افزایش قیمت ۷۵ درصدی موتورسیکلت های هندی

اجاره: عضو هیات مدیره انجمن موتورسیکلت ایران از افزایش تا ۷۵ درصدی قیمت موتورسیکلت های به اصطلاح هندی در بازار ایران اطلاع داد.
ابوالفضل حجازی در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با جدیدترین وضعیت تولید، فروش و قیمت موتورسیکلت در بازار ایران اظهار نمود: با عنایت به افزایش قیمت در بخش های مختلف همچون مواد اولیه و هم افزایش قیمت دلار باید بدانیم که مواد مورد نیاز خارجی بین سه تا چهار برابر و مواد داخلی تا دو برابر افزایش قیمت داشته اند و در مجموع قیمت موتورسیکلت باید حداکثر تا سه برابر از ابتدای سال جاری افزایش داشته باشد و ارقام بیشتر از این منطقی نیست و نیازمند ورود نهادهای نظارتی است.

وی افزود: بخشی از علت افزایش قیمت به علت رشد قیمت مواد اولیه است و باید بدانیم که هر ورق فولادی از قیمت ۱۶۰۰ تومان به ۴۶۰۰ تومان افزایش داشته و قیمت ارز نیما هم تا دو برابر رشد کرده و ۴۰۰۰ تومان به حدود ۸۰۰۰ تومان رسیده است.

عضو هیات مدیره انجمن موتورسیکلت ایران با اشاره به این که هم اکنون تولیدکنندگان داخلی به علت نبود تقاضا صرفا با ۱۰ تا ۱۵ درصد ظرفیت واقعی تولید می کنند، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۵، ۸۰۰ هزار دستگاه، در سال ۱۳۹۶، ۱۷۰ هزار دستگاه و در نیمه نخست سال جاری صرفا حدود ۱۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید شده است.

حجازی با بیان این که ۷۰ درصد مصرف بازار موتورسیکلت مربوط به موتورسیکلت های ۱۲۵ سی سی است، تصریح کرد: در حالیکه قیمت این مدل موتورسیکلت ها در سال قبل حدود ۳.۵ میلیون تومان بوده است، اما این رقم امسال به چهار میلیون و ۸۰۰ تا پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برپایه مدلهای مختلف رشد قیمت داشته است.

وی افزود: تولیدکنندگان داخلی کمتر از ۲۰ درصد افزایش قیمت داشتند و آن هم به علت آن است که تقاضا در بازار وجود ندارد و زمانی که میزان تقاضا کاسته می شود تولید هم با افت روبه رو می گردد. هم اکنون به علت مشکلات اقتصادی به وجود آمده قدرت خرید برای مصرف کنندگان این موتورسیکلت ها کاهش یافته و به تبع آن هم میزان تولید با افت روبه رو شده است.

عضو هیات مدیره انجمن موتورسیکلت ایران با بیان این که تنها در مورد موتورسیکلت های خاص شاهد افزایش قیمت های تا ۷۵ درصدی در بازار ایران هستیم، خاطرنشان کرد: شاهد افزایش تعدادی از موتورهای خاص همچون موتورهای هندی در بازار ایران هستیم و قیمت آنها گاها از ۱۶ میلیون تومان به ۲۴ تا ۲۸ میلیون تومان افزایش یافته است و عاملان توزیع با خرید این مدل موتورسیکلت آنها را با قیمت های بالاتری به قشر جوان و سرمایه دار که مخاطب خرید هستند، می فروشند و شاهد تولید بازار دلالی در این بخش هستیم.

حجازی در مورد ورود نهادهای نظارتی و ذیصلاح جهت برخورد با عاملانی که موتورسیکلت ها را با رقم هایی بالاتر از قیمت واقعی به فروش می رسانند هم خاطرنشان کرد: متاسفانه در این رابطه ضعف های نظارتی وجود دارد و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سایر سازمان هایی که در این خصوص مسئول هستند باید با متخلفان و سودجویان برخورد کنند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، همزمان با افزایش نرخ ارز شاهد افزایش قیمت محصولات در بخش های مختلف بودیم و موتورسیکلت ها هم از این قضیه مستثنی نیستند، اما موضوعی که در این رابطه باید به آن اشاره نمود پدیده دلال بازی در مورد موتورسیکلت هایی است که به اصطلاح موتورسیکلت های هندی خوانده می شوند و در این مسیر بهترین راهکار برای قطع دست دلالان، خرید متقاضیان این موتورسیکلت ها از فروشگاه های مرکزی مربوط به کارخانجات تولیدی است که می توانند محصول مورد نیاز را به قیمت واقعی و بدون واسطه خریداری کنند و جهت حذف عاملان توزیع گام بردارند. گفتنی است کارخانجات تولیدی دارای سایت فروش هستند و متقاضیان می توانند با انتخاب نوع موتورسیکلت و مشخصات مربوط به آن جهت خرید اقدام نمایند.