هفته صعودی سکه و طلا با افزایش انس جهانی و دلار ۱۸۰۰۰ تومانی

اجاره: بگفته نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، در یک هفته اخیر باتوجه به افزایش قیمت دو عامل موثر بر قیمت سکه و طلا در بازار داخلی، روند قیمتی هفته صعودی بوده است؛ به شکلی که قیمت هر قطعه سکه در انتهای هفته نسبت به ابتدای آن ۳۰۰ هزار تومان گران تر شده است.
محمد کشتی آرای در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی اظهار نمود: به دو دلیل هفته ای که گذشت بازار سکه و طلا روندی صعودی را تجربه کرد؛ نخستین دلیل عمده افزایش شدید قیمت انس جهانی تا حدود ۵۱ دلار بدین صورت بوده است که در ابتدای هفته قیمت هر انس ۱۶۸۵ دلار بود و در انتهای هفته به ۱۷۳۶ دلار رسیده است. این افزایش ۵۱ دلاری برای هر انس در طول یک هفته رقم بالایی است که سبب بالا رفتن حدود ۳۰۰ هزار تومانی سکه طرح جدید و ۳۵۰ هزارتومانی سکه طرح قدیم شد.
نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: از طرف دیگر بازار ارز آزاد نیز با حدود ۳۰۰ تومان افزایش در طول هفته از ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان به ۱۸ هزار تومان رسیده است. این دو عامل افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت جهانی به صورت همزمان موجب شد قیمت طلا و سکه هفته را صعودی به انتها برساند.
وی در ارتباط با آخرین قیمت های سکه و طلا در بازار و تغییرات آنها در طول هفته اظهار داشت: قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم امروز (جمعه) با تغییرات افزایشی حدودا ۳۰۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته به هفت میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسیده است. سکه تمام طرح جدید نیز هفت میلیون و ۶۵۰ هزار تومان قیمت دارد که نسبت به ابتدای هفته ۳۵۰ هزار تومان افزایش را تجربه کرده است.
کشتی آرای افزود: آخرین قیمت های معاملاتی برای نیم سکه نیز سه میلیون و ۷۸۰ هزار تومان، ربع سکه دو میلیون و ۷۰ هزار تومان، سکه های یک گرمی نیز یک میلیون و ۷۰ هزار تومان است. حباب سکه نیز در دو روز گذشته (چهارشنبه و پنجشنبه) افزایش یافت و به حدود ۳۴۰ هزار تومان رسیده است.
نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با قیمت طلا نیز اظهار داشت: قیمت طلای آب شده نیز باتوجه به افزایش قیمت انس جهانی و همین طور قیمت ارز، هر مثقال ۱۳۲ هزار تومان نسبت به اوایل هفته افزایش داشته و از سه میلیون و ۷۵ هزار تومان به سه میلیون و ۲۱۷ هزار تومان رسیده است. همین طور هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز افزایش ۳۲ هزار و ۸۰۰ تومانی داشته و ۷۴۲ هزار و ۶۰۰ تومان هفته را به انتها رسانده است.

منبع: