قیمت های میلیونی در بازار سرویس بهداشتی

به گزارش اجاره بررسی بازار سرویس بهداشتی نشان از آن دارد که رشد نرخ ارز بر این بازار بی تأثیر نبوده و برای خرید سرویس فرنگی پلاستیکی باید ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و برای محصولات ثابت و سرامیکی تولید داخل باید ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان هزینه کرد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، در سال های اخیر به واسطه تغییر فرهنگ سلامت عموم مردم و شیوع بیماری های مفصلی و استخوانی میزان تقاضا و استفاده از توالت های فرنگی در کشور افزایش داشته است، با این شرایط برخی افراد با عنایت به شرایط زندگی خود سرویس های فرنگی پلاستیکی قابل جابجایی و سرویس های سرامیکی ثابت را انتخاب می کنند که بررسی های میدانی حکایت از آن دارد که به دنبال افزایش قیمت ارز قیمت این محصولات بهداشتی هم روند صعودی قابل توجهی به خود گرفته است.
بررسی آمار گمرک نشان از آن دارد که پارسال در چارچوب تعرفه گمرکی ۶۹۱۰ که ظرف شویی، روشویی، وان حمام، کاسه توالت و سایر ادوات بهداشتی چینی و سرامیک را در خود جای داده، ۲ میلیون و ۷۰۵ هزار و ۴۹۶ کیلوگرم از این محصولات به ارزش ریالی ۱۴ میلیارد و ۷۷۷ میلیون و ۱۴۳ هزار و ۲۰۲ تومان و ۳ میلیون و ۵۵۷ هزار و ۷۳۷ دلار به کشور وارد شده است. این محصولات عمدتاً از کشورهای چین، امارات، هند، تایوان، آلمان، هنگ کنگ، ایتالیا، ترکیه و اسپانیا به کشور وارد شده است.
اما در کنار این بررسی گزارش های میدانی سطح شهر حکایت از آن دارد که در نوع پلاستیکی سرویس فرنگی متقاضیان باید از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان هزینه کنند و در مدل ثابت و سرامیکی باید برای محصول ایرانی هزینه ای در حدود ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در نظر بگیرند.
همچنین برای محصولات وارداتی که عمدتاً تولید کشور چین هستند باید حداقل ۲ میلیون تومان در نظر گرفته شود و به قول یک فروشنده محصولات بهداشتی ساختمان محصولات به نام این صنف که در سال های نه چندان دور در بازار به تعداد مناسب عرضه می شد هم اکنون قیمت قابل توجهی به خود گرفته و از حجم عرضه آنها کاسته شده و شرایط به جایی رسیده که محصولات درجه یک بازارهای جهانی بیشتر از ۱۵ میلیون تومان قیمت دارد.