وزارت اقتصاد اعلام کرد جزئیات پذیره نویسی برای اختصاص ۲ میلیون تومان سهام به هر کد ملی

به گزارش اجاره وزارت اقتصاد اعلام نمود از راه واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه ‏های البرز و اتکایی امین را واگذار می کند.
به گزارش اجاره به نقل از مهر، وزارت اقتصاد طی اطلاعیه ای، فراخوان واگذاری و پذیره ‏نویسی واحدهای سرمایه‏ گذاری صندوق سرمایه‏ گذاری قابل معامله (ETF) «واسطه گری مالی یکم» را منتشر نمود. این وزارتخانه از راه این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانکهای ملت، تجارت و صادرات ایران و بی مه های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد نمود. در این اطلاعیه آمده است: این واگذاری، فرصت بی ‏نظیری را برای ورود آحاد جامعه به سرمایه گذاری در سهام شرکت های معتبری که دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، قصد انجام آنرا دارد، فراهم می آورد. خصوصیت بارز این واگذاری، بهره ‏مندی کلیه ایرانیان، از تخفیف ۲۰ درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‏ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‏پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. پذیره ‏نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از راه کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از راه درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب صورت می پذیرد. شروع پذیره‏ نویسی از تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۴ و آخر پذیره ‏نویسی ۱۳۹۹/۲/۳۱ خواهد بود. مخاطبان برای آگاهی از متن کامل این فراخوان می توانند به پورتال وزارت اقتصاد www.mefa.ir، شبکه خبرهای اقتصادی و دارایی ایران (شادا) www.shada.ir و پایگاه اطلاع رسانی صندوق سرمایه‏ گذاری قابل معامله (ETF) ” واسطه گری مالی یکم” www.mefa.etf.ir رجوع نمایند. متن کامل این فراخوان به شرح ذیل است:
در اجرای جز (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و مصوبات هیأت محترم وزیران در این حوزه، وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهد باقیمانده سهام خود در بانکهای ملت، تجارت و صادرات ایران و بی مه های البرز و اتکایی امین را واگذار نماید.
این امر از راه پذیره ‏نویسی واحدهای سرمایه ‏گذاری صندوق سرمایه ‏گذاری قابل معامله (ETF) “واسطه گری مالی یکم” صورت خواهد گرفت و فرصت بی ‏نظیری برای ورود آحاد جامعه به سرمایه گذاری در سهام شرکت های معتبری است که دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، قصد انجام آنرا دارد.
۱- خصوصیت بارز این واگذاری، بهره ‏مندی کلیه ایرانیان، از تخفیف ۲۰ درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‏ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‏پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.
۲ – قیمت سهام تشکیل دهنده واحدهای سرمایه گذاری صندوق در روز آغاز پذیره نویسی، متوسط قیمت سهام در سی روز گذشته (منتهی به انتشار این آگهی) با احتساب ۲۰ درصد تخفیف بند (۱) (که ۵ واحد درصد از آن به ‏عنوان دارایی سرمایه‏ گذاران و به منظور انجام عملیات بازارگردانی نزد صندوق نگهداری خواهد شد) است.
۳- پذیره ‏نویسی واحدهای سرمایه ‏گذاری مبحث این دستورالعمل صرفا شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی توانند در پذیره‏ نویسی شرکت کنند و استفاده از حساب آنها برای پرداخت وجوه امکان‏پذیر نیست.
۴- شروع پذیره‏ نویسی از تاریخ ۱۴. ۲. ۱۳۹۹ و آخر پذیره ‏نویسی ۳۱. ۲. ۱۳۹۹ خواهد بود.
۵- پذیره ‏نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از راه کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از راه درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب صورت می پذیرد.
۶- به منظور پیشگیری از شیوع کرونا، هموطنان عزیز جز در موارد ضروری از رجوع حضوری به شعب بانک ها و کارگزاری ها جداً پرهیز نموده و پذیره نویسی را از راه رجوع غیرحضوری به کارگزاری ها و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری بانک ها انجام دهند.
۷- متقاضیان دارای حساب در هریک از بانکهای منتخب می توانند از راه رفتن به درگاه های غیرحضوری و حضوری که توسط بانکهای مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد و با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره‏ نویسی واحدهای سرمایه ‏گذاری مزبور اقدام نمایند. چنانچه متقاضی به درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است رجوع نماید، بانک ها مکلف به پذیرش وی و دریافت اطلاعات مطابق بند (۸) این دستورالعمل هستند.
۸- اطلاعات مورد نیاز برای پذیره ‏نویسی، اقلامی از جمله: نام، نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کد پستی و شماره تلفن همراه می باشد.
۹- داشتن کد بورسی برای پذیره ‏نویسی الزامی نیست. لیکن متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از ۲ ماه به پس از تخصیص امکان‏ پذیر است، می توانند به تدریج طی ماه های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه های شرکت سپرده ‏گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام نمایند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی
معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی