چگونه صادرات به عراق از رشد منفی به نود و هفت درصد رسید؟

به گزارش اجاره مدیرکل گمرک استان ایلام با اشاره به اینکه ۲۰ ماه پیش از آبان نود و هفت آمار صادرات رشد منفی داشت، اظهار داشت: خوشبختانه مراودات خوبی با عراق شکل گرفت و تفاهم نامه های تسهیل کننده ای امضاء شد و در نهایت در سال قبل مجموع درآمدها نسبت به سال۱۳۹۶، نود و هفت درصد رشد داشت.
روح الله غلامی با حضور در ایسنا اظهار نمود: گمرک بعنوان مرزبان اقتصادی کشور نقش محوری و هماهنگ کننده ای در مبادی و خروجی کشور دارد و مسئول اعمال حاکمیت دولت در اجرای قانون امور گمرکی و سایر قوانین و مقررات مربوط به صادرات، واردات و ترانزیت است.
مدیرکل گمرک استان مجموع صادرات از مرز بین المللی مهران را در پنج ماهه اول امسال ۸۲۳ هزار تن اعلام نمود و اظهار داشت: این میزان به ارزش ۵۰۸ میلیون دلار، از لحاظ وزنی ۳۸ درصد و از لحاظ ارزش ۱۹ درصد رشد داشته است.
غلامی اظهار داشت: در ۵ ماهه ی اول امسال مجموع درآمد ملی و استانی گمرک استان با رشد ۶۸۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۵۷ میلیارد ریال رسید و درآمد کسب شده با درآمد چهار سال و نیم منتهی به مهر ماه ۹۷ برابری می کند.
وی عمده ی کالاهای صادراتی را از مرز محصولات پلاستیکی، تره بار، محصولات فلزی، قطعات کارخانه، مصالح ساختمانی، مانند موزاییک، سنگ، کاشی و سرامیک، کولر آبی، محصولات شیشه ای و محصولات پتروشیمی عنوان نمود و گفـت: از شروع خرداد تابحال مرز مهران در میان مرزهای صادرات کالا به کشور عراق بدون احتساب صادرات گاز مایع از سایر مرزها، رتبه نخست را از لحاظ مجموع ارزش دلاری کالاهای صادراتی داشته است.
مدیرکل گمرک استان ایلام درباره اقدامات انجام شده در مرز در روزهای اربعین، اظهار نمود: در سال های گذشته عملا با پیاده روی اربعین ۳۰ روز مرز تعطیل می شد اما از سال قبل این تعداد روز به ۱۵ روز کاهش پیدا کرد.
غلامی اشاره کرد: سال قبل با انجام یک کار حساب شده در مرز، مسیر موکب ها و تجارت از هم مجزا شد و تا آخرین لحظات فعالیت تجاری ادامه یافت و درب ترانزیت عراق هم باز شد که علاوه بر تداوم کار ترانزیت از ایجاد ترافیک در محوطه تجاری جلوگیری شد و نارضایتی رانندگان را نیز از بین برد.
وی اظهار داشت: در ۵ ماهه ی اول امسال ۷۸۸ هزار و ۳۷۰ نفر از مرز وارد کشور شده اند و ۷۰۸ هزار و ۸۵ نفر از مرز خارج شده اند که مجموع ترددها در این مدت یک میلیون و ۴۹۶ هزار و ۴۵۵ نفر بوده و برمبنای آمار میزان ورود ۲۴ درصد و میزان خروج ۵۱ درصد افزایش داشته است.
مدیرکل گمرک استان ایلام اشاره کرد: از شروع امسال ۵۸ پرونده مربوط به قاچاق کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۴۷ میلیون و ۴۹۹ هزار و ۹۲۵ ریال تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل در این زمینه ها به ترتیب ۲۸۷ و ۴۵۸ درصد رشد داشته ایم.
غلامی عمده کالاهای کشف شده را شامل گازوئیل، انواع دارو، برنج، مرغ و محصولات فلزی عنوان نمود و اظهار داشت: مبارزه جدی با خروج کالاهای اساسی و تشکیل پرونده های قضایی برای این مساله در دستور کار گمرک است.
وی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر را یکی از کارکردهای پنهان گمرک دانست و اظهار داشت: کارکنان این مجموعه امسال موفق به کشف ۲۰ مورد مواد مخدر شدند.
مدیرکل گمرک استان اشاره کرد: با عنایت به تفویض اختیارات گسترده به گمرکات استانها، گمرک ایلام آمادگی کامل برای هرگونه همکاری در قالب قوانین و تسهیلات ایجادشده توسط گمرک را دارد.

منبع: