پسته زرندیه مقهور کرونا نشد

به گزارش اجاره مرکزی رئیس هیأت مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی اظهار داشت: با وجود اینکه مشکلاتی در صادرات پسته تولیدی استان مرکزی بخصوص شهرستان زرندیه به علت شیوع بیماری کرونا بوجود آمد، اما خوشبختانه این ویروس منحوس نتوانست مانع از صادرات این محصول استراتژیک قطب تولید پسته استان شود.
محمود بارانی در گفتگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه مشکلات تولید پسته زرندیه جدای از مشکلات کشور نیست، اظهار نمود: با شیوع کرونا همانطور که پیشبینی می شد حوزه صادرات کالا در کشور به علت اعمال برخی محدودیت ها با چالش مواجه گردید.
وی بیان نمود: درعین حال که تولیدکنندگان ایرانی در ایام شیوع بیماری کرونا با موانع و مشکلات صادرات دست و پنجه نرم می کردند، اما خوشبختانه صادرات پسته تولیدی این شهرستان به نسبتی کمتر از صادرات سایر کالاها برای متقاضیان کشورهای اروپایی و خاورمیانه انجام شد.
بارانی اضافه کرد: تولید و صادرات پسته شهرستان زرندیه با مشکلات گوناگونی روبروست و کرونا هم باصطلاح قوز بالاقوز شد اما با این وجود با تدابیر صورت گرفته مشکل جدی پیش روی صادرات این محصول بوجود نیامد. عدم گشایش LC از جانب بانک ها و قبول نکردن بار از جانب شرکت های بیمه سبب شده بود که تحویل بار به دست مشتری با ریسک همراه باشد گرچه تقاضا برای خرید محصول پسته از جانب کشورهای خارجی وجود داشت.
وی اعمال برخی محدودیت ها در مرزهای خاکی بر اثر انتشار کرونا را مشکل دیگر صادرات پسته در ایام کرونایی بیان کرد و اضافه کرد: محدودیت های کرونایی منجر به متوقف شدن مقطعی ورود و خروج شد، اما با برنامه ریزی و پیگیری های صورت گرفته صادرات این محصول از شهرستان زرندیه از راه مرزهای هوایی و دریایی و در بعضی موارد با سختی فراوان از راه مرز خاکی برای کشورهای همسایه انجام شد.
رئیس هیأت مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی خاطرنشان کرد: پسته زرندیه به نسبت سایر کالاهای کشور به مراتب بیشتر صادر شد و الان مقدار محدودی پسته در انبار وجود دارد. گرچه میزان صادرات در یک مقطع تا حدودی کاهش پیدا کرد.
وی بیان نمود: الان صادرات پسته از راه مرزهای هوایی و دریایی و گاها از راه مرز خاکی در حال انجام می باشد و خوشبختانه مشتاقان پسته زرندیه در سرتاسر جهان همچنان متقاضی خرید این محصول هستند.
به قول بارانی بالغ بر ۹۰ درصد محصول تولیدی پسته شهرستان زرندیه قابلیت صادرات دارد و الان بیشتر از ۵۰ درصد محصول صادر گردیده است و مابقی آن در حال صادرات است. میزان صادرات صورت گرفته پسته زرندیه امسال به میزان صادرات صورت گرفته پارسال و در همین مدت تفاوتی نداشته است که مبین آن است که کرونا تأثیر چندانی در صادرات پسته نداشته است.