با حکم دادگاه برای سوخت گیری کشتی های ایرانی صادرکنندگان برزیلی نفس راحت کشیدند

اجاره: حکم دادگاه عالی برزیل به شرکت پتروبراس برای تامین سوخت دو کشتی ایرانی که بیشتر از یک ماه بودند به سبب تحریم های آمریکا در آب های ساحلی این کشور آمریکای لاتین معطل مانده بودند، خاطر صادرکنندگان برزیلی وابسته به بازار خاورمیانه را آسوده کرد.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، دیاس توفولی، عالی ترین مقام قضایی برزیل پنج شنبه گذشته تصمیم شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس را در خصوص عدم فروش سوخت به این دو کشتی ایرانی رد کرد و حکم داد که به این کشتی ها سوخت رسانی شود.

سیاست بی طرفی برزیل از زمان به قدرت رسیدن بولسونارو، رئیس جمهور جدید این کشور دستخوش تغییر شده است و یکی از اولین تصمیمات وی همراهی با آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است. سیاست دولت فعلی برزیل، شرکت های برزیلی که به بازارهای خاورمیانه وابسته هستند را عصبانی کرده است اما رویدادهای چند روز اخیر نگرانی آنها را تشدید کرده بود.

شرکت نفتی دولتی پتروبراس به سبب ریسک تحریم های آمریکا از تامین سوخت برای کشتی های ایرانی که بیشتر از یک ماه بود در بندر پاراناگوآ در حدود ۴۵۰ کیلومتر جنوب سائوپائولو معطل بودند، اجتناب کرده بود.

ایران چهارمین واردکننده بزرگ کالاهای کشاورزی برزیل است و یک سوم از کل صادرات ذرت برزیل را خریداری می کند. خاورمیانه ۷.۲ میلیارد دلار یا معادل ۸.۵ درصد از صادرات کشاورزی برزیل را در سال ۲۰۱۸ خریداری نموده بود.

سرگیو مندس، مدیرکل گروه صادرات کشاورزی Anec در مصاحبه تلفنی به بلومبرگ اظهار داشت: حل این مسئله، خبر خوبی برای ما بود. عمده تولید غلات برزیل به آسیا و خاورمیانه صادر می شود و روابط تجاری ارتباطی با سیاست ندارند.

سید علی سقائیان، سفیر ایران در برزیل، به مقامات برزیلی اعلام نموده بود که اگر این کشور آمریکای جنوبی اجازه ندهد کشتی های ایرانی سوخت گیری مجدد داشته باشند ایران می تواند به راحتی فروشندگان دیگری برای ذرت، سویا و گوشت پیدا کند.

منبع: