تکلیف بازار طلا امروز روشن می شود

اجاره: قیمت طلا تحت تاثیر احتمال تاخیر در توافق تجاری آمریکا و چین که صعود بازارهای سهام را متوقف کرد و در آستانه اعلام تصمیم بانک مرکزی آمریکا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تغییر چندانی نداشت و حدودا ثابت ماند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۴۸۸ دلار و ۶۳ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و ذر ۱۴۹۰ دلار و ۸۰ سنت ایستاد.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر شرکت OANDA، بنظر می رسد که در حدود قیمت فعلی تا اندازه ای تعادل برقرار شده و قیمت ها بین ۱۴۸۰ تا ۱۵۲۰ دلار مانده است. اگر بانک مرکزی آمریکا در دورنمای سیاست پولی خود رویکرد تسهیلی نشان دهد، برای بالا بردن قیمت طلا کافی خواهدنمود اما اگر نرخ های بهره را ثابت نگه دارد برای طلا منفی خواهد بود برای اینکه بازده اوراق خزانه بالاتر می رود و جذابیت سرمایه گذاری در طلا را کمتر می کند.

سرمایه گذاران منتظر نتیجه نشست سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا هستند که بعدازظهر روز چهارشنبه با انتشار اطلاعیه ای تمام می شود. ابزار دیده بان فدرال شرکت CME Group نشان میدهد که معامله گران احتمال سومین دور کاهش ۲۵ واحدی نرخ های بهره آمریکا در سال میلادی جاری را بیشتر از ۹۰ درصد ارزیابی می کنند. با این وجود تنها ۳۰ درصد کاهش نرخ های بهره در دسامبر را پیش بینی می کنند در صورتیکه یک ماه پیش این احتمال حدود ۷۰ درصد بود.

نرخ های بهره پایین تر با کاهش هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است، سرمایه گذاری در این فلز باارزش را جذابتر می کند.

سکون بازارهای سهام آسیا در معاملات روز چهارشنبه از قیمت طلا پشتیبانی کرد. شاخص MSCI آسیا-اقیانوسیه بجز ژاپن در مقایسه به رکوردشکنی روز سه شنبه، ۰.۱۶ درصد افت داشت.

پس از این که رویترز به نقل از یک مقام دولت آمریکا آگاهی داد توافق تجاری موقت میان واشنگتن و پکن ممکنست بموقع برای امضا در زمان دیدار ماه آینده سران دو کشور در شیلی آماده نشود، بازارها قسمتی از رشد خودرا از دست دادند. اما این مقام اشاره کرد که این به معنای شکست توافق نیست و این اظهارات مانع از لطمه دیدن بیشتر جو بازار شد.

بر اساس گزارش رویترز، آمریکا و چین در مدت بیشتر از ۱۵ ماه روی میلیاردها دلار صادرات یکدیگر تعرفه تلافی جویانه وضع کردند که موجب برانگیخته شدن نگرانی های رکود جهانی و التهاب بازارهای مالی شد و به رشد بیشتر از ۱۷ درصدی قیمت طلا از شروع امسال تابحال کمک کرد اما تحولات اخیر، افزایش قیمت این فلز باارزش را محدود کرده است.

آماری که روز سه شنبه منتشر گردید نشان داد که اعتماد مصرفی آمریکا در اکتبر برای سومین ماه متوالی در بحبوحه نگرانی خانواده ها نسبت به چشم انداز کوتاه مدت شرایط کسب و کار و اشتغال، کاهش پیدا کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷ دلار و ۷۸ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری تغییری نداشت و ۹۲۰ دلار و ۲۴ سنت بود. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۳ درصد رشد کرد و ۱۷۸۶ دلار و ۳۴ سنت معامله شد.

منبع: