ساخت مال ها، لوکس سازی یا کارآفرینی؟

اجاره: یک کارشناس اقتصادی ساخت و ساز مال ها و مراکز تجاری از این دست را به شرط آن که به کاهش هزینه های تولید و توزیع و رضایت مصرف کننده نهایی منجر شود، مفید و قابل توجیه دانست.

علیرضا حیدری در گفت و گو با ایسنا، درباره ساخت و ساز مال ها، مراکز تجاری و مجتمع های بزرگ خرید در کشور و تأثیر آنها بر فرایند کارآفرینی در کشور اظهار داشت: اگر نگاه این باشد که مکان هایی به اسم مال در کشور شکل بگیرند و کار توزیع کالا در حوزه صنعت، کشاورزی و خدمات را برعهده بگیرند و با این توزیع رضایتمندی مصرف کننده و تولید کننده را به دنبال داشته باشند و مهم تر اینکه هزینه های توزیع را کاهش دهند در عین حال به ایجاد اشتغال در حوزه خدمات کمک کنند، در آن صورت ساخت چنین مراکزی فی نفسه مطلوب و مفید می باشد.

وی افزود: مادامی که مال ها و مجتمع های بزرگ تجاری به کاهش هزینه های تولید و توزیع در کشور منجر شود و مصرف کننده را راضی نگه دارد توسعه و گسترش آنها قابل توجه و مثمر ثمر است چون در حقیقت قیمت نهایی کالایی که دست مصرف کننده می رسد بوسیله سیستم نمایش خدمات و توزیع کاسته می شود و منطقی می شود.

این کارشناس اقتصادی اشاره کرد: مال هایی که ایجاد می شوند اساساً در درونشان یک تقسیم کار اتفاق می افتد؛ یعنی شرکت هایی هستند که درون این مال ها حضور می یابند و کار توزیع را انجام می دهند حال امکان دارد خودشان تولید کننده باشند و کار توزیع را انجام دهند یا توزیع کننده بزرگ باشند یا اساساً یک برند مطرح باشند. مصرف کننده قیمت ها را می فهمد و اگر از خدمات این مال ها استفاده می نماید برای این است که می خواهد سود ببرد و کمتر هزینه کند پس اگر استقبال از مال ها در کشور افزایش یابد که هدف تأسیس از آنها هم احتمالاً این است ایراد و اشکالی به آن وارد نمی دانم.

حیدری متذکر شد: فراموش نکنیم هر اتفاق و هر مکانیسمی که بتواند کالای تولید شده را ارزان تر و با کیفیت تر به دست مصرف کننده برساند و خدماتی که نمایش می کند مشتری مدار باشد، می تواند در اقتصاد بعنوان یک ابزار ثمین مورد توجه قرار گیرد پس اگر دیدگاه موافقان گسترش مال ها چنین فرایندی باشد با آن موافقم ولی اگر تبدیل به قاعده انحصار شود قابل دفاع نیست.

به گفته وی یکی از آثار جانبی ایجاد مال ها این است که رقبای جانبی را حذف می کنند و فروشگاه ها و مغازه های کوچک تر که قابل رقابت با آنها نیستند از گردونه اقتصاد خارج می شوند پس اگر چنین اتفاقی بیفتد و قاعده انحصار بر مال ها حاکم شود به ایجاد مفسده در اقتصاد منجر و مضر تلقی خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی از میادین تره بار بعنوان یک نوع مال نام برد و اظهار داشت: اگر استقبالی که از این میادین صورت می گیرد و مردم با انبوهی از تقاضا وارد این میادین می شوند و قیمت و کیفیت کالا را برای خود مناسب می بینند در مال ها باز اتفاق بیفتد و مال ها هم چنین خاصیت را پیدا کنند بالقطع مفید خواهد بود ولی در نظر داشته باشید که کنترل قیمت ها در میادین تره بار تحت نظارت شهرداری انجام می شود و با هر قیمتی نمی توان کالا فروخت. درست است که تحت اجاره افراد و اشخاص است ولی قاعده کنترل و نظارت بر قیمت و کیفیت توسط شهرداری انجام می شود و همین امر موجب بالا رفتن رضایتمندی در مردم می شود؛ در حالیکه در مال ها، هزینه غرفه ها و مغازه ها سر به فلک می زند و طبعاً در سرمایه گذاری افرادی که کار فروش را انجام می دهند، مؤثر است. ضمن آنکه مال ها امکان دارد در رقابت با یکدیگر کاری کنند که در مجموعه زنجیره خود به یک انحصار منتهی شود تا نبض بازار را خود به دست بگیرند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، قبل از این خیلی از کارآفرینان تزریق منابع بانکی و هزینه های هنگفت برای ساخت مال ها را مورد انتقاد قرار داده و بر لزوم هدایت منابع بانکی در شرایط اقتصادی موجود به سمت و سوی تولید تاکید کرده بودند.