رئیس فدراسیون صادرات ایران: دولت باید ارز ۴۲۰۰ تومانی را متوقف نماید

به گزارش اجاره رئیس فدراسیون صادرات ایران می گوید بخش خصوصی خواهان آن است که یک تصمیم قاطع درباره تزریق ارز ۴۲۰۰ تومانی به اقتصاد ایران گرفته شود.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار نمود: تمام بررسی های صورت گرفته از جانب کارشناسان و فعالان اقتصادی نشان داده است که برخلاف هدف گذاری انجام شده در رساندن این ارز به اقشار کم درآمد، عملا این هدف به اجرا نمی رسد و از همین رو توجیحی برای تداوم آن وجود ندارد.
به قول وی، بخش خصوصی گمان می کرد که بعد از این بررسی ها و بحث های که در این حوزه صورت گرفته، لااقل تخصیص این ارز در سال ۹۹ متوقف شود که باز هم در لایحه بودجه جا گرفت.
رئیس فدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه یکی دیگر از ابهامات بخش خصوصی بحث ارز ۸۵۰۰ تومانی در سامانه نیما است، توضیح داد: مطرح شدن این عدد این سوال را به وجود آورده که با عنایت به مبنا بودن عرضه و تقاضا در این بازار چگونه بناست این نرخ ۸۵۰۰ تومان شود و آیا باز هم بنا است به شکل دستوری در این حوزه تصمیم گیری شود یا برنامه دیگری در دستور کار قرار دارد.
لاهوتی افزود: سوال بعدی این جاست که اگر فرض را بر آن بگذاریم که نرخ سامانه نیما ۸۵۰۰ تومان شد آیا نرخ بازار آزاد به همین روال کاهش خواهد یافت یا باز هم در کشور چند نرخی و هرج و مرج قیمتی در بازار ارز تجربه می شود.
رئیس فدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه در هفته های گذشته بحث ثبت سفارش بار دیگر وارد یک فرایند زمان بر شده است، توضیح داد: هر چند در ماه های گذشته این زمان به ۵ روز کاری کاهش یافته بود اما امروز بار دیگر به یک ماه هم رسیده است، در صورتی که می توان حداقل در حوزه واردات از محل صادرات شرایط را تسهیل کرد تا کمبود مواد اولیه در واحدهای تولیدی نداشته باشیم.