ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

اجاره: با وجود آمادگی کمیته امداد برای ادامه طرح واگذاری وانت به منظور اشتغال زایی و خودکفایی مددجویان با پرداخت ۹۰ درصد قیمت خودرو در قالب وام، خودروسازان به سبب افزایش قیمت خودرو تمایلی به ادامه طرح مذکور که پارسال کلید خورد ندارند.

علی اکبر خادمی، مدیر کل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) در گفت وگو با ایسنا، در مورد طرح واگذاری وانت های زامیاد کمیته امداد به مددجویان که منظور اشتغالزایی آنها از پارسال شروع شد اظهار داشت: کمیته امداد تفاهم نامه ای را با شرکت زامیاد و همکاری صندوق کارآفرینی امید آغاز نموده بود که در قالب این طرح به صورت مشترک مبلغ ۹۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات تا آخر سال گذشته به مددجویان پرداخت گردید.

وی با اشاره به واگذاری ۳ هزار و ۲۶۹ دستگاه خودرو وانت نیسان به مددجویان کمیته امداد، اظهار نمود: این افراد پس از بررسی های انجام شده، مستعد استفاده از تسهیلات کمیته امداد برای اشتغال زایی شناخته شده بودند و وانت نیسان های مذکور در اختیارشان قرار گرفت.

مدیرکل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه امسال هم تعداد کمی از وانت های نیسانی که از پارسال باقی مانده بود، در اختیار مددجویان قرار گرفت، اشاره کرد: امسال حدود ۴۸ دستگاه وانت نیسان به مددجویان واگذار شد که این افراد از این خودروها در طرح های حمل و نقل بار، با نظارت مجموعه کمیته امداد استفاده می نمایند و توانسته اند به خودکفایی برسند و عموما از پوشش کمیته امداد بیرون بروند.

خادمی با تاکید بر اینکه در مجموع ۳ هزار و ۳۱۷ مددجوی کمیته امداد با دریافت این تسهیلات ضمن کسب درآمد سپس درنوردیدن دوره زمانی تعریف شده به خودکفایی می رسند اضافه کرد: وام های پرداخت شده به مددجویان ۵ ساله، با کارمزد بانکی ۴ درصد و دوره تنفس چهار ماهه و حداقل ضمانت ها بوده است. همین طور به صورت میانگین اقساط ماهیانه آن باز بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه در این طرح ۳ مدل خودرو شامل خودروهای دو گانه سوز، پادرا و تک سوز در اختیار مددجویان قرار گرفته است، اظهار نمود: پارسال تا ۷ درصد از قیمت مصوب خودرو ساز به مددجویان کمیته امداد تخفیف داده شد، ولی از شروع امسال نه تنها نتوانستند هیچ تخفیفی به ما بدهند، بلکه قیمت خودرو هم افزایش زیادی پیدا کرد، به طوریکه هم اکنون امکان تامین خودرو از طرف زامیاد برای مددجویان وجود ندارد؛ از طرفی لازمه دریافت تسهیلات برای هر نوع خودرو، نمایش پیش فاکتور خرید به بانکهای عامل است پس فرایند ثبت نام اینترنتی و خرید زمان دار مانع از اجرای طرحهای اشتغالزایی شده است.

مدیرکل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد اشاره کرد: به عبارت دیگر به مددجویان گفته میگردد که باید به شکل عادی در سایت ثبت نام کنند مانند سایر شهروندان خودروهایشان را تحویل بگیرند، این درحالیست که پارسال در موعدهای مشخصی که اعلام می کردیم، خودروها را با تخفیف ویژه تحویل می دادیم و قیمت تمام شده نیزخیلی پایین تر بود، برای مثال قیمت یک خودرو حدود ۳۵ میلیون تومان تمام می شد که ۳۰ میلیون وام به مددجو پرداخت می شد که با پرداخت حدود ۵ تا ۶ میلیون از طرف خود مددجویان، آنها می توانستند خودرویی داشته باشند که خرج زندگی شان را از راه آن تامین کنند و از حمایت کمیته امداد بیرون بروند.

خادمی با اشاره به اینکه امسال هم قیمت خودرو افزایش یافته است و هم خودروسازان از تحویل خودرو خودداری کرده اند و دید حمایتی مجموعه زامیاد نسبت به مددجویان باز ادامه پیدا نکرد، اشاره کرد: این درحالیست که این مکانیسم موجب می شد آنها از فقر مطلق بیرون بروند و به شکل یک فرد عادی به زندگیشان ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه مجموعه کمیته امداد هم اکنون باز آمادگی ادامه این طرح را دارد، اظهار داشت: هم اکنون باز می توانیم ۹۰ درصد قیمت خودرو را به شکل وام ۴ درصدی پرداخت نماییم، اما خودروسازان امسال خودرویی تحویل نداده اند. در عین حال زمانی که قیمت خودرو افزایش می یابد قسط ماهیانه باز آنقدر زیاد میگردد که مددجو نمی تواند آنرا پرداخت کند، بنا بر این این طرح فعلا متوقف شده است.

خادمی درانتها اظهارکرد: امسال سعی کردیم حدود ۴۷ خودرویی که مددجویان قبلا ثبت نام کرده و پولشان را واریز کرده بودند را با مساعدت مجموعه زامیاد به این مددجویان تحویل دهیم.