معاون اول رئیس جمهور: آمریکا نتوانست فروش نفت ایران را به صفر برساند

اجاره: معاون اول رئیس جمهور، با اشاره به اینکه آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، با شکست مواجه شده است، اظهار داشت: ما به دنیا ثابت کردیم که آمریکا، کشوری غیرقابل اعتماد است.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری، در مراسم معارفه وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به فرا رسیدن ۱۳ آبان تصریح کرد: در آستانه ۱۳ آبان هستیم، ۱۳ آبان به جهت تاریخی برای ملت ایران، روز مهمی بود و اتفاقات سرنوشت سازی افتاد. وقتی سال ۴۳ امام را تبعید کردند، برای خیلی ها باورکردنی نبود که با رفتن امام به خارج از کشور، نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی مسیر خویش را ادامه دهد و به پیروزی برسد.
معاون اول رئیس جمهور، با اشاره به اینکه این روز، یکی از روزهای بسیار مهم می باشد که آمریکایی ها، نقش مهمی در تبعید امام داشتند، اضافه کرد: سال ۵۷ در اوج مبارزات انقلابی، رژیمی که تحت کنترل آمریکایی ها تلاش می کرد اقداماتی را انجام دهد که انقلاب را تحت تاثیر قرار دهد، یک حرکت خشونت آمیز نسبت به دانش آموزان انجام داد تا از این طریق، مانع انقلاب شود؛ در حالیکه انقلاب شتاب گرفت و سال ۵۸ با تسخیر لانه جاسوسی، به اهمیت این روز اضافه گردید.
وی افزود: آمریکایی ها تصمیم گرفتند تحریم ها را در این روز باردیگر بازگردانند؛ باآنکه آمریکایی ها در ارتباط با ملت ایران کارنامه سیاهی دارند؛ به خصوص اینکه در ارتباط با حرکت مردم در زمان انقلاب که نقش آمریکایی ها بسیار پررنگ بود و تلاش می کردند با دشمنی خاصی با ملت ایران روبرو شوند، این نقش بدتر خویش را نشان داد. در کودتای ۲۸ مرداد، پیروزی انقلاب و حتی پس از پیروزی، آمریکایی ها همواره تلاش برتداوم این دشمنی داشتند.
جهانگیری، با اشاره به اینکه آمریکا در تمام این اتفاقات از ملت ایران سیلی خورد، تصریح کرد: به نظر می آید آمریکایی ها همچنان به دشمنی با ملت ایران اصرار دارند؛ اینکه می گویند هدف سیاست های ما، ملت ایران نیست؛ بلکه هدف دولت ایران است، دروغ است.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: آخرین اقدام ما با آمریکایی ها بحث هسته ای بود؛ در آن دوره ۱۸ ماهه گاهی اوقات آمریکای ها اصرار داشتند به دنیا القا کنند که ایرانیان قابل اعتماد نیستند و این توافق را عملیاتی نمی کنند. آمریکا در این زمینه تبلیغ زیادی کرد؛ اما دیدیم که همه دنیا به این نتیجه رسیدند که ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است که البته این مورد از جانب سازمان بین الملی انرژی اتمی هم تایید شد.
جهانگیری با اشاره به انتخاب ترامپ افزود: رئیس جمهور جدیدی که در آمریکا روی کار آمد، اعلام نمود برجام بدترین قراردادی بوده که آمریکا بسته است و با پررویی از این توافق کنار رفت.
وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها دو مسیر اصلی را برعهده گرفتند، اظهار داشت: جنگ روانی و رسانه ای که از اردیبهشت ماه آغاز شد و تلاش کردند از این طریق فضای روانی جامعه را تحت تاثیر خود قرار دهند و شاید بشود اظهار داشت که در جاههایی هم موفق بودند و امید مردم را نسبت به آینده دچار تردید کردند، اما پیدا بود که مردم آگاه ایران متوجه می شوند که این فضای روانی که تولید شده، نتیجه دخالت آمریکایی، صهیونیست ها و سعودی ها است.
معاون اول رئیس جمهور به قتل روزنامه نگار عربستانی اشاره نمود و اضافه کرد: مطمئن هستم غربی ها خواهند اظهار داشت که چه اتفاقاتی پشت داستان خاشقجی بوده و چه پول هایی به رسانه داده شده که ضد ایران تبلیغ شود. البته طی یکی، دو روز گذشته برخی رسانه ها به این مسائل پرداختند؛ اما باید منتظر باشیم تا تمام ابعاد ماجرا آشکار شود.
جهانگیری خاطرنشان کرد: صدها میلیون دلار پول اختصاص دادند تا با بسیج رسانه هایی که به ظاهر مستقل اند فضا را ضد ایران سازماندهی کنند.
