از سوی سازمان حمایت قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی، اعلام گردید

اجاره: معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان سقف قیمت مدیریتی انواع دفترچه دانش آموزی با ارز ترجیحی را ۴۲۰۰ تومان اعلام نمود.
به گزارش اجاره به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وحید منایی اضافه کرد: به منظور اجرای مصوبه پنجاهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار قیمت دفترچه ۴۰ برگ، ۶۰ برگ، ۸۰ برگ و ۱۰۰ برگ دانش آموزی با ابعاد ۲۴.۵ در ۱۷ جلد و مشخصات گلاسه منگنه ای و خطوط یک و دو رنگ با چاپ و کاغذ تحریر گرماژ ۵۵ و ۶۰ گرمی برای مصرف کنندگان به ترتیب ۱۷۰۰، ۲۵۰۰، ۳۴۰۰ و ۴۲۰۰ تومان تعیین شد.
وی افزود: قیمت عمده فروشی دفترچه دانش آموزی با مشخصات ذکر شده در ۴۰ برگ ۱۴۹۳ تومان، ۶۰ برگ ۲۲۴۰ تومان، ۸۰ برگ ۲۹۸۷ تومان و دفترچه صد برگ ۳۷۳۳ تومان تعیین شده است.
منایی اظهار نمود: بر طبق برنامه ریزی بعمل آمده توسط معاونت بازرگانی داخلی و نیز اعلام آمادگی شرکتهای تولیدی دریافت کننده ارز رسمی، تولید و توزیع حدود ۱۵ میلیون جلد در دست اقدام و به منظور تدوین ضوابط اجرایی و سهمیه بندی در استانها در حال انجام می باشد.
این مقام مسئول اضافه کرد: همین طور قیمت دفاتر دانش آموزی با کاغذهای وارداتی ارز نیمایی راسا” توسط شرکتهای تولیدی با رعایت ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل و سود مجاز تعیین می شود.
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: براین اساس طبق اعلام انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان کاغذهای سایز شده ایران، بعضی از شرکتهای تولیدی به صورت خوداظهاری نرخ دفاتر دانش آموزی با مشخصات مذکور که کاغذ مصرفی آنها منشاء غیر از ارز رسمی داشته را به وزارت متبوع اعلام و مکلف به درج در سامانه ۱۲۴ هستند.
منایی متذکر شد: با عنایت به تنوع و تعدد محصولات ملاک بازرسان برای کنترل قیمت های نوشت افزار، شاخصهای معتبر خرید بوده که واحدهای توزیعی باید به آن ضرایب سود مجاز عمده و خرده فروشی مصوب کمیسیون هیات عالی نظارت را اعمال و به مصرف کننده عرضه کنند. بر این اساس حداکثر سود مجاز عمده و خرده فروشی مجاز برای خودکار و مداد، ۵ و ۱۵درصد، برای نوشت افزار و لوازم التحریر و دفتر ۳ و ۱۵درصد و برای کاغذ فتوکپی ۳ و ۱۰ درصد تعیین شده است.
وی اشاره کرد: طرح نظارتی لوازم التحریر ویژه بازگشایی مراکز آموزشی در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ از تاریخ دهم شهریورماه لغایت ۱۰مهرماه سال جاری توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استانهای کشور با همکاری اصناف، تعزیرات حکومتی و سایر مراجع مربوطه در حال اجرا بوده که علاوه بر رصد و پایش بازار، شکایات و گزارشات مردمی دریافتی بوسیله ستادهای خبری و سامانه تلفنی ۱۲۴ پیگیری و اقدامات قانونی لازم اعمال می شود.

منبع: