قیمت ها در بازار خودرو ساعت به ساعت می ریزد

اجاره: کسی در این بازار ضرر نکرده، زیان از سودهایی است که قرار بود به دست بیاید. این نکته را خیلی از فعالان بازار خودرو گوشزد می کنند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، خبرآنلاین نوشت: «در حالی که تفاوت شدید قیمت ها در بازار و قیمت تحویل کارخانه هر دستگاه خودرو طی ماه های گذشته بسیاری را به این نتیجه رسانده بود که بازار خودرو محلی امن برای سرمایه گذاری است، امروز با افزایش تحویل خودروها از یک سو و تداوم فروش فوری خودرو از طرف دو خودروساز بزرگ از طرف دیگر، قیمت ها در بازار خودرو رو به کاهش می گذارد.

یکی از فعالان بازار خودرو درباب وضعیت کنونی اظهار داشت: خودروها قیمت های کاغذی دارند. وقتی فاصله قیمت کاغذی با قیمت واقعی زیاد می شود، خرید و فروش قفل شده و دیگر کسی در این بازار سرمایه گذاری نمی کند، اصلاً فقط خودروی صفر کیلومتر محل سرمایه گذاری است؛ آن هم وقتی از کمپانی تحویل بگیری نه خودرویی که در دست کسی برای فروش است.

وی اظهار داشت: همین حالا پراید تا ۵۲ میلیون تومان هم قیمت خورد اما خرید و فروش چندانی صورت نگرفت؛ چونکه بازار پراید ۵۲ میلیونی را به رسمیت نشناخت. همین حالا هم که قیمتش کاهش داشته است، باز هم کسی نمی خرد.

وی اظهار داشت: آنها که پراید برای عرضه دارند، پرایدهای صفر کیلومتر را با قیمت های ۳۶ میلیون و … گرفته و حالا تمایل دارند با قیمت ۵۰ میلیون و ۵۲ میلیون بفروشند اما مشتری نیست.

این فعال بازار توضیح داد: خودرو چه استفاده بشود و چه نشود، به خاطر این که مدل دارد، با گذشت یک سال از تاریخ مدلش با افت قیمت روبه رو می شود. حالا هم با افزایش عرضه و فروش فوری ها یا کسانی که به پول نیاز دارند باید تن به افت قیمت بدهند یا خودرویشان را نگه دارند و پس از سال، با افت یک ساله قیمت خودرو را به فروش برسانند. از این منظر بازار خودرو بازار چندان خوبی برای سرمایه گذاری نیست چونکه رکود بازار قابلیت نقد شوندگی را می کاهد.

بازار راکد است

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران باز در این خصوص می گوید بازار شب عید راکد است و قیمت ها باز به سبب تحویل خودروها می ریزد اما نکته اینجاست که با تحویل خودروهایی که از نیمه اسفند ثبت نام شده است، در فرودین ماه و اوایل اردیبهشت، حتماً با تکانه تازه قیمتی روبرو خواهیم بود.

او اصرار کرد هیجانات بازار فروکش کرده و بنظر می رسد سرمایه گذاران با شرایط تازه ای روبرو شوند.

سرمایه ها قفل شد

حالا بعضی از فعالان بازار به قفل شدن سرمایه ها در بازار خودرو اشاره می کنند و می گویند با رکود شدید حاکم بر بازار خرید و فروش خودروهای صفر کیلومتر وضعیت، پیچیده شده است. خودروهای صفر کیلومتر که با انگیزه کسب سود از کمپانی ها خریداری شده، روی دست افراد مانده است.

برخی از قفل شدن سرمایه ها در این بازار بعنوان وضعیتی پیچیده یاد می کنند و می گویند این اتفاق سبب می شود بزودی فروشندگان بازار تغییر رفتار بدهند و این تغییر رفتار می تواند به تعدیل بازار خودرو کمک نماید.

بررسی ها نشان داده است قیمت انواع سمند، تنها در یک روز کاهشی در حدود یک تا دو میلیون تومان را تجربه کرده است. قیمت سمند EF دوگانه سوز از ۸۴ میلیون تومان به ۸۲ میلیون تومان رسیده و سمند سورن توربو که پیش تر ۱۰۵ میلیون تومان معامله می شد، ۱۰۳ میلیون خرید و فروش می شود. بی وای دی S۶ کاهش ۱۰ میلیونی قیمت را تجربه کرده و قیمت آن از ۲۵۰ میلیون تومان به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است. در عین حال قیمت انواع پژو کاهشی بین یک تا دو میلیون تومان را تجربه کرده است.