سرنوشت دولت و ملت ایران به هم گره خورده است
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه به تعبیر خود آمریکایی ها، جنگ اقتصادی ضد ایران شروع شده است، تصریح کرد: ملت ایران نشان داد که در مقابل یکجانبه گرایی آمریکا ایستادگی می کند و این آمریکا است که امروز در دنیا برای اجرای سیاست های خود تنها مانده است. تابحال این مسئله سابقه نداشته که آمریکا سیاستی را اعلام نماید و اروپایی ها، چین و روسیه بیانیه دهند که ما این سیاست ها را اعمال نمی نماییم.
جهانگیری تصریح کرد: ایران به جهت سیاسی موقعیت برتری پیدا کرده و از نظر اخلاقی هم این مورد را به اثبات رسانده است. ما به اثبات رساندیم که آمریکا کشور غیرقابل اعتمادی است و نمی توان با آنها توافق کرد و مطمئن بود که تا آخر این مسیر را ادامه می دهند؛ نشانه این موضوع، برجام است.
وی با اشاره به اینکه مسئولین آمریکا اصرار دارند که بگویند به دنبال فشار به مردم ایران نیستند، اظهار داشت: این در شرایطی است که ما در چند ماه گذشته پول و امکانات داشتیم و می خواستیم داروهای مورد نیاز مردم را وارد نماییم اما آمریکایی ها با روش های خود نمی گذاشتند حتی حیاتی ترین کالاها هم وارد شود، البته ما به فضل الهی کارهایی که می خواستیم را انجام دادیم.
معاون اول رئیس جمهور افزود: آنها می گویند بدنبال تولید فشار به دولت ایران هستند، در حالیکه سرنوشت دولت و ملت ایران به هم گره خورده و نمی گردد دولت را تضیعف کرد و انتظار داشت نظام تضعیف نشود. همینطور نمی توان انتظار داشت که نظام تضعیف شود؛ اما مردم تضعیف نشوند.
جهانگیری با اشاره به اینکه ما حتما از چالش ها بیرون می رویم، اظهار داشت: در مقابل جنگ اقتصادی آمریکایی ها باید سازوکار درستی برای مدیریت تولید نماییم. به تدبیر رهبری، شورای عالی سه قوه تشکیل شد که این شورا می تواند خروجی های خوبی داشته باشد.
وی اضافه کرد: باید بتوانیم نفت بفروشیم، حمل و نقل کرده و پول جابجا کنیم؛ در حالیکه آمریکا می خواهد جلوی این کارها را بگیرد؛ باید تدابیر لازم اتخاذ شود.
آمریکا نتوانست فروش نفت ایران را به صفر برساند
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سیاست آمریکا برای توقف فروش نفت ایران اظهار داشت: آمریکایی ها گفتند که فروش نفت ایران را به صفر می رسانند و بعضی از کشورهایی که طرف نفت ما بودند میزان برداشت خویش را به صفر رساند؛ اما به هر حال آمریکایی ها نمی دانستند ما چه موقعیتی داریم و یا نفت ما چه شرایطی دارد که نمی توانم به راحتی فروش نفت ما را متوقف کنند.
جهانگیری اظهار داشت: ما به میزانی که نیاز داشتیم در ماههای گذشته نفت فروختیم که طبق آنچه که اعلام شده روز دوشنبه اسامی ۸ کشوری که مجوز خرید نفت از ما را دارند اعلام خواهد شد. دیگر شکست چه معنایی دارد؟ این مورد فقط یک نمونه است. اگر مدیران ما با انگیزه باشند از بقیه مسائل هم عبور می نماییم.
وی خاطرنشان کرد: ما با انگیزه ایستادیم و اعلام کردیم که باید به هر وسیله نفت را بفروشیم که البته این موفقیت هم بدست آمد.
دولت مصمم به عبور موفقیت آمیز از این دوره است
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون اقتصاد مقوله اصلی سیاست و زندگی مردم است، اظهار داشت: شرایط کنونی کشور خطیر است و پیشانی این خطیر بودن مسائل اقتصادی می باشد.
وی با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد مهمترین وزارتخانه اقتصادی کشور است، اضافه کرد: هم اکنون مسئولیت دولت بیشتر از مواقع دیگر مورد توجه مردم قرار دارد. مسئولین دولتی در تمام سطوح باید احساس کنند که در یک مقطعی مسئولیت دارند که مسائل اقتصادی شاخص موفقیت مردم است؛ اگر امروز در اداره امور کشور موفقیت باشیم یعنی ملت ایران در یک چالش بین المللی سربلند بیرون می آید.
