گزارش اجاره آغاز برخورد با لوازم خانگی فاقد شناسه

برخورد با لوازم خانگی فاقد شناسه بعد از بارها تعویق، از امروز اول تیر در سطح عرضه شروع شده است؛ این طرح اگر با برخی فشارها بار دیگر متوقف نشود منجر به ایجاد محدودیت برای اقلام قاچاق خواهد شد.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، برخورد با لوازم خانگی فاقد شناسه بعد از بارها تعویق، از امروز اول تیرماه در سطح عرضه شروع شده است؛ این طرح اگر با برخی فشارها بار دیگر متوقف نشود منجر به ایجاد محدودیت برای اقلام قاچاق خواهد شد.
در سه سال قبل ۲، ۵۰۰ میلیارد تومان لوازم خانگی قاچاق وارد کشور شده است؛ کالاهای تقلبی و بدون گارانتی که در چارچوب برندهای اصلی به فروش می رسند.
طرح شناسه دار کردن لوازم خانگی که چند سالی است ستاد مبارزه با قاچاق کالا را درگیر خود کرده، طرحی برای ایجاد شفافیت در بازار است. بر طبق دستورالعمل اعلام شده، کالاهای مشمول این طرح شامل تلویزیون، یخچال فریزر، کولرگازی و اسپیلت، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، مایکروویو و جاروبرقی هستند.
با اجرای این طرح خریداران لوازم خانگی می توانند بوسیله شماره گیری کد #۷۷۷۷*۴* از اصالت کالای خریدار کرده اطمینان حاصل کنند و علاوه بر تشخیص اصالت کالا، از گارانتی و خدمات بعد از فروش کالا باخبر شوند. همین طور بازرسان می توانند با بررسی و مشاهده بارکد، کالاهای بی هویت و قاچاق را از کالاهایی که از مبادی رسمی و قانونی وارد کشور شده اند، تشخیص دهند.
علیرغم اثرات مثبتی که اجرای کدشناسه در بازار لوازم خانگی دارد، اجرای این طرح طی چند سال اخیر با فراز و فرودهای مختلفی مواجه بوده است و مهلت اجرای آن به دفعات تمدید شده است؛ برمبنای اعلام علی مؤیدی خرم آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح شناسه کالا از ۲۸ اردیبهشت ماه سالجاری برای گروه لوازم خانگی لازم الاجرا شده است؛ بر طبق این طرح، با لوازم خانگی فاقد شناسه کالا در سطح عرضه، در حکم کالای قاچاق برخورد خواهد شد. قبل از این نیز حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از اجرایی شدن طرح شناسه کالا در بهمن ماه سال قبل آگاهی داده بود. اما به سبب کم کاری برخی متولیان، اجرای آن به تعویق افتاد و از ۲۸ اردیبهشت ماه کلید خورد. اما ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بار دیگر، برخورد با اقلام قاچاق را به پس از ۳۱ خردادماه (امروز) موکول کرد. براین اساس توزیع کنندگان مهلت پیدا کردند حتی برای اقلام موجود در انبارهای خود، مبادرت به دریافت شناسه کنند.
سهم ۹۰ درصدی لوازم خانگی قاچاق
عرضه لوازم خانگی قاچاق در بازار به حدی است که طبق گفته حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی «در حال حاضر حدود ۹۰ درصد بازار لوازم خانگی، قاچاق بوده و مردم نیز به این کالاها به آسانی و حتی بوسیله شبکه های اجتماعی دسترسی دارند.»
این در حالیست که این کالاها با وجود اینکه دارای گارانتی تقلبی هستند و حتی گاهی با جعل برند و عوض کردن پوشش کالا، در چارچوب یک برند معتبر جهانی فروخته می شوند، اما همچنان با قیمت های گزاف و به آسانی در حال جولان دادن در بازار هستند و نه فقط جایی برای تنفس تولید داخل نگذاشته اند بلکه ضررهای هنگفتی نیز به جیب مردم وارد کرده اند و از طرفی دیگر امر مبارزه با قاچاق را در حد کاغذبازی تنزل داده اند.
در این بین هفتم دی ماه سال ۹۸ به سبب اینکه امر قاچاق در حوزه لوازم خانگی در حال نرمال سازی بود، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بعد از گذشت سه سال از ابلاغ بخشنامه اجرایی شناسه های کالا و رهگیری کالا موضوع ماده (۱۳) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود که «از ۱۵ دی ماه اگر گروه های کالایی تعیین شده در بخش لوازم خانگی در سطح بازار دارای شناسه کالا نباشند، قاچاق تلقی می شوند.» (جزئیات بیشتر)
در این رابطه حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرده بود که «در خردادماه سال ۹۶، بازه زمانی لازم برای منوط کردن ثبت سفارش واردات لوازم خانگی به ستاندن شناسه کالا در نظر گرفته شد، بعد از این تاریخ، کلیه تولیدکنندگان مطابق با دستورالعمل ابلاغی از طرف وزارت صمت، موظف به ستاندن شناسه کالا از «سامانه جامع تجارت» و همین طور «سامانه شناسه کالا» شدند؛ در نهایت نیز در اردیبهشت ۹۸، تمامی کالاهای موجود در انبارها و کالاهای در سطح عرضه مشمول دریافت شناسه کالا شدند. مهلت قانونی که برمبنای دستورالعمل بخشنامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعیین شده، مدت ها پیش به پایان رسیده است و قاعدتاً این زمان تمدید نخواهد شد. بدین ترتیب محصولات تولید داخل از ۱۵ دی ماه و کالاهای وارداتی از ۱۵ بهمن ماه، چنانچه فاقد شناسه کالا باشند، بعنوان کالای قاچاق محسوب خواهند شد.» (جزئیات بیشتر)
علیرغم تاکید دهقانی نیا بر عدم تمدید مهلت مذکور، اما برخی فشارها مانع اجرای قانون در مهلت زمانی مذکور شد. در نهایت نیز علی مویدی خرم آبادی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تاریخ لازم الاجرا شدن طرح شناسه کالا برای گروه لوازم خانگی را از ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری اعلام نمود.
این زمان هم گذشت و باز هم شاهد عدم اجرای قانون بودیم و اخیرا نیز طبق شنیده ها تاریخ لازم الاجرا شدن شناسه دار کردن کالاها به ۳۱ خرداد ماه یعنی امروز موکول شده است!
پیشتر نیز اجرای برخی طرح ها برای مقابله با عرضه اقلام قاچاق همچون پوشاک قاچاق در سطح خرده فروشی ها، با اعمال فشار از طرف برخی و تماسهای تلفنی متعدد، متوقف شده بود.
نکته جالب در حوزه لوازم خانگی آن است که تمامی بازیگران این حوزه از اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تا انجمن واردکنندگان لوازم خانگی و مسئولان وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا بر ضرورت مبارزه جدی با قاچاق لوازم خانگی و از بین بردن زمینه های عرضه این کالاها در بازار تاکید دارند اما در عرصه عمل، معین نیست چرا اجرای قانون به سرانجام نمی رسد و هر بار متوقف می شود.
باید منتظر ماند و دید آیا طرح شناسه دار کردن لوازم خانگی در اجرای ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا بالاخره به مرحله اجرا می رسد یا با به صدا درآمدن تلفن ها، این دفعه هم اجرای طرح متوقف خواهد شد.