گسترش همکاریهای گمرکی و تجاری ایران و اقلیم کردستان

به گزارش اجاره روسای گمرکات جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق در مورد افزایش همکاریهای گمرکی و تسهیل و توسعه تجارت دوجانبه ابراز علاقه کردند.

به گزارش اجاره به نقل از گمرک ایران، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران در دیدار با کاک سامال عبدالرحمان عزیز، مدیرکل گمرک اقلیم کردستان عراق که در حاشیه مراسم اختتامیه کارگاه آموزشی کارکنان این اقلیم در تهران انجام شد، آمادگی گمرک ایران را برای توسعه روابط گمرکی با اقلیم کردستان عراق و کمک به تسهیل و توسعه تجارت با این اقلیم اعلام نمود.
انتقال تجارت گمرکی درمورد تبادل اطلاعات و تصاویر ایکس ری ها، اجرای کنوانسیون تیر، هماهنگی ساعات کار و روزهای تعطیل و مباحث مربوط به ترانزیت کالا از مهمترین مباحث مطرح شده در این دیدار بود.
رییس کل گمرک کشورمان در این دیدار همینطور تقاضای ایران درمورد رسمی شدن مرز سیرانبند بانه را بیان کرد و خواهان اجرایی شدن این درخواست که به قول وی باعث رشد تجارت و توسعه گردشگری بین دو طرف خواهد شد، گردید.
بر پایه این گزارش کاک مال عبدالرحمان عزیز، مدیر کل گمرک اقلیم کردستان عراق هم ضمن قدردانی از گمرک ایران در برگزاری دوره های آموزشی ازجمله دوره آموزشی اخیر برای کارکنان این اقلیم آمادگی خویش را جهت بررسی موضوعات مطرح شده از جانب رئیس کل گمرک ایران اعلام نمود.
شایان ذکر است که مراسم اختتامیه دوره آموزشی ۲۷ نفر از کارکنان گمرک اقلیم کردستان عراق در مرکز همایش های گمرک جمهوری اسلامی ایران برگزار و گواهی نامه آخر دوره به شرکت کنندگان اعطا شد.
گمرک اقلیم کردستان عراق هم با اعطای تقدیرنامه هایی به مسؤلان برگزاری این دوره آموزشی از خدمات و زحمات آنان تقدیر به عمل آورد. این گزارش حاکی می باشد که در انتها سفر مدیرکل گمرک اقلیم کردستان عراق به ایران و خاتمه دوره آموزشی برای کارکنان این اقلیم یک یادداشت تفاهم آموزشی بین گمرکات طرفین به امضای مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران و کاک مال عبدالرحمان عزیز مدیرکل گمرک اقلیم کردستان عراق به امضا رسید.