صادرات طلای روسیه آزاد شد

اجاره: دولت روسیه در فرمان جدیدی اجازه داد مجوزهای صادرات شمش و طلا برای تولیدکنندگان فلزات باارزش صادر شود.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، شرکتهای معدنی روسیه مدتها منتظر اعلام این سیاست بودند که از هفته جاری اجرایی شد و به آنها اجازه می دهد مجوزهای بلندمدت برای صادرات طلا و نقره پالایش شده را همانند بانک های بازرگانی دریافت نمایند.

این مجوزها از طرف وزارت صنعت و تجارت صادر می شود و به معدنکاران و تولیدکنندگان فلزات باارزش اجازه می دهد تولیدشان را به شکل شمشهای خالص فلزات صادر کنند.

معدنکاران طلای روسیه از این تصمیم برای صدور مجوزهای صادرات کلی که جایگزین مجوزهای محدود قبلی می شوند استقبال کردند. سخنگوی شرکت پلی متال که دومین تولیدکننده بزرگ طلای روسیه است، اظهار نمود که آزادسازی فروش بین المللی فلزات باارزش برای معدنکاران روسیه فرصتهای صادرات را بهبود خواهد بخشید و بوروکراسی غیرضروری را می کاهد.

هنوز مشخص نیست آیا سیستم جدید اجازه صادرات نامحدود را خواهد داد یا همچنان محدودیتهایی وجود خواهد داشت. مدت اعتبار این مجوزها هم مشخص نیست.

حدود دو هفته پیش انجمن فاینانس ملی روسیه که نماینده نهادهای اعتبار بازرگانی شامل بانک های صادرکننده بزرگ طلا است، از بانک مرکزی و وزارت حمل و نقل و وزارت دارایی خواست صادرات فلزات باارزش را باتوجه به محدودیتهای به وجود آمده در بحران شیوع ویروس کرونا نظیر توقف پروازهای مسافری بین المللی، تسهیل کنند.

اما فرمان جدید ممکنست آن طور که بانکها امیدوار بودند به آنها کمک نکند برای اینکه به معدنکاران اجازه می دهد بدون واسطه عمل کنند و سود بانکها را که تنها صادرکننده طلا بودند، تضعیف می کند. همین طور قدرت مذاکرات بانکها را می کاهد چونکه تولیدکنندگان یکباره گزینه های بیشتری برای فروش پیدا کرده اند.

بر اساس گزارش پلاتس، با این فرمان میزان صادرات مستقیم معدنکاران در مقایسه با فروششان به بانکها افزایش پیدا خواهدنمود مگر این که بعضی از شرکتها سیستم صادرات جدید را نامناسب بیابند.

منبع: