با ترمیم بخش های مختلف اقتصاد، می توان رشد تولید خودرو را رقم زد

به اعتقاد یکی از اعضای هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، باتوجه به اینکه موضوع خودرو از وضعیت اقتصادی کشور جدا نیست، بدین سبب با بالا رفتن قیمت ارز، تامین قطعه نیز دشوار می شود و نمی توان برمبنای هدف گذاری ها، تولید را دنبال کرد؛ پس افزایش قیمت خودرو در بازار رخ می دهد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، در ضمن سلسه جلسات بررسی علل التهابات و افزایش قیمت خودرو در بازار توسط مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت، اقتصاددان ها و کارشناسان صنعت خودرو، اعلام کردند تقاضای بازار، تقاضایی کاذب است و راهکارهایی برای اصلاح این بازار ارائه شد؛ اینبار، یکی از اعضای هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، درباره چرایی افزایش قیمت خودرو و راهکارهای برای برون رفت از این شرایط، اظهار داشت: قیمت خودرو همچون قیمت مسکن سیر صعودی دارد و در بازار مانند سایر بخش ها همچون مسکن رو به افزایش است و تا زمانی که سیاست های کنترل ارز و هدایت نقدینگی مردم به سمت کارهای تولیدی نباشد، نمی توان شاهد ثبات قیمت ها بود.
آرمان خالقی با اعلان اینکه مردم برای تبدیل نقدینگی خود سراغ کالاهایی می روند که ارزش ذاتی پول خودرا حفظ کنند، اظهار داشت: در این شرایط خودرو در دسترس ترین است؛ چونکه حتی در بعضی از موارد قیمت آن سریعتر از نرخ ارز و تورم بالا می رود.
وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در حوزه خودرو به سبب رشد مداوم قیمت ها، سرمایه گذاری منطقی و کم ریسکی شده است، اشاره کرد: ممنوعیت واردات خودرو موجب شد که قیمت ارز تاثیر خودرا بر خودرو های داخلی بگذارد و از آنجائیکه کشور در شرایط خاص است و کمبود ارز دارد، به هیچ عنوان نمی توان به سمت واردات خودرو با هدف کنترل بازار حرکت کرد، بدین جهت لزوم دارد که دستگاه های اثرگذار تمام توان خودرا برای کنترل قیمت ارز بگذارند.
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اشاره کرد: زمانی که صاحب کالا در بازار با افزایش قیمت ارز مواجه می شود، برای جلوگیری از افت دارایی های خود به سمت بازبینی و افزایش قیمت ها می رود؛ بدین سبب خودرو نیز که از وضعیت اقتصاد کشور جدا نیست، نمی توان از فعالان بازار خودرو خواست که با وجود افزایش قیمت ارز از هرگونه افزایش قیمت کالاهای خود جلوگیری نمایند.
وی با اعلان اینکه افزایش قیمت خودرو در بازار سبب شده فاصله قیمتی خودرو در کارخانه و بازار به شدت افزایش پیدا کند، اضافه کرد: همین مورد عاملی می شود که در طرح های پیش فروش خودرو بعضی از افراد برای کسب سود از فاصله قیمتی به وجود آمده برای ثبت نام صف کشی کنند و اجازه ندهند خودرو به متقاضیان اصلی برسد.
خالقی افزود: هم اکنون ما با دو محدودیت مواجه هستیم؛ یکی محدودیت تیراژ و دوم محدودیت ارز برای تامین قطعات خودرو که این امر در صف های طولانی بانک مرکزی مشخص است. اگر این محدودیت ها برطرف شود مشکلات صنعت خودرو تا حدودی حل خواهد شد.
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اضافه کرد: بهبود مناسبات بین المللی و تنظیم سیاست های اقتصاد کلان دو محور کلیدی برون رفت از شرایط به وجود آمده در بازار خودرو است، در غیر این صورت روش های دیگر ممکنست موجب رانت و سودجویی شود، تاکید می کنم که ترمیم بخش های مختلف اقتصاد سبب رشد تولید خودرو می شود.