ترامپ مدعی پیروزی در جنگ تجاری شد

به گزارش اجاره رئیس جمهور آمریکا یک روز بعد از اینکه با همتای چینی خود به آتش بس موقت رسید، اعلام نمود آمریکا برنده جنگ تجاری شده است.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ بعد از شرکت در نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن، در سفری که به کره جنوبی داشت در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام نمود بانک مرکزی آمریکا در اختلاف تجاری با پکن به هیچ وجه به ما کمک نکرده است. با این وجود ما برنده شدیم و ما برنده بزرگی هستیم چونکه اقتصادی ایجاد کردیم که بهترین است.

کاخ سفید هنوز جزئیات توافق ترامپ با شیء را اعلام نکرده و نحوه عملکرد دو کشور را در ابهام قرار داده است. ترامپ بعد از نشست گروه ۲۰ اعلام نمود که وی تعرفه های برنامه ریزی شده برای ۳۰۰ میلیارد دلار واردات کالای چینی را لغو می کند و به شرکت های آمریکایی اجازه می دهد به تجارت با شرکت هواوی تکنولوژی چین ادامه دهند.

اشتباه فاجعه آمیز

این اقدام مورد انتقاد در داخل آمریکا قرار گرفت. خیلی از اعضای کنگره که ارزیابی دولت در خصوص این که هواوی تهدیدی برای امنیت ملی است را قبول داشتند و نمی خواستند بر سر این شرکت چانه زنی شود. وزارت بازرگانی آمریکا در ماه مه شرکت هواوی را در فهرست سیاه قرار داده بود که به معنای عدم امکان تجارت این شرکت با تأمین کنندگان قطعات آمریکایی بود.

مقامات آمریکایی مدعی شده اند که محصولات این شرکت می تواند برای جاسوسی از جانب پکن مورد استفاده قرار گیرد اما هواوی چنین ادعایی را تکذیب کرده است.

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه از فلوریدا در توییتی نوشت: اگر پرزیدنت ترامپ موافقت کرده است تحریم های اخیر ضد هواوی را معکوس کند اشتباه فاجعه آمیزی مرتکب شده است.

ترامپ و شیء علاوه بر توافق برای ازسرگیری مذاکرات، موافقت کرده اند که چین میزان زیادی کالاهای کشاورزی آمریکایی را خریداری کند اما در گزارش رسانه های رسمی چین آمده است ترامپ امیدوار است چین کالاهای آمریکایی بیشتری را در جهت آتش بس تجاری وارد کند.

ترامپ درباره توافق خود با شیء در دیداری که روز یکشنبه با رئیس جمهور کره جنوبی داشت، روشنگری بیشتری نکرد.

رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی درباره چین اظهار داشت: ما جایی هستیم که باید باشیم. ما تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی دریافت می نماییم و چین پول آنرا می پردازد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، رئیس جمهور آمریکا مکرراً مدعی شده که چین هزینه تعرفه هایی که روی صادرات کالاهای چینی وضع شده است را پرداخت می کند و اظهارات اقتصاددانان که این مالیات ها توسط شرکت ها و مصرف کنندگان آمریکایی در چارچوب قیمت های بالاتر پرداخت می شود را رد کرده است.