تداوم تعطیلی واحدهای تولید سیگار

به گزارش اجاره رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از تداوم تعطیلی هفت یا هشت واحد تولید سیگار آگاهی داد و اظهار داشت: بانک مرکزی یک فرصت ۱۱ روزه برای واحدهایی که قبلا برای ارز اشخاص ثبت سفارش کرده بودند در نظر گرفت، اما به سبب تعداد زیاد واحدها و کند شدن سیستم ها برخی نتوانستند از این فرصت استفاده کنند و منتظر بسته جدید بانک مرکزی هستند.
محمدرضا تاجدار در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: از ۲۸ تیر ماه بانک مرکزی تقریباً گواهی آماری همه صنایع را تایید نمود و اعلام نمود که تا هفتم مرداد ماه فرصت دارند ارز صادراتی پیدا کنند. در فاصله این یازده روز به سبب هجوم واحدها برای خرید ارز صادرکنندگان، هم قیمت بالا رفته و هم با کند شدن سامانه ها بانکهای عامل نتوانستند پرونده ها را ببندند و بسیاری از واحدها نتوانستند از این فرصت استفاده کنند و هفت مرداد ماه هم گواهی این افراد باطل شد.
وی با اعلان اینکه افرادی که نتوانستند از این فرصت ۱۱ روزه استفاده کنند، باید منتظر بسته جدید بانک مرکزی باشند، اشاره کرد: اوایل سال جاری بانک مرکزی اعلام نموده بود که تهاتر ارز صادراتی دیگر امکان پذیر نیست و صادرکننده باید ۸۰ درصد ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما و ۲۰ درصد را به صورت نقدی در بازار عرضه نماید. بدین سبب دیگر ارز حاصل از صادرات برای واردکننده وجود نداشت که بتواند با صادر کننده توافق کند، از او بخرد و رفع تعهد کند. اما از ۲۸ تیرماه یک فرصت ۱۱ روزه برای کسانی که قبلاً برای ارز اشخاص ثبت سفارش کرده بودند در نظر گرفته شد، چونکه مقداری از ارز حاصل از صادرات هم در دست صادرکنندگان باقی مانده بود، اما بعد ازین دیگر صادرکننده و واردکننده نمی توانند مستقیم معامله کننده و باید منتظر بخشنامه جدید بانک مرکزی باشیم.
بدین سبب بگفته رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی باتوجه به شرایط موجود همچنان ۷ یا ۸ واحد تعطیل هستند و برخی واحدها با ظرفیت پایین فعالیت می کند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که تولید سیگار در سه ماهه اول امسال ۲۱.۱ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داشته و به دنبال آن برآورد قاچاق سیگار حدودا ۷۸.۳ درصد افزایش داشته است. در میانه تیر ماه رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه این صنعت طی سه ماه گذشته آگاهی داد و اظهار داشت که این مسئله سبب شده تولید هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی متوقف شود. وی همینطور هشدار داده بود که ادامه این وضعیت و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه این صنعت تا یک ماه بعد می تواند همه واحدهای تولیدی را به تعطیلی بکشاند.
البته حدود یک هفته پیش عطاالله معروفخانی، رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، اظهار داشت که بخش عمده مشکل تامین مواد اولیه واحدهای تولید سیگار با پیگیری مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات و وزارت صنعت، معدن و تجارت حل شده و مابقی در حال حل شدن است و ابراز امیدواری کرد که به زودی تولید واحدهایی که تعطیل شده بود مجدد آغاز شود.
وی همینطور نسبت به ضرر استفاده از محصولات دخانی برای سلامتی هشدار داد و اظهار داشت که آزمایش ها نشان میدهد در بعضی از محصولات دخانی قاچاق از فضولات حیوانی استفاده شده است.

منبع: