درگذشت نماد طلوع و افول قدرت صنعتی کره جنوبی

به گزارش اجاره کیم وو چونگ، موسس گروه دوو (Daewoo) کره جنوبی که زمانی تشکیلات عظیمش به نماد قدرت تولید کره جنوبی تبدیل گشته بود اما حالا یکی از بزرگترین شکستهای تشکیلاتی این کشور به حساب می آید، دارفانی را وداع گفت.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، کیم روز دوشنبه در سن ۸۳ سالگی بعد از مبارزه با یک بیماری مزمن دارفانی را وداع گفت. وی گروه دوو را هدایت کرد که زمانی دومین شرکت بزرگ کره جنوبی و نماد برخاستن کره جنوبی از خاکسترهای جنگ کره ۱۹۵۳-۱۹۵۰ بود.

وی کار خویش را بعنوان یک فروشنده پارچه آغاز کرد که جهت راه اندازی دوو در سال ۱۹۶۷ در یک شرکت منسوجات حدود ۵۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کرد و با صرف انرژی بی حد و حصر و بهره بردن از روابط نزدیک با رهبران کره جنوبی، این شرکت را به غولی تبدیل کرد که در دوران اوج خود بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر را در ۱۱۰ کشور در استخدام داشت و در بخشهای مختلف از خودرو تا ساخت و ساز، کشتی سازی، تجارت و اوراق بهادار حضور داشت.

کیم در سال ۱۹۸۹ کتابی با عنوان “جهان گسترده است و کارهای زیادی برای انجام وجود دارد” منتشر نمود که الهام بخش نسل جدیدی از مردم کره جنوبی با رویاهای روشن برای آینده بود. نسخه انگلیسی کتاب وی با عنوان “هر خیابانی با طلا سنگفرش شده است” به چاپ رسید.

اما توسعه لجام گسیخته کیم که گروه دوو را به ۴۱ شرکت رسانده بود، سبب شد کره جنوبی در زمان بحران مالی آسیا در اواخر دهه ۱۹۹۰ در آستانه ورشکستگی ملی قرار گیرد.

کیم که زمانی بعنوان قهرمان مورد ستایش بود، در سال ۱۹۹۹ که دوو با بدهی بیشتر از ۷۵ میلیارد دلار گرفتار فروپاشی شد و سبب شد دولت قدم پیش گذاشته و کنترل آنرا به دست بگیرد و هزینه آنرا به مالیات دهندگان تحمیل کند، از کره جنوبی گریخت.

دوو موتور که بخشی از گروه دوو بود توسط شرکت خودروسازی آمریکایی جنرال موتورز در اوایل دهه ۲۰۰۰ خریداری شد.

کیم در سال ۲۰۰۵ بعد از سالها زندگی در خارج، به کره جنوبی بازگشت و دستگیر و به جرم اختلاس و کلاهبرداری برای پنهان کردن بدهی، به ۱۰ سال زندان محکوم شد اما در سال ۲۰۰۷ دادگاه تجدیدنظر از محکومیت وی کاست و اعلام نمود کیم با تشکیل گروه دوو به کره جنوبی خدمت کرده است. همان سال وی مشمول عفو رئیس جمهور شد.

بر اساس گزارش رویترز، گروههای تجاری از مرگ کیم ابراز تاسف کردند.