جهانگیری افزود: امکان دارد هر کدام از ما دلخوری هایی داشته باشیم اما امروز وقت آن است که با تمام دانش و تجربه خود به ملت خدمت نماییم تا بخشی از فشار مردم را بکاهیم. ما می توانیم با موفقیت از این دوره عبور نماییم. ایران پتانسیل زیادی دارد و دولت مصمم است که از این دوره به خوبی عبور نماییم تا بتوانیم برنامه هایی که داریم را به مرحله اجرا برسانیم.
۸ عامل موفقیت دولت در شرایط کنونی کشور
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه برای موفقیت چند راه وجود دارد تصریح کرد: اصلی ترین مسئله، داشتن وحدت و انسجام است که البته این مورد فقط در اختیار دولت نیست بلکه نیازمند انسجام قوای سه گانه، جریانات سیاسی و مردم است. همه ما باید متحد باشیم چون که اتحاد پیش نیاز برون رفت از چالش است.
وی خاطرنشان کرد: در بخش اقتصادی چند مبحث را باید در دستور کار داشته باشیم که نخستین مسئله مربوط به ارتقا و بهبود فضای کسب و کار می گردد. در دوره ای که بخش خصوصی با مشکل مواجه می باشد باید با اصلاح قوانین فضای کسب و کار را بهبود بخشیم. می توان حتی بعضی از مسائل را در شورای عالی هماهنگی سه قوه تصویب کرد.
جهانگیری اضافه کرد: استفاده از توان بخش خصوصی مورد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. تولید رانت در اقتصادهای دولتی به سرعت بوجود می آید ولی بخش خصوصی واقعی نباید دچار چنین فضایی شود. ما مسئولین دولتی باید اطمینان دهیم که از بخش خصوصی حمایت می نماییم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه رهبری هم اعلام نمودند که دولت ها تابحال مسئله خصوصی سازی را جدی نگرفته اند، تصریح کرد: هر بنگاه بزرگی که واگذار می گردد عده ای می گویند که این بنگاه به اشتباه واگذار شده این در شرایطی است که واگذاری ها با استفاده از مزایده انجام می گردد اما به هر حال این افراد انتقاد خویش را می کنند که البته می توان اظهار داشت که آن کسی که مد نظر آنها بوده نتوانسته برنده شود. از این رو واگذاری را زیر سوال می برند.
وی برای واگذاری هم مدیران مانع می شوند و هم فضای سختی وجود دارد اما ما حتما ایستادگی می نماییم.
جهانگیری همینطور ساماندهی گفتگو با بخش خصوصی را مورد دیگری عنوان نمود که باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: مسئله دیگر جذب سرمایه گذاری خارجی است. می گویند هم اکنون شرایط جذب سرمایه گذار خارجی نیست در حالیکه ما الان نیاز به سرمایه گذار خارجی داریم؛ نرخ ارز سبب شده که برای سرمایه گذار خارجی جذابیت تولید شود. از سویی دیگر مصوبه ای در شورای سه قوه در خصوص اعطای اقامت ۵ ساله به سرمایه گذارانی که ۲۵۰ هزار دلار آورده دشته باشند تصویب شده است.
معاون اول رئیس جمهور مورد ششم را توسعه بازار سرمایه عنوان نمود و اضافه کرد: یکی از اشکالات ما تعداد شرکت های زیاد نیروهای مسلح، صندوق های بازنشستگی، بانکها و دولت می باشد. الان بازار سرمایه می طلبد که این شرکت ها واگذار شوند، وزارت دارایی باید برای این مسئله سازوکاری را طراحی نماییم. شرکت های وابسته به نهادهایی همچون وزارت دفاع و صندوق های بازنشستگی تا آخر سال ۹۸ باید واگذار شوند.
وی با اشاره به اینکه ما دولتی هستیم که در این شرایط بدهی خارجی بسیار اندکی داریم، اضافه کرد: دارایی ها و شرکت های دولت بسیار زیاد است. ما دولت پولداری هستیم. یکی از ماموریت های وزارت اقتصاد ملودسازی این دارایی ها است که حداقل بازدهی را برای ملت داشته باشد.
جهانگیری جلوگیری از فرار مالیاتی را مبحث دیگری عنوان نمود که باید مورد توجه باشد، تصریح کرد: به علت محدودیت در منابع نفتی باید بدون افزایش ضریب مالیاتی، پایه مالیاتی را افزایش دهیم.
معاون اول رئیس جمهور به مورد آخر هم اشاره نمود و اظهار داشت: اصلاح نظام بانکی باید سرلوحه وزارت اقتصاد با بانک مرکزی باشد که البته بعضی از مجوزها هم در این زمینه به بانک مرکزی داده شده است که باید با کمک وزارت اقتصاد، این مورد را دنبال کنند.