در همایش تکریم نان مطرح شد؛ کیفیت نان کشور کاهش یافته است

اجاره: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم اظهار داشت: صنف نانوایی های قم با چالش های اقتصادی مواجه می باشد به صورتی که تولید نان توجیه اقتصادی برای این قشر ندارد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، محمود سیجانی در همایش تکریم نان و تجلیل از نانوایان که در تالار مرکزی شهر قم برگزار شد، با اشاره به اینکه صنف نانوایان با مشکلات و دغدغه های زیادی دست به گریبان هستند، اضافه کرد: در این میان صنف نانوایی های قم با چالش های اقتصادی مواجه می باشد به صورتی که تولید نان توجیه اقتصادی برای این قشر ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در حد توان و با مصوبات و برگزاری جلسات و همین طور حضور میدانی در عرصه تولید پیگیر رفع مشکلات صنف نانوایان استان قم هستیم. این قشر با همه مشکلاتی که دارند در روند تولید و ثبات قیمت نان و حفظ کیفیت از خودگذشتگی می کنند که قابل تقدیر است. متاسفانه نرخ گذاری برای قیمت نان با وجود آگاهی از مشکلاتی که وجود دارد خارج از حوزه استان است؛ در ارتباط با قیمت نان تنها تا ده درصد افزایش در دست استان بود.
وی اظهار داشت: یکی از شاخصه های مهم در حفظ سلامت، کیفیت نان است و باید کوشش کرد با رفع موانع و مشکلات کیفیت نان را افزایش داد.
اکبر زارعی، رئیس اتحادیه نانوایان استان قم باز با اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی فعلی قیمت نان ناعادلانه است و باید مورد بازبینی قرار گیرد، افزود: باید در جهت رفع بخشی از مشکلات قشر نانوا، دولت ۴ درصد سهم سختی کار کارگران را به بیمه پرداخت کند.
وی عنوان کرد: به نظر می آید با عنایت به مشکلات در تولید نان، بخش خصوصی در تولید موفق تر از بخش دولتی عمل کرده است.
از تمبر ویژه نان، رونمایی و از نانوایان برتر استان باز تجلیل شد.

کیفیت نان کشور کاهش یافته است
سید مرتضی خاتمی، نماینده مردم زنجان در مجلس باز با تاکید بر اینکه تهیه نان مرغوب و با کیفیت، شرایط مطلوب می خواهد که باید زمینه آنرا فراهم نمود، اضافه کرد: در سالهای اخیر کیفیت نان در سطح کشور کاهش یافته است. امروز با شرایط اقتصادی سختی در کشور مواجه ایم و در چنین شرایطی مطالبه نان با کیفیت از ناوایان بی انصافی است.
خاتمی بیان کرد: باید قیمت نان مورد ارزیابی کارشناسانه قرار گیرد و در تعرفه گذاری بازبینی شود تا بتوان مشکلات نانوایی ها را در کیفیت نان حل کرد.
نماینده مردم زنجان در مجلس اضافه کرد: نان با سلامت جامعه ارتباط مستقیم دارد و هر چه همراهی بیشتری در تهیه نان سالم داشته باشیم در جهت سلامت جامعه گام نهاده ایم، ازاین رو دولت و دستگاههای ذی ربط و مجلس و همه مسئولان باید در جهت گره گشایی از مشکلات صنف نانوا تلاش کنند.
وی خاطرنشان کرد: پروسه کیفیت نان از زمان کاشت گندم تا زمان نگهداری نان را شامل میگردد و همه شرایط باید به گونه ای باشد تا بتوان کیفیت نان را افزایش داد. طبخ نان حتی به شرایط اقلیمی و هوایی باز وابسته است به هر حال باید شرایط را برای تولید با کیفیت این محصول فراهم نماییم. تولید نان با هزینه بالایی انجام میگردد و همین امر در کیفیت نان اثر گذار است و گاهی بیماری های گوارشی نتیجه بی توجهی به کیفیت نان است.
خاتمی تصریح کرد: مهم ترین مرحله تولید نان در فرآوری آرد است و باید استانداردهای لازم در تولید آرد باز مد نظر قرار داد. اگر بتوان مشکلات را حل کرد و با افزایش کیفیت و کاهش هزینه های تولید به همراهی صنف خباز پرداخت وضعیت تولید نان در کشور بهبود می یابد.

قیمت گذاری نان در قم منصفانه نیست
مهرداد غضنفری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری قم باز با تصریح بر اینکه با عنایت به هزینه های بالا، قیمت گذاری نان در قم منصفانه نیست، اظهار داشت: تامین نان توسط نانوایان با تلاش زیادی صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینکه روز ملی نان بیان گر اهمیت تولید نان و تلاش مضاعف نانوایان در جهت خدمت به مردم است، خاطرنشان کرد: این روز می تواند نویدی برای توجه و اهتمام مسئولان در جهت رفع مشکلات قشر نانوا و ارتقای کیفیت نان باشد. امید است با پیگیری های انجام شده به خصوص در رفع موانع تولید و تنظیم بازار شاهد رفع گرفتاری های موجود در حوزه تولید نان باشیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری قم اظهار داشت: در تولید نان توجه به زنجیره کیفیت دارای اهمیت زیادی است. همه زنجیره های دخیل در تولید نان باید مورد نظارت و ارزیابی باشند تا بتوان در نهایت یک نان مرغوب و با کیفیت به مشتری نمایش داد. نانوایان باز باید با پشتوانه های حمایتی بتوانند نان مرغوبی را تولید کرده و به دست مشتریان برسانند. باید به دنبال راهکاری در جهت رفع مشکلات صنف نانوایی ها باشیم و با تعامل از دغدغه های آنها گره گشایی نماییم.
وی تصریح کرد: مسئولان باز درک مشترکی از مشکلات تولید نان دارند و درصدد یافتن راهکارهای مناسب در تعدیل قیمت نان و کاهش هزینه ها هستند. در حوزه تامین نان باید تصمیمات درستی اتخاذ شود چونکه بعضی از تصمیمات ناسنجیده به مراتب مشکلات را زیاد می کند. نباید به هیچ عنوان هزینه های دیگری را به نانوایان تحمیل کرد بلکه باید در جهت حفظ تولید و اشتغال این قشر روش های مناسبتری را جایگزین افزایش قیمت کرد.

در کیفیت نان به دنبال تشویق و دستگیری به جای مچ گیری باشیم
سید محمدرضا هاشمی، معاون سیاسی امنیتی استاندار قم با تاکید بر اینکه در ارتقای کیفیت نان به دنبال تشویق و دستگیری به جای مچ گیری باشیم، افزود: نمایش کیفیت نان وابسته به زنجیره کیفیتی از تولید گندم تا آرد و سپس پخت و نگهداری نان است. برای داشتن کیفیت نان این زنجیره کیفیتی باید رعایت شود وگرنه تولید گندم با کیفیت و یا آرد مناسب به تنهایی ضامن کیفیت نان نیست.
هاشمی تصریح کرد: البته نبود کیفیت نان فقط بر دوش خبازی ها نیست و در جهت تامین کیفیت نان مشکلات و موانع زیادی وجود دارد. تبحر در پخت و حتی نگهداری مناسب نان باز لازمه کیفیت است و در این باره نیازمند آموزش هستیم.
معاون سیاسی امنیتی استاندار قم اضافه کرد: هم اکنون ۹۰۰ هزار خبازی در کشور فعال است و در این میان هزاران شغل به صورت مستقیم به خبازی وابسته است و این امر اهمیت رفع موانع و مشکلات در حفظ خبازی ها را نشان داده است.