در سومین نشست مشترک مجلس و دولت قالیباف تصریح کرد: عزم و همدلی ملی راهکار مدیریت عرصه تجارت خارجی کشور

نشست مشترک مسئولان اقتصادی با رئیس مجلس و روسای کمیسیون های اقتصادی برگزار گردید.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، در این جلسه که در محل تالار آیینه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، علاوه بر رئیس مجلس شورای اسلامی و برخی روسای کمیسیون های اقتصادی مجلس، همتی؛ رئیس کل بانک مرکزی، زنگنه؛ وزیر نفت، مدرس خیابانی؛ سرپرست وزارت صمت، میراشرفی؛ رئیس کل گمرک و شافعی؛ رئیس اتاق بازرگانی ایران حضور داشتند.
قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه که سومین جلسه مشترک مجلس و دولت در مبحث بازگشت ارز صادراتی تشکیل می شود، بر ضرروت هم افزایی دولت و مجلس در مبحث مدیریت عرصه تجارت خارجی، بازگشت ارز صادراتی و تأمین کالاهای اساسی تصریح کرد و اضافه کرد: در حوزه اقتصادی، کشور احتیاج به یک عزم و اراده ملی و کار جهادی شبانه روزی دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعامل بخش های مختلف دستگاه های اجرایی و مجلس در مبحث اطلاعات و سامانه های حوزه تجارت خارجی و بخصوص بازگشت ارز، خاطرنشان کرد: اگر شناسایی و اطلاعات دقیقی وجود نداشته باشد، نمی توان تصمیم درستی گرفت. باید اطلاعات به روز و جامع باشد و در اختیار دست اندرکاران امر قرار گیرد.
او همینطور در مبحث سو استفاده از کارت های بازرگانی اظهار داشت: باید بین صادرکننده خوش حساب و کسانی که به صورت اجاره ای از کارت بازرگانی دیگران سوء استفاده می نمایند و یا از هویت افراد دیگر برای صادرات از راه دریافت کارت بازرگانی اقدام می کنند، تفکیک قائل شد.
قالیباف، اعلام امادگی کرد که در موارد لازم مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین و مقررات مربوط به صدور کارت بازرگانی اقدام نماید.
در ادامه رئیس مجلس بر اقداماتی همچون تنوع بخشیدن به روش های ورود ارز و کالا به کشور، لزوم انجام مذاکره و ایجاد تفاهم با صادرکنندگان عمده و خوش حساب، درنظر گرفتن اعتبار مالیاتی اشخاص در مبحث پروانه صادراتی و رصد زنجیره توزیع کالا از گمرک تا مصرف کننده نهایی تصریح کرد.
همینطور در این نشست رییس کل بانک مرکزی و معاون ارزی این بانک گزارشی از میزان ارز بازگردانده شده به کشور عرضه کردند و وضعیت فعلی را رو بهبود دانستند که سبب می شود تا سیاستگذاری های بانک مرکزی ثبات پیدا کند.
همتی سامانه نیما را مرجع اصلی خرید و فروش ارز برای واردات و صادارت عنوان نمود و هرگونه توافق خارج از آنرا خلاف دانست.
همینطور مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صمت هم در این دیدار به تشکیل کمیته اقدام ارزی در ۳۱ استان اشاره نمود که با همکاری نمایندگان اتاق های بازرگانی و تعاون به تفاهم با صادرکننده ها می پردازد.
او همینطور درمورد تعهدات صادرکنندگان اظهار داشت: ۲۵۰۰ کارت بازرگانی را تعلیق کردیم که هیچ ارزی را برنگرداندند و تولیدی هم نبودند. تا ۱۵ شهریور هم به کسانی که زیر ۳۰ درصد ارز برگرداندند و تولیدی نیستند، مهلت دادیم که ارز را برگردانند.
شافعی، رئیس اتاق بازرگانی هم در این نشست درخواست نمود که نگاه به صادرکننده، واقعی باشد و خشک و تر با هم سوزانده نشود.
وی تصریح کرد که حتما امکان دارد عده ای تخلف کنند، اما قاطبه صادرکنندگان، آبرو و حیثیتی که به سختی جمع آوری کردند را حراج نمی کنند.
وی اظهار داشت: ما از سال قبل به آقای رئیس جمهور پیشنهاد دادیم که برای کارت های بازرگانی، درجات مختلفی درنظر بگیرید. اما به پیشنهاد ما توجهی نشد.
در این نشست، میراشرفی، رئیس کل گمرک هم به آماری از واردات کالاهای اساسی و ترخیص شده از گمرک اشاره نمود.
بر طبق این گزارش در این نشست روسای کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه، صنایع و معادن، کشاورزی و برخی نمایندگان متخصص حوزه اقتصادی حضور داشتند.

منبع: