در اردیبهشت ماه؛ تورم به ۳۴ و دو دهم درصد رسید، تورم نقطه به نقطه ۵۲ و یک دهم درصد

به گزارش اجاره نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به ۳۴.۲ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۳۰.۶ درصد) ۳.۶ واحد درصد افزایش نشان داده است.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، شاخص قیمت مصرف کننده (تورم) – اردیبهشت ۹۸ از جانب مرکز آمار ایران منتشر گردید.
در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۷۳.۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۵ درصد افزایش نشان داده است. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۲.۱ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به صورت میانگین ۵۲.۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۵۱.۴ درصد) ۰.۷ واحد درصد افزایش یافته است.
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به ۳۴.۲ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۳۰.۶ درصد) ۳.۶ واحد درصد افزایش نشان داده است.
شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۲.۷ درصد افزایش نشان داده است. درصد تغییرات شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برای این دو گروه به ترتیب ۸۲.۶ و ۳۹.۹ درصد است.
تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر و نبات) و گروه «نان و غلات» (ماکارونی، انواع برنج ایرانی و رشته آش) می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (مانیتور، تجهیزات کامپیوتر و دوچرخه بچگانه) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (تلویزیون خارجی و سایر لوازم خانگی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
هم چنین گروه «سبزیجات» (پیاز، کاهو، خیار، فلفل دلمه ای، کدو سبز و بادمجان)، گروه «گوشت» (گوشت مرغ، ماهی، گوشت گوسفند و گاو) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۳۳.۷ درصد برای دهک اول تا ۳۶.۶ درصد برای دهک دهم است.
افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور
شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به عدد ۱۷۲.۰ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۶ درصد افزایش نشان داده است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۰.۷ درصد است که نسبت به ماه قبل (۵۰.۰ درصد) ۰.۷ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی کشور
شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به عدد ۱۸۱.۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۰ درصد افزایش نشان داده است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۹.۶ درصد است که نسبت به ماه قبل (۵۹.۴ درصد) ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است.
برای دریافت متن کامل خبر به اینجا رجوع کنید.