگ زیان کمتری خواهد دید دلار خریداری کنند. در نتیجه قیمت طلا در بحبوحه تشدید تنش های تجاری و دورنمای بالاتر رفتن نرخ های بهره آمریکا، از بالاترین رکورد امسال که در آوریل به ثبت رسانده بود، ۱۱.۶ درصد سقوط کرده است.

دلار در معاملات روز دوشنبه ۰.۱ درصد در برابر سبدی از ارزهای بزرگ رشد کرد و به ۹۴.۲۷۶ واحد رسید.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران همینطور منتظر نشست هفته جاری بانک مرکزی آمریکا هستند که انتظار می رود طی آن افزایش نرخ های بهره تصویب شده و روند افزایش آتی نرخ ها روشن تر شود.

طلا به افزایش نرخ های بهره آمریکا فوق العاده حساس است، چونکه نرخ های بهره بالاتر، هزینه نگهداری طلا را که بازدهی ندارد بالا می برد و ارزش دلار را تقویت می کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۴.۱۹ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد و ۸۲۲.۱۰ دلار معامله شد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، در ۱۴۲.۶۵ دلار ایستاد.