گزارشی از حال و هوای تهران در آستانه کریسمس نوسان دلار رمق بابانوئل را گرفت

اجاره: با نزدیکی به ایام شب سال نو میلادی، حال و هوای خیابان میرزای شیرازی تغییر کرده، اما فروشندگان تزئینات کریسمس مدعی هستند که نوسانات نرخ دلار بر داد و ستد بازار تاثیر به سزایی داشته است.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، هر ساله با نزدیکی به شب سال نو میلادی، بعضی از خیابانهای شهر تهران همچون خیابان میرزرای شیرازی حال و هوای تازه ای به خود می گیرند.
خیابان میرزای شیرازی که در اطراف خود خیلی از هموطنان ارامنه را جای داده، هر ساله با نزدیک شدن به کریسمس و شب سال نو میلادی، به عرضه ی محصولات در رابطه با این ایام می پردازد.
درخت کر یسمس، عروسک بابا نوئل و دیگر تزئینات شب سال نو میلادی کاملا به صورت وارداتی تامین می شود؛ از این رو قیمت گذاری این محصولات ارتباط تنگاتنگی با نرخ دلار دارد.
اغلب این محصولات از کشورهای چین، ترکیه و ایتالیا خریداری و به ایران وارد میگردد.
یکی از فروشندگان خیابان میرزای شیرازی تهران در این باره می گوید: “سفارش گذاری محصولات در رابطه با شب سال نو در اردیبهشت ماه انجام شده که در آن زمان ارزش دلار بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان بود ولی امسال به علت رشد قابل توجه نرخ دلار، قیمت محصولات افزایش یافته است، اما برای آنکه کسب و کار ادامه داشته باشد، این افزایش قیمت ها آنچنان لحاظ نشده و محصولات به قیمت های سال قبل عرضه میگردد.”
بررسی های میدانی نشان از آن دارد که قیمت درخت های کریسمس و عروسک های بابانوئل از ۳۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون متغیر است که این قیمت ها نسبت به سالهای گذشته رشد آنچنانی نشان نمی دهد. در کنار هموطنان ارامنه، دیگر هموطنان باز برای تزئیین منازل و شرکت های خود محصولات تزئینی ایام کریسمس را خریداری می کنند.
یکی از فروشندگان این محصولات می گوید: “شرکت های طراحی، طراحان داخلی و فروشندگان سطح شهر برای تزئین و دکوراسیون ویترین مغازه های خود محصولات تزئینی ایام کریسمس را خریداری می کنند. در سالهای گذشته واحدهای فروشگاهی خیابان میرزای شیرازی در ویترین مغازه های خود اجازه قرار دادن درخت کریسمس یا عروسک بابانوئل را نداشتند، اما امسال منعی از طرف نهادهای نظارتی اعمال نشده و فروشندگان می توانند محصولات خودرا برای فروش در معرض دید قرار دهند.”
یکی دیگر از فروشندگان در پاسخ به این سوال که برخی ها مدعی اند بیشترین حجم تقاضای خرید این محصولات مربوط به هموطنان ارامنه است اظهار داشت: “در سال جاری آنچنان داد و ستدی در سطح بازار صورت نمی گیرد و افراد غیر ارامنه که فرزندان خودرا در خارج از ایران به دنیا آورده اند باز برای خرید عروسک بابانوئل و درخت کریسمس بازگشت می کنند.”