مرغداران با خیال راحت جوجه ریزی کنند

به گزارش اجاره دبیر ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: با بهبود روند تامین ارز واردات نهاده ها از طرف بانک مرکزی، مرغداران دغدغه ای بابت تامین نهاده های مورد نیاز نداشته باشند و بدون مشکل نسبت به جوجه ریزی اقدام نمایند.
به گزارش اجاره به نقل از شاتا، در نشست کارگروه تنظیم بازار استان گلستان گزارشی از وضعیت تنظیم بازار استان امسال ارائه و تصمیماتی درباب تامین نهاده های مورد نیاز صنعت مرغداری اتخاذ شد.
کلامی اظهار داشت: استان گلستان سهم بالایی در تولید کالاهای اساسی همچون مرغ دارد و بررسی ها نشان میدهد ۱۰ درصد تولید مرغ در کشور در استان گلستان صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: نکته اساسی و مهمی که در این جلسه به آن پرداخته شد به موضوع تولید کالاهای اساسی اختصاص داشت و مقرر گردید همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزی و کارگروه تنظیم بازار به این نکته توجه داشته باشند که می توانیم توزیع نهاده ها را به استانها واگذار نماییم تا هر استان طبق نیاز نسبت به توزیع نهاده ها بین واحدهای تولیدی اقدام نماید.
دبیر ستاد تنظیم بازار اشاره کرد: مقادیر کنونی ذخایر مناسب می باشد و باتوجه به حجم نهاده ای که برای تولید مرغ تدارک دیده ایم، حاشیه سود مرغداران مناسب خواهد بود و از همه فعالان این عرصه می خواهم بدون دغدغه در این راستا نسبت به جوجه ریزی در سقف های تعیین شده اقدام نمایند.
وی اشاره کرد: در فروردین و اردیبهشت ماه بواسطه شیوع کرونا، صادرات غیرنفتی با مشکلاتی روبرو شد، اما خوشبختانه در شرایطی هستیم که صادرات رو به افزایش است و با اهتمام بخش خصوصی و مصوبات پیگیرانه درباب شرایط بازگشت ارز، روند بازگشت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی مناسب می باشد.
ایشان سپس اظهار داشت: بانک مرکزی نیز ارز مناسبی را برای سویا، کنجاله و ذرت تخصیص داده است و از این بابت مشکلی وجود ندارد. بدین سان با بهبود روند ترخیص ارز از طرف بانک مرکزی مرغداران می توانند بدون دغدغه جوجه ریزی کنند.
در آخر این جلسه، هادی حق شناس، استاندار گلستان اشاره کرد: تصمیمات بسیار خوبی در نشست کارگروه در استان گلستان اتخاذ شد.
وی اشاره کرد: این استان دومین استان تولید کننده گندم و مرغ در کشور است و بررسی ها نشان میدهد در سال قبل ۲۵۰ هزار تن مرغ در کشور تولید شده است و برای این حجم تولید نیاز به ۵۰۰ هزار تن نهاده داریم.
وی اظهار داشت: اتخاذ این تصمیم در خصوص توزیع استانی اتفاقی بسیار مناسب می باشد، چونکه دیگر نیاز نیست میزان تخصیص از مرکز به صورت بنگاه به بنگاه صورت گیرد.
حق شناس اظهار داشت: درخواستی نیز عنوان شد در خصوص اینکه با حمایت وزارت صمت، شرایط برای تامین نهاده های تولید مرغ از بنادر شمالی فراهم گردد، چونکه هم اکنون نهاده ها از بنادر جنوبی تامین می شود و این اقدام می تواند زمینه را برای حل مشکلات و کاهش تردد و کاهش قیمت تامین نهاده ها فراهم نماید.
وی با اشاره به اینکه استان گلستان رتبه دوم تولید گندم را داراست، اظهار داشت: ما درخواست داریم گندم تولیدی در این استان، بعد از تبدیل گندم به آرد از استان گلستان به سایر استانها حمل شود، چونکه این اقدام هم امکان اشتغالزایی در استان را بالا می برد و هم تردد در جاده ها را کاهش خواهد داد.

منبع: