سهم سالانه ۱۳۰ میلیارد تومانی عشایر از مالیات بر ارزش افزوده

اجاره: رئیس سازمان امور عشایر اظهار داشت: سالانه ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به عشایر کشور اختصاص می یابد.

به گزارش اجاره به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کرمعلی قندالی در نشست بررسی سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده و مشکلات آن، تصریح کرد: سالانه ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به عشایر کشور اختصاص می یابد.
این مقام مسئول افزود: تحولات و پروژه های خوبی در حوزه های آبرسانی، راه سازی و انرژی خورشیدی از محل اعتبارات ارزش افزوده در مناطق عشایری کشور اجرا شده است.
وی با اشاره به اینکه مشکلاتی را با فرمانداری ها در مورد هزینه کرد این اعتبارات داریم و متأسفانه بخشی از این اعتبارات در مناطق روستایی هزینه می شود، تصریح کرد: اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده صرفا باید در سامانه های عرفی و نهایتاً ایل راه های عشایری هزینه شود و استفاده آن در مناطق روستایی توجیهی ندارد.
رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: ما در شهرها به همه امکانات رفاهی همچون آب، برق، گاز، سرپناه، وسایل سرمایشی و گرمایی دسترسی داریم؛ و من همواره فکر می کنم که جامعه عشایری چه سهمی از این امکانات دارند.
وی اظهار داشت: نوع و سبک زندگی عشایری را باید با فراهم کردن شرایط و امکانات مناسب برای آنان، حفظ نماییم.
قندالی با اشاره به اینکه مبحث تأمین آب آشامیدنی برای عشایر بسیار مهم و سرنوشت ساز است، اظهار نمود: وضعیت هواشناسی را به صورت مرتب رصد می نماییم و به نظر می آید سال جاری در پاییز با چالش بارندگی مواجه شویم و اگر بتوانیم برنامه ریزی نماییم درصدی از این اعتبارات را برای آبرسانی سیار به عشایر اختصاص دهیم، مشکلات کمتری در این عرصه خواهیم داشت.
رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به ظرفیت های تشکل های عشایری و صندوق پشتیبانی از توسعه بخش کشاورزی عشایری، خاطرنشان کرد: سرمایه این صندوق در ابتدای تأسیس ۱۹ میلیارد تومان بود اما با کمک هایی که شد امروز سرمایه آن به ۷۵ میلیارد تومان رسیده است و این سهم عشایر است و ما سیاستگذاری می نماییم عشایر از این منابع به صورت بلند مدت بهره مند شوند.

منبع: