در گزارش اجاره اعلام شد رسمیت بخشیدن به فعالیت ۴۰۰ هزار ماینر

کارشناس حقوق کسب و کار اظهار داشت: فردا مصوبه رسمیت بخشیدن به ماینرهایی که پیش از ۱۳ مرداد ۹۸ وارد کشور شده اند در هیات دولت مطرح خواهد شد و در صورت تصویب، تحول خوبی را در این صنعت شاهد خواهیم بود.

فرهاد بیات در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: یکی از تحولاتی که در عرصه فناوری رخ داد، پدیده ای به نام رمزارز بود که ظرفیت بسیار خوبی را برای کشور می توانست فراهم آورد برای اینکه یکی از مشکلاتی که ما در زمینه تجارت بین الملل بدلیل محدودیت ها و تحریم های بانکی با آن مواجه هستیم، موضوع جا به جایی پول است.
این کارشناس حقوق کسب و کار اضافه کرد: وقتی مقوله رمزارزها و دستگاه های استخراج رمزارز (ماینر) در جهان عنوان شد، کشورهای مختلف مواضع مختلفی گرفتند؛ در کشور ما در تاریخ ۱۳ مرداد سال ۹۸، هیأت وزیران مصوبه ای را از نظر گذراند و تا حدودی این حوزه را ساماندهی کرد. یکی از مقوله ها در این مصوبه بحث مجوز بود.
وی افزود: از آنجائیکه دولت تولید و استخراج رمزارز را یک نوع صنعت تلقی نمود، صدور مجوز برای ماینرها را به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار و اعلام نمود کسانی که قصد فعالیت در این عرصه را دارند، باید مجوز آنرا از وزارت صمت بگیرند. این مصوبه در واقع رسمیت بخشیدن به فعالان این حوزه بود.
رفع نقیصه مصوبه ماینرها؛ فردا
بیات اظهار داشت: با وجود مؤثر بودن مصوبه، اما متأسفانه در این مصوبه هیچ بحثی درباب دستگاه هایی که تا پیش از این مصوبه وارد کشور شده بودند، مطرح نشده بود؛ همین مساله، مشکلاتی را ایجاد کرد برای اینکه از یک طرف سازمان تعزیرات ورود کرد و طبق گزارش مراجع انتظامی، با بعضی از کسانی که شاید ماینرها را از سایت های اینترنتی خریداری نموده بودند برخورد کرد و پرونده هایی تشکیل شد؛ بنا بر این کسانی که این دستگاه ها را خریداری نموده بودند یا از دستگاه استفاده نکردند یا اینکه به صورت زیرزمینی به فعالیت خود ادامه دادند.
این کارشناس حقوق کسب و کار اضافه کرد: همین مساله سبب شد مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری این چالش را مطرح و پیشنهاد حل آنرا مطرح کند؛ پس از پیشنهاد مرکز، با تدبیر معاون محترم حقوقی رئیس جمهور، این معاونت هم پیشنهاد مشخصی را در چند بند ارائه کرد که خوشبختانه با وجود محدودیت های ناشی از بیماری کرونا با همکاری خوب دبیر محترم هیأت دولت، پیشنهاد معاونت حقوقی به سرعت در کمیسیون تخصصی، فرعی و اصلی دولت مطرح و مصوب شد. خلاصه این پیشنهاد فردا، یک شنبه اول تیر ماه در هیأت دولت مطرح خواهد شد و در صورت تصویب، اتفاق خیلی خوبی در سطح کشور خواهد افتاد.
دارندگان ۴۰۰ هزار ماینر خوداظهاری می کنند
وی افزود: در این پیشنهاد، اولاً به شهروندان فرصت خوداظهاری داده شده است؛ یعنی دارندگان دستگاه ماینر از تاریخ اعلام وزارت صمت تا ۳۰ روز فرصت دارند که دستگاه خودرا خوداظهاری کنند و حقوق گمرکی آنرا بپردازند.
بیات اضافه کرد: خوداظهاری چند پیامد مثبت دارد، اولاً موجب می شود که حقوق گمرکی که دولت از آن محروم شده بود، پرداخت گردد که درآمدزایی خوبی برای دولت است؛ همین طور طبق آمار غیررسمی حداقل ۴۰۰ هزار دستگاه ماینر در کشور داریم که خیلی از این دستگاه ها یا معطل مانده و استفاده نمی شوند یا اینکه به صورت زیرزمینی استفاده می شوند. در صورتیکه پیشنهاد مذکور تصویب شود، عملاً این فرصت ایجاد می شود که کارهای زیرزمینی شفاف شده و مشکلی جهت استفاده مجاز از این دستگاه ها وجود نداشته باشد؛ مالکان این دستگاه ها می توانند این دستگاه ها را تحت شرایطی که در مصوبه آمده، در مراکزی که صاحب مجوز هستند در اختیار بگذارند و از منافعش استفاده نماید.
