قائم مقام وزیر صمت خبر داد صادرات ۸۸ میلیون تن کالای ایرانی در ۸ ماهه سال جاری

به گزارش اجاره ایسنا/کرمان قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار داشت: فعالان عرصه صادرات جای پای کالای ایرانی را در بازار دنیا باز کرده اند و در ۸ ماهه سال جاری ۸۸ میلیون تن کالای ایرانی صادر شده که بیشتر از ۱۶ درصد افزایش داشته است.
“حسین مدرس خیابانی” بامداد امروز ۲۱ آذرماه در همایش بزرگداشت روز صادرات استان کرمان اظهار نمود: تابحال به سبب اینکه درآمد ما متکی به صادرات نفتی بوده، اصلا صادرات و صادرکنندگان(غیرنفتی) را نمی دیدیم در صورتیکه امروز با همت و تلاش صادرکنندگان غیرنفتی امورات کشور دارد با این ارز می گذرد و دشمن فکر می کرد با زدن صادرات نفتی این صادرات را نیز می زند و به هدف خود می رسد.
وی با اشاره به اینکه روز صادرات امسال برای ما خیلی اهمیت دارد، اضافه کرد: فعالان عرصه صادرات جای پای کالای ایرانی را در بازار دنیا باز کرده اند و در ۸ ماهه سال جاری ۸۸ میلیون تن کالای ایرانی صادر شده که بیشتر از ۱۶ درصد افزایش داشته است.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به اینکه بیشتر از ۲۷ میلیارد دلار کالای ایرانی امسال صادر شده که نسبت به سال قبل نیز از نظر ارزشی افزایش دارد اظهار داشت: در خیل عظیم کالاهای صنعتی، معدنی و کشاورزی با افزایش ظرفیت روبه رو هستیم که یا به سبب محاسبه در رشد طبیعی مصرف داخل بوده اما تقاضای بازار داخلی کم شده؛ یا نگاه ما از ابتدا برای صادرات بوده و یا به سبب خطای محاسبات این افرایش تولید صورت گرفته که طبیعتا باید برای رونق تولید، مسیر صادرات حتما باز شود.
وی اظهار نمود: صادرکنندگان رزمندگان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند و اگر رونق واقعی تولید را می خواهیم، راه آن باز کردن بازارهای هدف صادرات است.
مدرس خیابانی با اشاره به اینکه اگر منشاء تحریم های داخلی، تحریم های بیرونی است، باید با آن مقابله نماییم، اظهار داشت: گاهی مشکلات به سبب کج سلیقگی ها و کج فهمی هایی است که مسئولان دولتی با بخشنامه سنگ پیش پای صادرات می اندازند که این تحریم داخلی است و باید رفع گردد.
ایشان سپس اشاره کرد: برنامه های صادراتی را در سه حوزه پیش می بریم که تاکید داریم توسط اتاق بازرگانی و بخش خصوصی صورت گیرد.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار نمود: امروز هدف ما برای صادرات ۱۵ کشور است که بر طبق برآوردها، این کشورها یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار کالا از دنیا می گیرند که ما ۲۴ میلیارد دلار کالا به آنها می دهیم در صورتیکه قدرت داریم این میزان را تا ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش بهیم.
وی با اشاره به اینکه هدفگذاری شده تا سال ۱۴۰۰ عدد صادرات به ۱۵ کشور طرف تجارت را دو برابر(۴۸ میلیارد دلار) نماییم که دست یافتنی است و کرمان استان فوق العاده با بضاعت و پتانسیلی در حوزه صادرات است.
مدرس خیابانی با اشاره به اینکه بتازگی توافقنامه اوراسیا را داشته ایم که تعرفه ۵۲۰ کالا برای ما صفر شده که این کالاها شامل خرما، مس و برخی کالاهای معدنی و صنعتی است اشاره کرد: حجم تجارت پنج کشور عضو توافقنامه تجاری اوراسیا با دنیا ۹۰۰ میلیارد دلار بوده این در حالیست که ما ۲.۷ میلیارد دلار مبادله داریم.
قائم مقام وزیر صمت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ما در حوزه کالای صادراتی تمرکز داریم که باید آنرا تنوع بدهیم، اظهار نمود: قسمتی از صادرات ما واردات محور است که افزایش نرخ ارز قدرت رقابت آنرا در بازارای خارجی گرفته است.
وی با اشاره به اینکه باید تفاهمنامه های استاندارد خوب داشته باشیم، اظهار داشت: در بحث مالیات بر ارزش افزوده در بودجه ۹۹ یک ماه پس از برگرداندن ارز دیده شده که برای تشویق صادرکنندگان نمونه تلاش می نماییم این زمان به پس از پرکردن اظهارنامه صادراتی موکول گردد.
مدرس خیابانی در ادامه بیان کرد: در بازرگانی داخلی همه مسائل به صورت هفتگی در ستاد تنظیم بازار رسیدگی می شود و به سبب اینکه صادرات سوژه فرابخشی است، همه باید به میدان بیایند.
وی اشاره کرد: امروز اولویت اول کشور تولید و صادرات است اما جلسات شورای عالی صادرات با تاخیر برگزار می گردد و موضوعات کلان است و حتما نیاز داریم یک ساز و کار و ابزاری برای مشکلات جزئی و خرد صادرکنندگان داشته باشیم و پیشنهاد این است مشابه ستاد تنظیم بازار کارگروه توسعه صادرات در سطح ملی با مسئولیت وزیر صمت تشکیل گردد و به صورت هفتگی جلسات را برگزار و مسائل استانی و ملی این حوزه حل شود.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار داشت: اگر بخواهیم مشکلات صادرات را حل نماییم و این مسئله اگر برای کشور اهمیت دارد، باید همه دستگاه ها و مناطق را درگیر کرد و از همه ظرفیت ها در توسعه صادرات استفاده نمائیم.
وی ادامه داد: دولت تلاش می کند از صادرکنندگان حمایت کند اما شرایط پیرامونی خیلی دشوار است و اما امروز در جنگ تحریمی در هیچ حوزه ای با دشمنان برابر نیستیم.

منبع: