نماینده ولی فقیه در وزارت کشاورزی اعلام کرد افزایش ۱۳۵ درصدی واردات گوشت قرمز

اجاره: نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اصرار کرد که گرانی گوشت قرمز در هفته ها و ماه های گذشته ناشی از کمبود محصول در بازار نیست، چونکه بیشتر از ۱۳۵ درصد نسبت به سال قبل گوشت قرمز وارد کرده ایم و نفوذی ها یکی از عوامل این گرانی هستند که اهداف دشمن را پیش می برند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی – نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی- در نشست خبری امروز اظهار نمود: این مسئله نشان داده است کسانی که گوشت وارد شده را انبار می کنند یا این که واردات را در اختیار گرفته اند و قاچاق می کنند، نفوذی هستند و این نفوذی ها در کنار دیگر عوامل مانند متفاوت بودن نرخ ارز، مدیریت در توزیع، فشارها و تحریم های بین المللی و غیره سبب گرانی گوشت قرمز شده اند.
وی با بیان این که مسئولیت تنظیم بازار با ما نیست، اما منتقد مدیریت توزیع کالاهای اساسی هستیم، اضافه کرد: یکی از اشکالات موجود در کنار عدم مدیریت در سیستم تولید نفوذی ها هستند چونکه دشمنان ایران مانند آمریکا اهتمام در نفوذ به معیشت مردم دارند، بدین سبب مشاهده می نماییم به هر طریقی به دنبال جوسازی در کشور می باشند و همانطور که اخیراً مسئله قاچاق آرد عنوان شد به نظر می آید که احتمالاً چند روز دیگر سوژه آجیل شب عید را مطرح می کنند و به دنبال به هم ریختن جو و فضای کشور هستند.
وی اشاره کرد: اخیراً خبری منتشر گردید که ۱۷ هزار تن گوشت قرمز دپو شده که کشف شد و اینها همان نفوذی هایی هستند که قبل از این در طلا و ارز حضور داشتند و حالا در بازار محصولات پروئتینی. اما دستگاه های مسئول باید پاسخگوی این وضعیت باشند.

سهم ایران در تجارت حلال فقط ۰.۷ درصد
وی با اشاره به این که تجارت حلال در دنیا به یک جریان جهانی با عنوان اسلامی تبدیل گشته است اظهار داشت: سالانه ۴۰۰۰ میلیارد دلار گردش مالی جریان تجارت غذای حلال در جهان است که متأسفانه سهم ایران در این تجارت جهانی بسیار اندک و حدود ۰.۷ درصد بوده و به هیچ وجه نمی توانیم به پای کشورهای مثل ترکیه و مالزی برسیم.
تقوی افزود: یکی از دلیلهای این عقب ماندگی این است که در زمینه قانونی آشفتگی وجود دارد و یک متولی مشخص سازمان منظم و قانون منسجم در این زمینه در کشور نیست و دستگاه هایی همچون سازمان استاندارد و اتاق بازرگانی و نهاد نمایندگی ولی فقیه وزارت جهاد کشاورزی این وظیفه را بر عهده دارند و همین است که سبب شده تجارت حلال آن طور که باید جدی گرفته نشود.

احیای جهاد سازندگی بعنوان یک نهاد مردمی
تقوی درباره طرح احیای جهاد سازندگی اظهار داشت: در حال آماده سازی برای طرحی برای احیا جهاد سازندگی بعنوان یک نهاد مردمی و انقلابی هستیم که آنرا به مقام معظم رهبری نمایش نماییم. اما هم چنان این طرح در حال آماده سازی است تا این که ببینم آنرا در چه ساختاری و تحت عنوان چه مجموعه ای احیا نماییم.

همچنان قیمت گندم پایین است
تقوی اشاره کرد: علیرغم این که چند بار نرخ تضمینی گندم اصلاح گردید و افزایش نسبت به نرخ اولیه داشته است باید گفت قیمت ۱۷۰۰ تومانی برای خرید تضمینی این محصول استراتژیک همچنان پایینی است چونکه همین گندم در بعضی کشورهای همسایه تا ۲، ۴۰۰ تومان خریداری می شود و آرد آنرا با همین نسبت می خرند و همین عامل سبب شد قاچاق آرد افزایش یابد و محموله ۳۰۰۰ تنی در خوزستان که می خواست به کشورهای هم جوار صادر شود کشف و ضبط شود.

استفاده از دامپزشکان خارجی برای ارزان تر شدن گوشت وارداتی
تقوی در زمینه واردات گوشت قرمز اظهار نمود که در واردات گوشت قرمز مانند دیگر محصولات پروتئینی همواره یک ناظر از سازمان دامپزشکی بعنوان نظارت بهداشتی و یک نفر از نمایندگی ولی فقیه در این وزارت خانه بعنوان ناظر شرعی نظارت دارند، اما در راستا کاهش هزینه واردات گوشت قراردادی با کشورهای صادر کننده امضا کرده ایم تا با کشورهای که پروتکل بهداشتی مشترک داریم این گونه همکاری نماییم و از دامپزشکان آنها استفاده گردد و این مسئله را وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ کرده است.

ممنوعیت دریافت پول آخر هفته به دامپزشکان و ناظران شرعی در برزیل
وی با بیان این که هر سه ماه یکبار حدود ۴۰ ناظر شرعی به کشورهای خارجی اعزام می شوند اشاره کرد: یکی از کارهایی که در ماه های گذشته انجام دادیم دستور برای ممنوعیت و توقف پرداخت پول آخر هفته (ویکند) به دامپزشکان و ناظران شرعی بود که البته پول آنرا روی قیمت گوشت وارداتی می کشیدند، اما اخیراً ابلاغ کردیم این هزینه ها ممنوع شود.
او همینطور به نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله مدیریت جهادی در مصلای امام خمینی اشاره نمود که ۱۲ تا ۱۴ اسفند ماه در مصلای امام خمینی برگزار می گردد اظهار داشت: مردم می توانند محصولات کشاورزی خصوصاً میوه های مانند سیب و پرتغال را با نرخ مصوب تنظیم بازاری از آن جا تأمین کنند البته در حال رایزنی برای تأمین و عرضه دیگر محصولات مانند محصولات پروتئینی (گوشت، مرغ تخم مرغ) خشکبار همچون آجیل و غیره با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار هستیم که به محض نهایی شدن آنرا اعلام می نماییم.