درآمدزایی دولت از به رسمیت شناختن ماینرها
وی افزود: نکته دیگر این است که باید پرونده هایی که در تعزیرات تشکیل شده است طی دستورالعملی تعیین تکلیف شود تا مشکل مردم برطرف گردد؛ شفاف سازی خوبی در مورد تعداد دستگاه ها و درآمدزایی خوبی برای دولت ایجاد می شود و همین طور به تولید کمک می نماید برای اینکه این دستگاه هایی که معطل مانده اند می توانند وارد پروسه تولید شوند و در تولید رمزارز به کار گرفته شوند برای اینکه دولت هم از سود برق یا گاز مصرفی می تواند استفاده نماید. اشتغال خوبی هم ایجاد می شود.
معرفی سامانه برای خوداظهاری
بیات در مورد اینکه آیا غیر از روش خوداظهاری، روش دیگری برای شناسایی دستگاه های ماینر پیش بینی شده است، اظهار داشت: خیر، فعلاً همان روش خوداظهاری پیشنهاد شده است؛ در واقع پس از تصویب مصوبه، در وبسایتی که وزارت صمت پیشنهاد می دهد (پیشنهاد این بود که در سایت بهین یاب این اتفاق بیفتد ولی اختیار تعیین سامانه به وزارت صمت داده شده است) مردم می توانند مراجعه نموده و دستگاه های ماینر خودرا اظهار کرده و حقوق گمرکی آنرا بپردازند.
وی اضافه کرد: اگر آمار غیررسمی را در نظر بگیریم که حداقل ۴۰۰ هزار دستگاه در کشور است؛ اگر میانگین قیمت هر دستگاه را به طور متوسط یکهزار دلار در نظر بگیریم یعنی ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه حالا یا بلااستفاده مانده یا اینکه به صورت زیرزمینی استفاده می شود.
در صورت عدم خوداظهاری، ماینر کشف شده به تعزیرات ارجاع می شود
بیات در مورد اینکه اگر فردی خوداظهاری نکند، چه برخوردی صورت خواهد گرفت، اشاره کرد: اگر خوداظهاری صورت نگیرد، چنانچه دستگاه کشف شود پرونده به تعزیرات ارجاع می شود؛ اما فکر می نماییم که خوداظهاری صورت می گیرد برای اینکه وقتی کسی یک دستگاه باارزش داشته باشد، می ارزد که ۴ درصد حقوق گمرکی را بدهد و سپس با خیال راحت و آرامش از این دستگاه استفاده نماید.
وی اضافه کرد: هم اکنون عده ای به علت ترس از تعزیرات یا از دستگاه استفاده نمی کنند و یا به صورت زیرزمینی و با ترس و اضطراب استفاده می نمایند. پیش بینی می نماییم تعداد قابل توجهی از مالکان این ۴۰۰ هزار ماینر، از فرصتی که دولت در اختیارشان قرار خواهد داد، استفاده کنند.
احتمال تهیه مصوبه تعدیل نرخ برق و گاز برای ماینرها
این کارشناس حقوق کسب و کار افزود: البته این مصوبه، یک مصوبه تکمیلی دیگری هم دارد که بحث تعرفه برق است. در مصوبه ۱۳ مرداد سال ۹۸ تعرفه ای که برای برق و گاز مصرف ماینرها تعیین شده بود، به اذعان بخش خصوصی زیاد است و احتمال اینکه این تعرفه در آینده تعدیل شود زیاد است. اما فعلاً مصوبه ای که مقرر است فردا در هیأت دولت مطرح شود، فقط موضوع تعیین تکلیف دستگاه هایی است که پیش از تاریخ ۱۳ مرداد ۹۸ وارد کشور شده اند.
وی اضافه کرد: پس از این مصوبه، احتمال می دهیم که مصوبه ای در مورد تعدیل نرخ برق و گاز مصرفی صنعت ماینر داشته باشیم تا از ظرفیت های این صنعت به خوبی استفاده نمائیم، برای اینکه باتوجه به منابع گازی که در کشور داریم قابلیت استفاده از این فنآوری تبدیل به یک مزیت رقابتی خواهد شد و باتوجه به وضعیت تحریمی که داریم یک فرصت خوب تلقی می شود.
بیات تصریح کرد: رئیس جمهور در سخنانشان در اجلاس کوالالامپور بر لزوم استفاده از ظرفیت های این صنعت تاکید کرده بودند و امیدواریم با تصویب پیشنهاد معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دولت، نقیصه مصوبه ۹۸.۵.۱۳ برطرف شود.